Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Relacje z Rosją "kluczowe dla rozwiązania problemów międzynarodowych"

0
Podziel się:

Byli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec opowiedzieli się za nowym początkiem w stosunkach Zachodu z Moskwą.

Hans-Dietrich Genscher
Hans-Dietrich Genscher (Sir James /wikimedia/CC BY-SA 3.0)

Byli ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Hans-Dietrich Genscher i Klaus Kinkel, opowiedzieli się za nowym początkiem w stosunkach Zachodu z Moskwą. - _ Nadzieja na przezwyciężenie podziału Europy, jaką żywiliśmy w latach 90., nie ziściła się _ - powiedział Genscher.

Jego zdaniem wielu polityków (na Zachodzie) wcale nie myślało o zakończeniu podziału, lecz jedynie o przesunięciu linii dzielącej bloki w kierunku zachodniej granicy Rosji. Niemiecki polityk kierował w latach 1974-92 dyplomacją RFN i zjednoczonych Niemiec, przyczyniając się w istotny sposób do zakończenia zimnej wojny i integracji Europy.

Genscher uznał za mankament to, że brakuje europejskiej struktury bezpieczeństwa z udziałem Rosji. Gdyby taka struktura istniała, to kwestia członkostwa Ukrainy w NATO miałaby innym wymiar - powiedział. Jego zdaniem Moskwa reagowałaby inaczej na zbliżenie Ukrainy do UE, gdyby istniała obejmująca Rosję europejska strefa wolnego handlu. - _ Polityka wobec Wschodu musi włączać wszystkie kraje. Musimy na to spojrzeć samokrytycznie _ - mówił były szef niemieckiej dyplomacji.

_ - Musimy podjąć próbę nowego początku w relacjach z Rosją _ - powiedział Genscher. Początkiem mogłaby być jego zdaniem realizacja planów europejskiej strefy wolnego handlu. _ - Sukces w tej dziedzinie może pomóc rozwiązać inne sprawy. Wytykanie sobie błędów nie doprowadzi do niczego _ - stwierdził niemiecki polityk.

Jego następca na stanowisku MSZ Klaus Kinkel (1992-98) zaapelował o okazanie Rosji większej empatii. _ - Zachód wykazał zbyt mało zrozumienia dla odczuć Rosjan _ - ocenił, zastrzegając, że nie oznacza to usprawiedliwienia aneksji Krymu. _ - Putin przywrócił Rosjanom godność; Rosjanie go nie kochają, ale mają dla niego szacunek _ - powiedział Kinkel. Jak zaznaczył, bez Rosji polityka międzynarodowa _ nie funkcjonuje _.

Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, były wiceminister spraw zagranicznych Wolfgang Ischinger, powiedział, że Rosja prowadzi politykę rewizjonistyczną. Nie możemy oczekiwać jednak od Władimira Putina, by _ poszedł do Canossy _. Zdaniem Ischingera należy _ zainicjować proces polityczny, który pomoże rozwiązać konflikt ukraiński _. _ Obawiam się, że proces ten potrwa wiele lat _ - ocenił dyplomata.

Jak wyjaśnił, nadzieje na porozumienie się z Moskwą wynikają z przeświadczenia, iż Rosja stanie w przyszłości przed szeregiem poważnych problemów socjalno-ekonomicznych, które może rozwiązać tylko we współpracy z Zachodem.

Ilustrując problemy w stosunkach z Rosją, Ischinger wspomniał o swojej podróży do Polski, na Ukrainę i do Rosji w 1993 roku. Jak relacjonował, w Warszawie i Kijowie dowiedział się, że oba kraje obawiają się Rosji.

Gdy następnie w Moskwie pytał, co Rosja zamierza zrobić, żeby rozwiać te obawy, usłyszał od ówczesnego wiceministra spraw zagranicznych: _ A co w tym złego (że Polacy i Ukraińcy) boją się Rosji? To wspaniale _.

Czytaj więcej w Money.pl
Były kanclerz Niemiec apeluje o dialog z Rosją Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder opowiedział się podczas spotkania niemieckich i rosyjskich biznesmenów w Rostocku za kontynuowaniem dialogu z Rosją pomimo konfliktu o Ukrainę.
Media spierają się o politykę wobec Rosji Powód? Krytyczne słowa Michaiła Gorbaczowa pod adresem Zachodu.
Steinmeier ostrzega przed wojną z Rosją Rząd obserwuje rozwój sytuacji _ z dużym niepokojem _.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)