Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ratownicy zamiast pielęgniarek w szpitalach? Środowisko podzielone

0
Podziel się

Minister zdrowia jest zaskoczony tym, że pielęgniarki krytykują możliwość zatrudniania ratowników medycznych na oddziałach szpitalnych.

Ratownicy zamiast pielęgniarek w szpitalach? Środowisko podzielone
(Pixabay.com/Domena publiczna)
bEhJoLIR

Zapis dający taką możliwość, znalazł się w projekcie rozporządzenia do znowelizowanej ustawy o Ratownictwie Medycznym. Projekt ten jest obecnie w trakcie konsultacji społecznych.

Minister Konstanty Radziwiłł podkreślił, że w tej sprawie resort musi kierować się dobrem chorych. Tłumaczył, że wprowadzane zmiany systemowe mają zabezpieczać przede wszystkich dobrą jakość opieki i bezpieczeństwo pacjentów a dobro pracowników w tej sytuacji jest na drugim miejscu. Zaznaczył, że w Polsce mamy około 200 tysięcy pielęgniarek i położnych oraz kilkanaście tysięcy ratowników, dlatego ta grupa zawodowa nie powinna czuć się zagrożona.

Tymczasem Sebastian Irzykowski - wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych - mówi, że nie ma zgody na zamianę pielęgniarek przez ratowników. Podkreślił, że ratownicy medyczni są przygotowani do udzielania pierwszej pomocy poza szpitalem.

bEhJoLIT

Mają zupełnie inny system kształcenia, są przygotowani do innej pracy, nie pełnią funkcji opiekuńczej - tłumaczy.

Jego zdaniem, pomysł zastępowania pielęgniarek przez ratowników wynika z faktu, że sióstr zaczyna brakować na oddziałach szpitalnych.

Dziś w tej sprawie odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli samorządu zawodowego i resortu zdrowia. Jutro poświęcone temu będzie posiedzenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

bEhJoLJu
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)