Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raport Greenpeace: w 2050 r. świat zasilany wyłącznie energią z OZE

0
Podziel się:

W połowie wieku świat może być zasilany wyłącznie energią z odnawialnych źródeł - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji Greenpeace.

Raport Greenpeace: w 2050 r. świat zasilany wyłącznie energią z OZE
(Team Massachusetts 4D Home/CC/Flickr)

Bilion dolarów rocznie ma kosztować energetyczna rewolucja, która doprowadzi do tego, że w połowie wieku świat może być zasilany wyłącznie energią z odnawialnych źródeł - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji Greenpeace.

Według autorów raportu jest to jednak możliwe, bo - jak wynika z ich wyliczeń - oszczędność na paliwach kopalnych miałaby wynieść 1,07 biliona dolarów rocznie.

Jak przekonują, zaledwie w ciągu 15 lat udział OZE w produkcji energii elektrycznej wzrośnie z dzisiejszych 21 proc. do 64 proc. Ma do tego dojść mimo wzrostu zapotrzebowania, związanego zarówno ze wzrostem populacji, wzrostem standardu życia i przechodzeniem transportu osobowego na napęd elektryczny. Sam przemysł fotowoltaiczny w skali globalnej może zatrudnić 9,7 miliona osób do 2030 r., tj. 10 razy więcej niż zatrudnia obecnie i tyle, ile wynosi dziś zatrudnienie w sektorze energetyki węglowej.

Według Greenpeace w 2030 r. globalna emisja CO2 spadnie z 30 miliardów ton do 20 miliardów, a następnie do 4 miliardów w 2050 r. i to - jak przekonują autorzy raportu - przy uwzględnieniu intensywnego rozwoju takich państw jak Chiny, Indie czy Brazylia.

W 2030 roku 37 proc. energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych, 62 proc. z kopalnych, a 1 proc. z energii nuklearnej. Piętnaście lat później - 81 proc. stanowić będzie energia odnawialna, 19 proc. - energia z kopalin. W 2050 r. energia odnawialna osiągnie 100 proc. światowego miksu energetycznego. Jak wynika z opracowania organizacji, najwięcej energii będziemy czerpać ze słońca - 32 proc., 25 proc. z geotermii, 19 proc. z energetyki wiatrowej, 18 proc. z biomasy, 4 proc. z hydroelektrowni, a 2 proc. energii będzie pochodziło z oceanów.

Jak podkreśla Greenpeace w swym raporcie, taka struktura źródeł energii zapewni blisko zerowe emisje CO2 już w połowie wieku. Sektor energetyczny nie będzie emitował CO2 w ogóle, a pozostałe niewielkie emisje będą pochodzić z przemysłu.

Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego, aby zachować niezależność, nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)