Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rekord zapotrzebowania na prąd. Problemy z chłodzeniem w jednej z elektrowni

Rekord zapotrzebowania na prąd. Problemy z chłodzeniem w jednej z elektrowni

Fot. wikimedia commons (CC-BY-SA-3.0-PL)

Wczoraj padł rekord letniego zapotrzebowania na energię elektryczną. Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły stan zagrożenia.

23 521 MW – takie zapotrzebowanie na energię elektryczną było wczoraj w Polsce. W jednej z elektrowni wystąpiły problemy z chłodzeniem, a w centrum kraju wystąpiły obciążenia sieci – podaje Wysokienapiecie.pl.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały wczoraj o „wystąpieniu zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej” w pewnych obszarach województw wielkopolskiego i łódzkiego w godzinach popołudniowych i wieczornych, tj. od 15 do 22. Nie oznacza to jednak, że nastąpi ograniczenie poboru energii elektrycznej przez jakiegokolwiek odbiorcę.

Portal wysokienapiecie.pl dotarł do informacji, że ogłoszenie zagrożenia ma pomóc w uniknięciu problemów z dostawami energii w części kraju. W Koninie musiały zostać wyłączone trzy bloki węglowe Elektrowni Pątnów o łącznej mocy 600 MW, transferującej moc głównie na północ Polski. Powód? Zbyt wysokie temperatury jezior w okolicy, z których pobierano wodę do chłodzenia bloków.

Wzrost cen energii spowoduje rozwój przydomowych instalacji


 

Ubytki spowodowane zatrzymaniem Pątnowa zostały uzupełnione dzięki pracy bloków ze Śląska i spod Bełchatowa.

Sytuację utrudniają upały. Przez nie występują trudności z przesyłem energii. Operator sieci korzysta głównie z sieci o napięciu 220 kV. Te jednak szybko się nagrzewają i rozciągają – zwłaszcza w obecnych warunkach. Rozciągają się tak bardzo, że mogłoby to doprowadzić do wyładowań elektrycznych, np. w pobliżu drzew czy dróg.

Płonne są nadzieje, że w takiej sytuacji w przyszłości może nam pomóc projektowana przez rząd elektrownia atomowa. Trzy dni temu ulokowana na południowo-zachodnim wybrzeżu Szwecji atomówka musiała wyłączyć blok o mocy 900 MW. Powodem była zbyt wysoka temperatura... wody w Bałtyku, która używana jest do chłodzenia reaktora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
miszczu
2018-08-03 01:26
Turbina gazowa może stać od biedy na środku pustyni. Trzeba pokochać tylko gaz. I to też czynią Niemcy.
oo
2018-08-02 10:10
To dlaczego nie inwestujemy w fotovoltaikę ? Są dotacje UE, tylko ktoś to musi ogarnąć.
strata
2018-08-01 21:43
Właściciele klimatyzatorów powinni ponosić dodatkową opłatę sieciową za prąd. Luksus jedynych w szczycie kosztuje całe społeczeństwo. W marketach nie musi być aż tach chłodno a czasami wystarczy pozwolić przychodzić do pracy w krótkich spodenkach i koszulce zamiast garniturów i klimatyzacji.
Pokaż wszystkie komentarze (14)