Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rakiety spadają na żydowskie miasta. Izrael mobilizuje wielką armię

0
Podziel się:

Trzymajcie się z daleka od przywódców Hamasu- apelują do Palestyńczyków Żydzi. Eksperci krytykują Tel-Awiw.

Rakiety spadają na żydowskie miasta. Izrael mobilizuje wielką armię
(PAP/EPA)

Rząd Izraela wydał zgodę na mobilizację do 75 tys. żołnierzy rezerwy na ewentualną operację lądową w Strefie Gazy. To dwukrotnie więcej niż rozważano po rozpoczęciu działań przeciw Palestyńczykom. W wyniku kilkudniowego konfliktu zginęło 21 Palestyńczyków i 3 Izraelczyków.

Aktualizacja 23:30

Decyzja nie oznacza, że wszyscy ci rezerwiści zostaną natychmiast powołani pod broń. Pozwala jednak wojsku zwerbować ich w razie potrzeby. Izraelski premier Benjamin Netanjahu wraz z szefami resortów siłowych w Tel Awiwie wziął udział w czterogodzinnej naradzie strategicznej, natomiast pozostałych ministrów zapytano o to, ilu ludzi powinno się zmobilizować - podał Reuters powołując się na źródła polityczne w Izraelu.

Prowadzone od kilku dni naloty bombowe i mobilizacja są odpowiedzią Izraela na palestyński ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy. Izraelskie wojsko zaapelowało do palestyńskiej ludności cywilnej o trzymanie się z dala od bojowników radykalnego ruchu Hamas, rządzącego w Strefie Gazy. Zamknięto też wszystkie drogi dojazdowe do palestyńskiej enklawy.

AFP powołując się na własnych korespondentów podaje, że wzdłuż granicy Izraela ze Strefą Gazy trwa koncentracja wojsk i ciężkiego sprzętu.

Od środy - według izraelskiej armii - ze Strefy Gazy w kierunku Izraela poleciało 357 rakiet, z czego 197 przechwycił izraelski system antyrakietowy _ Iron Dome _.

_ - Izrael podjął akcję militarną, ponieważ ma prawo do obrony _ - podkreśla ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner. Izrael od wczoraj mobilizuje armię i atakuje z powietrza Strefę Gazy, Palestyńczycy odpowiadają ostrzałem rakietowym izraelskiego terytorium. Sytuacja na Bliskim Wschodzie jest coraz bardziej napięta. Od środy w atakach zginęło dwudziestu Palestyńczyków i trzech Żydów.

_ - Okazaliśmy wyjątkową powściągliwość, zarówno podczas obecnego nasilenia ataków terrorystycznych, jak i podczas dwóch poprzednich okresów intensywnego ostrzału mających miejsce w październiku. Jednak eskalacja wydarzeń ze strony Hamasu w ciągu ostatnich dni zmusiła Izrael do reakcji _ - poinformował ambasador Izraela.

_ - Celem operacji _ Filar Obrony _ jest zlikwidowanie strategicznego niebezpieczeństwa zagrażającego ludności cywilnej Izraela. Wszystkie działania podejmowane przez Izrael wynikają z prawa do samoobrony _ - napisał.

Były ambasador Izraela w Warszawie i były przewodniczący Knesetu Szewah Weiss podkreślił, że w sytuacji, w której rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy eksplodują koło Tel Awiwu, obowiązkiem państwa jest chronienie własnej ludności, a żaden kraj na świecie nie pozwoliłby na ostrzeliwanie swojej stolicy.

_ - Żadne inne państwo nie tolerowałoby działalności organizacji terrorystycznych biorących na cel miliony obywateli _ - głosi oświadczenie Rav-Nera. Ambasador podkreśla również, że operacje armii Izraela prowadzone są z chirurgiczną precyzją i z zachowaniem ostrożności wobec cywilnej ludności Strefy Gazy. Ambasador podkreśla, że Hamas chowa się za cywilną ludnością palestyńską, zaś jego celem jest cywilna ludność Izraela. - _ Takie działanie w dwójnasób stanowi zbrodnię wojenną _ - czytamy w oświadczeniu.

_ - Moja partia (Partia Pracy) jest obecnie w opozycji - _ mówi Weiss_ . - Ale w takiej sytuacji nie podziału na rząd i opozycję. Każdy z nas ma dzieci, ma też krewnych i bliskich w armii. Naszym podstawowym obowiązkiem jest teraz bronić naszych obywateli i terenów, które zamieszkane są przecież przez ludność żydowską i arabską _.

Według agencji Associated Press, Izrael przygotowuje się do operacji lądowej w Strefie Gazy. Dwa dni temu podczas ostrzału Gazy został zabity Ahmed al-Dżabari - dowódca zbrojnego skrzydła Hamasu. W wyniku kilkudniowego konfliktu zginęło 21 Palestyńczyków i 3 Izraelczyków.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas powiedział, że izraelska ofensywa w Strefie Gazy nie powstrzyma starań Palestyńczyków o przyznanie im przez Zgromadzenie Ogólne ONZ statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora.

