Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rail Baltica będzie budować pięć państw

0
Podziel się:

Rail Baltica to projekt linii kolejowej łączącej Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki.

Rail Baltica będzie budować pięć państw
(Pryzmat/Dreamstime)

Prace nad projektem Rail Baltica będzie koordynować wspólne przedsiębiorstwo pięciu państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii; przewiduje to podpisana w poniedziałek w Wilnie deklaracja.

Rail Baltica to projekt linii kolejowej łączącej Warszawę, Kowno, Rygę, Tallin i Helsinki. Wraz z połączeniem drogowym Via Baltica jest to element transeuropejskiego korytarza transportowego łączącego te miasta.

Deklarację podpisali ministrowie transportu pięciu państw na zakończenie dwudniowego nieformalnego posiedzenia ministrów transportu krajów Unii Europejskiej. _ - Deklaracja wyraża wolę polityczną i porozumienie w sprawie realizacji projektu. To ważny krok na drodze wzmocnienia współpracy państw Morza Bałtyckiego _ - czytamy w komunikacie litewskiego ministra transportu Rimantasa Sinkevicziusa.

Zdaniem Sinkevicziusa, podpisanie deklaracji daje nadzieję, iż projekt Rail Baltica zostanie zrealizowany w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Początkowo wspólne przedsiębiorstwo będzie własnością trzech państw bałtyckich, później dołączą do niego Polska i Finlandia.

Jak informuje komunikat, już w najbliższym czasie przewidziane jest podpisanie umowy akcjonariuszy o powołaniu przedsiębiorstwa, które będzie administrowało linię kolejowa od Kowna do Tallina. Przedsiębiorstwo będzie odpowiedzialne za pozyskiwanie pieniędzy z funduszy unijnych i innych źródeł, ogłaszanie przetargów na projektowanie i prace budowlane, a także koordynację prac.

Czytaj więcej w Money.pl
160 km na godzinę pociągiem na północ? Jest porozumienie w sprawie linii kolejowej Rail Baltica, która połączy Warszawę z Helsinkami.
Rozkład jazdy dla pendolino. Rok pracy Pendolino zacznie regularnie kursować od grudnia 2014 r. PKP Intercity nie wyklucza jednak, że pilotażowo pociągi mogą pojawiać się na torach wcześniej.
Katastrofa w Hiszpanii. Wstrząsająca reakcja "Mój Boże, mój Boże, biedni pasażerowie. Oby nie było zabitych!" - mówił przez telefon chwilę po katastrofie maszynista pociągu, który 24 lipca o godzinie 20.41 wykoleił się pod Santiago de Compostela
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)