Notowania

Rekord zapotrzebowania na prąd. Problemy z chłodzeniem w jednej z elektrowni

Wczoraj padł rekord letniego zapotrzebowania na energię elektryczną. Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły stan zagrożenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wikimedia commons (CC-BY-SA-3.0-PL))

23 521 MW – takie zapotrzebowanie na energię elektryczną było wczoraj w Polsce. W jednej z elektrowni wystąpiły problemy z chłodzeniem, a w centrum kraju wystąpiły obciążenia sieci – podaje Wysokienapiecie.pl.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały wczoraj o „wystąpieniu zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej” w pewnych obszarach województw wielkopolskiego i łódzkiego w godzinach popołudniowych i wieczornych, tj. od 15 do 22. Nie oznacza to jednak, że nastąpi ograniczenie poboru energii elektrycznej przez jakiegokolwiek odbiorcę.

Portal wysokienapiecie.pl dotarł do informacji, że ogłoszenie zagrożenia ma pomóc w uniknięciu problemów z dostawami energii w części kraju. W Koninie musiały zostać wyłączone trzy bloki węglowe Elektrowni Pątnów o łącznej mocy 600 MW, transferującej moc głównie na północ Polski. Powód? Zbyt wysokie temperatury jezior w okolicy, z których pobierano wodę do chłodzenia bloków.

Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji

Ubytki spowodowane zatrzymaniem Pątnowa zostały uzupełnione dzięki pracy bloków ze Śląska i spod Bełchatowa.

Sytuację utrudniają upały. Przez nie występują trudności z przesyłem energii. Operator sieci korzysta głównie z sieci o napięciu 220 kV. Te jednak szybko się nagrzewają i rozciągają – zwłaszcza w obecnych warunkach. Rozciągają się tak bardzo, że mogłoby to doprowadzić do wyładowań elektrycznych, np. w pobliżu drzew czy dróg.

Płonne są nadzieje, że w takiej sytuacji w przyszłości może nam pomóc projektowana przez rząd elektrownia atomowa. Trzy dni temu ulokowana na południowo-zachodnim wybrzeżu Szwecji atomówka musiała wyłączyć blok o mocy 900 MW. Powodem była zbyt wysoka temperatura... wody w Bałtyku, która używana jest do chłodzenia reaktora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: awarie prądu, energia elekrtryczna, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-08-2018

arekOd dwóch miesięcy leży mój wniosek do WFOŚ o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej, mogła by wspierać kraj, ale urzędnikom dobrej zmiany się nie … Czytaj całość

01-08-2018

strataWłaściciele klimatyzatorów powinni ponosić dodatkową opłatę sieciową za prąd. Luksus jedynych w szczycie kosztuje całe społeczeństwo. W marketach nie … Czytaj całość

01-08-2018

emigZa odprawy 7 prezesów z Energa SA pewnie można było nową elektrownię wybudować i problemu by nie było. Ale cóż wszystko czego dotknie się PiS gnije i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)

Wybrane dla Ciebie