Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rating Standard & Poor's "przesadzony i niesprawiedliwy". Donald Tusk broni Polski

Rating Standard & Poor's "przesadzony i niesprawiedliwy". Donald Tusk broni Polski

Na zdjęciu Donald Tusk witający Andrzeja Dudę podczas wizyty polskiego prezydenta w Brukseli Fot. PAP/EPA
Na zdjęciu Donald Tusk witający Andrzeja Dudę podczas wizyty polskiego prezydenta w Brukseli

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk krytycznie o ostatniej ocenie agencji Standard and Poor's, która obniżyła długoterminowy rating polskiego długu do z "A minus" do "BBB plus".

[Aktualizacja 18:37]

Przewodniczący skomentował tę ocenę podczas wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą w Brukseli. Według Donalda Tuska może to być wynik złej narracji, że sytuacja w Polsce jest katastrofalna.

- Taka propaganda mogła doprowadzić do tego, że ktoś w to wreszcie uwierzył. Na przykład ostatni rating, moim zdaniem, przesadzony i niesprawiedliwy agencji S&P. Cieszę się, że pierwszymi, którzy prostowali ten obraz byli urzędnicy nowego, polskiego rządu - powiedział Donald Tusk.

- Najważniejsze, by mówić prawdziwie o Polsce - podkreślał szef Rady Europejskiej. Także prezydent Andrzej Duda apelował o uczciwy i rzetelny obraz Polski w Europie.

Odpowiada też NBP

W poniedziałkowym komunikacie polski bank centralny zwraca uwagę, że nasza gospodarka ma silne fundamenty i dużą stabilność makroekonomiczną. Wzrost jest stabilny, deficyt na rachunku bieżącym zmniejszył się w ostatnich latach, a rezerwy dewizowe NBP pozostają na wysokim poziomie.

Bank centralny przypomina, że w ubiegłym roku z Polski zdjęto procedurę nadmiernego deficytu. Ponadto, przyszłoroczny budżet nie prowadzi do wzrostu nierównowagi finansów publicznych. NBP przewiduje, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych do PKB ukształtuje się na poziomie zbliżonym do założonego w ustawie, czyli 2,8 procent.

Narodowy Bank Polski zwraca uwagę, że deflacja w naszym kraju jest przejściowa i nie wywołuje negatywnych skutków. Ponadto, wybrani przez Senat członkowie Rady Polityki Pieniężnej oraz kandydaci zgłoszeni przez posłów nie wskazują na chęć zmiany dotychczasowej strategii polityki pieniężnej. Natomiast sektor bankowy jest dobrze skapitalizowany i zarządzany.

NBP zapowiada również sprzeciw wobec rozwiązań, które mogą wywierać negatywny wpływ na wzrost akcji kredytowej oraz bezpieczeństwo środków zgromadzonych przez obywateli na rachunkach bankowych. Uważa też, że należy poszukiwać takich rozwiązań problemu hipotecznych kredytów walutowych, które nie naruszą stabilności sektora finansowego i możliwości prowadzenia zrównoważonej polityki gospodarczej.

W piątek Agencja ratingowa Standard&Poor's obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski o jeden stopień - z A- do BBB+. Nowa ocena ma tak zwaną negatywną perspektywę, co oznacza prawdopodobieństwo jej kolejnej obniżki w ciągu dwóch lat.
W uzasadnieniu swojej decyzji agencja ratingowa napisała między innymi, że w Polsce "została naruszona równowaga instytucjonalna". Zwrócono między innymi uwagę na zmiany w ustawach o Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych i służbie cywilnej.

Zobacz też: Łupki mogą wywołać nowy kryzys. Długi w tej branży przyrastają w błyskawicznym tempie

 

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
bo312
87.206.158.* 2016-01-19 09:49
W trakcie kapani pisowcy na każdym kroku twierdzili o polskiej gospodarce ze jest w ruinie, teraz co jeden zachwyca się kondycją polskiej gospodarki, i wy im dalej wierzycie, przecież oni prawdę powiedzą tylko wtedy gdy ktoś przyłoży tak jak tym rankingiem, a was mają za idiotów niezdolnych do właściwych ocen, zreszta wasze wpisy o tym swiadczą
kokon747
91.193.13.* 2016-01-19 07:48
Dlaczego Polski rząd pozwoli na szkalowanie naszego kraju ?
@Kris
62.69.253.* 2016-01-19 05:34
Dziękuję PiS za to że nie pozwalają nas dalej bezkarnie okradać. Sygnał poszedł, polaczki uważajcie bo was udupimy?! Kto? no jak zwykle USA? macza w tym paluchy. Chce nam zrobić w rejonie wojnę domową?
Zobacz więcej komentarzy (17)