Notowania

energetyka
10.12.2018 14:54

Rekompensaty za prąd od kwietnia 2019. Zrzucą się m.in. koncerny energetyczne

4-5 mld zł - na tyle Ministerstwo Energii szacuje koszt przygotowywanego programu rekompensat dla odbiorców energii elektrycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(markusspiske/pixabay.com/CC0)
Rekompensaty za prąd mają dotyczyć m.in. 15 mln gospodarstw domowych

- Szacujemy koszt programu na 4-5 mld zł. Okres jego obowiązywania to styczeń-grudzień 2019 r. - powiedział wiceminister energii Tadeusz Skobel podczas konferencji prasowej.

- Program rekompensat chcemy skierować do około 15 mln gospodarstw domowych, małych i średnich przedsiębiorstw i pozostałych odbiorców, takich jak hospicja, domy opieki społecznej - wskazał wiceminister.

Rekompensaty dla gospodarstw domowych mają być naliczane automatycznie i pojawią się na rachunku od kwietnia 2019 r. Rekompensaty dla małych i średnich przedsiębiorstw będą wymagały złożenia wniosku, co będzie możliwe od kwietnia.

Źródła finansowania funduszu to:

- środki ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2,

- środki stanowiące zwroty rekompensat,

- środki z budżetu państwa,

- dobrowolne wpłaty i darowizny,

- wpływy od koncernów energetycznych, które mają powyżej 1 GW mocy wytwórczych i powyżej 1 mln klientów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej,

- wpływy z innych środków publicznych.

Zobacz także: Podwyżka cen prądu dotknie wszystkich. Rekompensaty nie załatwią problemu

Ministerstwo szacuje, że w cena energii w taryfie G wyniesie 302 zł/MWh wobec 242,2 zł w 2018 r. i 282,4 zł w 2013 r.

- Wyceniliśmy możliwości spółek energetycznych. Oszczędności możliwe są na poziomie ok 1 mld zł, żeby wprowadzić odpowiednie środki do tego funduszu, który będzie funduszem efektywności energetycznej i rekompensat - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Wskazał też, że ministerstwu zależy na tym, żeby "odbudować zaufanie do polityki klimatycznej Unii Europejskiej", stąd decyzja o rekompensatach.

Ustawa powinna wkrótce zostać zaprezentowana w Sejmie.

- Początkowo planowaliśmy tę ustawę na okres 2 lat, natomiast wiele wskaźników makroekonomicznych sugeruje, że może się różnie dziać w 2020 r., więc dostosujemy się w II połowie 2019 r. - powiedział Tchórzewski, zapytany o możliwość funkcjonowania systemu w kolejnym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, prąd, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-12-2018

brawo PiSa bandziory z PO PSL i SLD tylko podwyżki robiły i ponad 2 biliony zł Polakom ukradły i 25 lat bełkotały "nimapinindzy"

10-12-2018

popieralemMMDo dzisiaj myślałem, że ten człowiek ma resztki rozumu, ale niestety przepis dolny wskaźnik skali. Spółki energetyczne podnoszą ceny prądu w celach … Czytaj całość

10-12-2018

BorysMydlenie oczu i tyle. Co chwilę do rachunku prądowego wymyślają dodatkowe opłaty.

Rozwiń komentarze (100)