Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raiffeisen nie ma chętnych na akcje i wstrzymał debiut na GPW. KNF zaniepokojona

11
Podziel się:

Austriacki bank na razie nie pójdzie na polską giełdę. Raiffeisen poinformował w czwartek po południu, że wstrzymuje ofertę publiczną. Powód? Zbyt małe zainteresowanie wśród inwestorów. Taka decyzja zaniepokoiła KNF. Instytucja zapowiada, że podejmie działania, by akcje banku znalazły się w obrocie na GPW "możliwie jak najszybciej".

Raiffeisen nie ma chętnych na akcje i wstrzymał debiut na GPW. KNF zaniepokojona
(Wlodzimierz Wasyluk / East News)

"Raiffeisen Bank International AG (RBI) postanowił zawiesić ofertę publiczną akcji spółki zależnej Raiffeisen Bank Polska ze względu na niedostateczny poziom zainteresowania ofertą ze strony inwestorów" - poinformował bank w oficjalnym komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej.

Na razie spółka nie podała, jakie kroki zamierza podjąć w dalszej kolejności. Nie przedstawiła nowego harmonogramu oferty publicznej. Poinformowała tylko, że złożyła aneks do prospektu emisyjnego, który musi zostać zatwierdzony przez KNF.

Komisja natomiast wyraża zaniepokojenie taką decyzją Raiffeisena i podkreśla, że "nie doszło do zrealizowania jednego z kluczowych zobowiązań złożonych KNF przez Raiffeisen Bank International AG".

Zobacz także: Jak trafić na dobrą ofertę w bankowości?

"Komisja Nadzoru Finansowego będzie dążyć do pełnego wyjaśnienia okoliczności, ze względu na które inwestor zdecydował się nie wykonywać złożonego zobowiązania, powodów zaistnienia takich okoliczności oraz na ile były one zależne lub niezależne od inwestora" - czytamy w komunikacie instytucji.

Zapewnia ona jednocześnie, że zrobi wszystko, by akcje banku jak najszybciej znalazły się w obrocie na GPW.

Zgodnie z harmonogramem oferta publiczna Raiffeisen Bank Polska miała obejmować prawie 33 mln istniejących akcji sprzedawanych przez Raiffeisen Bank International AG, stanowiących 15 proc. kapitału zakładowego. Pisaliśmy już o tym w money.pl w połowie czerwca.

Raiffeisen Bank International AG określił przedział cenowy akcji Raiffeisen Bank Polska na 25,5-28 zł. To powyżej tzw. wartości księgowej akcji, według której wartość polskiego banku jest wykazywana w księgach austriackiego właściciela. Gdyby na giełdę akcje weszły poniżej tej wyceny, to RBI musiałoby wykazać straty.

Z racji słabszych w ostatnim czasie wyników, akcje nie rokowały na uzyskanie dobrej wyceny. Stąd niechęć właściciela do notowań giełdowych. Jednocześnie jednak RBI do upublicznienia akcji Raiffeisen Bank Polska się zobowiązał w momencie przejmowania Polbanku.

Do przeprowadzenia IPO Raiffeisen Bank Polska KNF zobowiązała jego właściciela przy wydawaniu zgody na przejęcie Polbanku przez RBP.

raiffeisen
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Krzysiek
5 lata temu
Prząd Polski niech przedstawi lepiej ofertę kupna tego banku za 1 zł polski skoro austriacy go nie chcą ! A jak nie to niech pada ! To nie polski bank więc nie nasz problem .
inwestor
6 lat temu
A wszystkim ktorzy gadaja ze Balcerowicz sprzedal polskie banki za pol ceny przypominam: bank jest tyle wart ile jest w stanie zaplacic kupiec. Austriacy pewnie by chcieli cene z kosmosu to troche poczekaja zanim zglosi sie jakis chetny
seba
6 lat temu
zainwestowałbym ze 100 000 i w każdym normalnym kraju bym zarobił ale... po pierwsze nie rozwiązana sprawa frankowiczów ... po drugie podatek bankowy ... po trzecie interwencje w sektor bankowy (nacjonalizacja banków) ... po czwarte, obsadzanie stanowisk w bankach z klucza politycznego... po piąte nie trzymanie przepisów prawa przez organy państwowe i rząd ( konflikt o trybunał konstytucyjny itp ) ... cholera 5 czynników ryzyka dla całego sektora ( nie mówie o czynnikach ryzyka dla samego Raiffeisen Bank) i ja mam tu coś zainwestować ???
Franky
6 lat temu
Banksterzy!!!! Nikt was nie chce!!! Ani waszej lichwy!!!!!! Nie przestrzegacie prawa polskiego a chcecie sprzedawać akcje?!?!?!?!!! '???????
Beznadziejne ...
6 lat temu
Gonić drani !!!!!!!!!!!!!!!!