_ - To, co dzieje się w Gazie, obliczone jest na blokowanie naszej prośby o uznanie Palestyny przez ONZ za nieczłonkowskie państwo obserwatora, ale sprawimy, że głosowanie nad tą rezolucją odbędzie się 29 listopada. Nikt nie może nas powstrzymać _ - powiedział Abbas w wystąpieniu telewizyjnym.

Prezydent poinformował też, że sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun odwiedzi Autonomię Palestyńską _ w ciągu dwóch lub trzech dni _. W minionym tygodniu Abbas zapowiedział, że 29 listopada wystąpi na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ o przyznanie Palestyńczykom statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora (non-member observer state) w miejsce obecnego statusu obserwatora (observer entity).

AFP przypomina, że przyznaniu Palestyńczykom tego statusu przeciwstawia się zarówno Izrael, jak i USA, które argumentują, że Palestyńczycy mogą zbudować swoją państwowość tylko w drodze negocjacji z państwem żydowskim.

_ - Hamas chce przypomnieć: jesteśmy, a problem izraelsko-palestyński jest dalej nierozwiązany _ - ocenił kierownik Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Uniwersytecie Łódzkim prof. Marek Dziekan. - Jednak _ doszło do całkowicie nieproporcjonalnej reakcji Izraela _ - dodał.

Według niego terminu i siły odpowiedzi Izraela na ostrzał ze Strefy Gazy nie należy wiązać ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Izraelu, skoro pierwsze ataki były ze strony Hamasu. _ Wynikałoby z tego, że Hamas niejako chce wpłynąć na wybory w Izraelu, co wydaje mi się dosyć wątpliwe. Tego rodzaju interpretacja wydaje mi się daleko idąca i chyba jednak bezpodstawna _ - skomentował.

Jednak Sasnal, kierownik projektu: _ Bliski Wschód i Afryka Północna _ w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, uważa, że do konfrontacji między Izraelem a kontrolującym Strefę Gazy Hamasem nie doszło na skutek wzrostu napięć i zmiany dynamiki politycznej na Bliskim Wschodzie po arabskiej wiośnie, a Tel Awiw wręcz _ w przemyślany sposób kontroluje te napięcia _ i testuje je, _ tak, aby wpłynęło to na wynik wyborów _.

Sasnal nie podziela opinii, według których Izrael ma uzasadnione powody, by obawiać się obecnie Hamasu bardziej niż dawniej, mimo iż uważa się powszechnie, że organizację tę finansuje i dozbraja Iran. _ _

_ - Nie sądzę, by Hamas był teraz groźniejszy, bo stracił w dużym stopniu wsparcie Iranu, a sojusz z egipskim Bractwem Muzułmańskim nie jest automatyczny - podkreślił. _

Według ekspertki PISM niepokój Izraela jest nieuzasadniony, ponieważ _ rakiety, którymi Hamas ostrzeliwuje Izrael, są w połowie przechwytywane przez Żelazną Kopułę (izraelski system antyrakietowy ). Nie sądzę, aby nowy Hamas był groźniejszy niż dawniej _ - mówi ekspertka odnosząc się do podawanej przez Izrael informacji, że od początku roku na Izrael spadło 800 rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy.

Zdaniem ekspertki, ryzyko destabilizacji regionu jest niewielkie, nawet przy pewnym poparciu Bractwa Muzułmańskiego dla Hamasu, _ ponieważ w Egipcie rządzi też wciąż armia, której nie zależy na konflikcie _.

Jednak prof. Marka Dziekana uważa, że eskalacja obecnego konfliktu izraelsko-palestyńskiego, _ może doprowadzić do kryzysu w stosunkach izraelsko-egipskich _. _ Początkiem tego kryzysu była już rewolucja egipska, która przynajmniej w jakimś stopniu skierowana była przeciwko (byłemu prezydentowi Egiptu) Hosniemu Mubarakowi za jego stosunek do kwestii palestyńskiej i za to, że _ kłaniał się Izraelowi _ _ - tłumaczył arabista.

Według niego, _ może dojść do zerwania stosunków dyplomatycznych _ Egiptu z Izraelem, ale prezydent Mursi raczej _ nie zdecyduje się na jakieś inne ruchy, gdyż jest politykiem wyważonym i wywodzi się z ugrupowania, które ma bardzo duże doświadczenie polityczne, bez względu na to, co by się na temat Braci Muzułmanów mówiło na zewnątrz _. Jak twierdzi, _ poparcie dla sprawy palestyńskiej jest niemalże konieczną cechą przywódcy każdego państwa arabskiego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwają ataki. Pięciu zabitych po ostrzale... Tuż przed północą izraelskie samoloty zbombardowały cele w północnej części miasta Gaza.
Wracali z pogrzebu, zginęli w zamachu Ze Strefy Gazy odpalane są w stronę Izraela pociski rakietowe, siły izraelskie odpowiadają ostrzałem artyleryjskim i nalotami.
Odkryli tunel pełen materiałów wybuchowych _ - Znajdowała się tam ogromna ilość materiałów wybuchowych - _poinformowała rzeczniczka armii Izraela.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)