Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Remonty dróg w Polsce. Dzięki łagodnej zimie, więcej pieniędzy na inwestycje

0
Podziel się:

W Warszawie na całą zimę zarezerwowano 78 mln zł, a do końca lutego wydano tylko ok. 25,5 mln zł.

Remonty dróg w Polsce. Dzięki łagodnej zimie, więcej pieniędzy na inwestycje
(Jan Kaliński/ WP.PL)
bEsjfVfV

Łagodna zima to dobra wiadomość dla kierowców. Miasta pieniądze zaoszczędzone na braku konieczności odśnieżania zainwestują teraz w remonty. W grę wchodzą setki milionów złotych w skali całego kraju.

Dokładnych kwot oszczędności miasta nie podają, ponieważ sezon zimowy jeszcze się nie skończył. Jednak w wielu miastach wiadomo już, że oszczędności będą i to niemałe. Np. w Warszawie na całą zimę zarezerwowano 78 mln zł, a do końca lutego wydano ok. 25,5 mln zł; w Przemyślu zarezerwowano 4 mln zł, wydano - 850 tys. zł; w Mielcu z zaplanowanych 2,2 mln zł wydano 900 tys. zł.

Rzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta w Warszawie Iwona Fryczyńska tłumaczyła, że w stolicy początek sezonu zimowego to 15 października, koniec - 14 kwietnia. _ Sezon zimowy to dla nas IV kwartał jednego roku i I kwartał kolejnego roku. Jeżeli mówimy o koszcie sezonu zimowego, to zawsze w ten koszt wchodzi IV i I kwartał. Pieniądze, które zostają nam z pierwszego kwartału zimy, czyli tej na początku roku kalendarzowego, przechodzą na czwarty kwartał _ - wyjaśniła. Oznacza to, że środki zaoszczędzone w styczniu-marcu, miasto rezerwuje na okres październik-grudzień.

bEsjfVfX

Zarząd Oczyszczania Miasta w Warszawie odpowiada za 40 proc. stołecznych ulic - tych, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej - oraz 1,6 mln m2 chodników. Do lutego br. koszt związany z zimowym ich utrzymaniem wyniósł 25,5 mln zł z zarezerwowanych na całą zimę w budżecie 78 mln zł.

_ W tym roku pieniędzy zostało dosyć dużo, można się więc spodziewać, że to nie będzie tylko tak, że zostaną one przekierowane na kolejne działania zimowe, które nas w tym roku czekają. Być może uda się sfinansować jeszcze inne zadania, ale jest zbyt wcześnie, by o tym szczegółowo mówić _ - powiedziała.

Fryczyńska zaznaczyła, że z powodu ciepłej zimy miasto więcej pieniędzy przeznaczy na utrzymanie zieleni czy sprzątanie, bo jeżeli zima w tym roku już nie przyjdzie, to służby miejskie będą musiały wcześniej zacząć np. zamiatać i myć jezdnie.

We Wrocławiu zaoszczędzone fundusze zostaną przeznaczone na utrzymanie czystości w mieście. Wrocławscy urzędnicy szacują, że dzięki łagodniej zimie uda się zaoszczędzić około 5 mln zł. _ Nie możemy jeszcze dokładnie podsumować sezonu zimowego, ponieważ we Wrocławiu trwa on od 1 listopada do 31 marca _ - powiedziała PAP rzeczniczka miejskiej spółki Ekosystem Anna Bytońska.

bEsjfVgd

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz powiedział PAP, że całą zaoszczędzoną na zimie kwotę miasto przeznaczy na zakup nowego taboru dla spółki utrzymującej porządek i czystość w mieście. _ Będziemy mogli także w sezonie turystycznym więcej wydać na sprzątanie _ - powiedział.

Z kolei mieszkańcy Mrągowa będą mogli liczyć na dodatkowe remonty lokalnych dróg. _ Ile kilometrów wyremontujemy i gdzie, zdecydujemy jak podliczmy, ile pieniędzy zaoszczędziliśmy _ - powiedziała burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec.

Na drogi pozimowe oszczędności przeznaczy Przemyśl - powiedział PAP rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla Witold Wołczyk. Samorząd miasta, na pięć jesienno-zimowych miesięcy (od listopada do marca) zaplanował 4 mln zł. Do tej pory wydał 850 tys. zł. Kolejne 900 tys. zł mają być wydane na poziomowe sprzątanie ulic. Rzecznik zaznaczył, że z pełnym bilansem oszczędności trzeba zaczekać do końca marca.

W woj. warmińsko-mazurskim na słabej zimie zaoszczędziły m.in. Ostróda, Iława oraz Mrągowo i Ełk. Samorządowcy z tych miast nie podają jeszcze konkretnych kwot, argumentując, że _ akcja zima _ jest zaplanowana do kwietnia. Przypominają, że przed rokiem to właśnie w kwietniu spadło dużo śniegu. Teraz, mimo braku opadów śniegu w regionie nocami bywa niewielki mróz i służby drogowe miejscami posypują ulice biegnące wzdłuż jezior.

bEsjfVge

Mielec z zaplanowanych 2,2 mln zł dotychczas wydał 900 tys. zł. Rzecznik prasowy prezydenta Mielca Krzysztof Urbański powiedział PAP, że nie ma jeszcze decyzji, na co przeznaczone zostaną oszczędności.

Z kolei władze Lublina wydały na odśnieżanie dróg około 3,2 mln zł. To najmniejsza kwota od kilku lat. Miasto płaci za utrzymanie sprzętu odśnieżającego w gotowości i oddzielnie za wykonane prace. Na oczyszczanie ulic przez cały bieżący rok w budżecie zapisano 12 mln zł. _ Tej zimy śnieżnych dni było niewiele. Jeszcze marzec może zaskoczyć, ale już widać, że wydatki będą mniejsze niż w latach ubiegłych. To oznacza, że nie ma zagrożenia braku pieniędzy w nadchodzących miesiącach na oczyszczanie ulic. Dwa lata temu trzeba było dodatkowo znaleźć znaczne kwoty _ - powiedział Karol Kieliszek z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

W wielu miastach władze nie chcą jeszcze mówić o oszczędnościach. Jak podkreślają, budżet na ten cel ustalany jest na cały rok, nie wiadomo więc, jaka będzie pogoda pod koniec bieżącego roku.

W Opolu z puli ok. 3 mln zł zarezerwowanych w tym roku na zimowe utrzymanie dróg, wykorzystano ok. 600 tys. zł. Jak zaznaczył w rozmowie z PAP dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu Arkadiusz Karbowiak, jeśli zima w końcówce tego roku będzie łagodna, to niewykorzystaną pulę pieniędzy MZD zwróci do budżetu miasta.

bEsjfVgf

Podobnie jest w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie - jak wyjaśnił Jarosław Jurkowski z Urzędu Miasta - na odśnieżanie dróg przeznaczono w tym roku 200 tys. zł. _ Wydatki zostały zaplanowane na poziomie zeszłorocznych, które nie były tak kosztowne z uwagi na łagodną zimę _ - wyjaśnił. Podał, że do chwili obecnej gmina Kędzierzyn-Koźle wydała na odśnieżanie 91 tys. zł.

W Białej Podlaskiej na zimowe utrzymanie dróg od listopada ubiegłego roku samorząd wydał 760 tys. zł, podczas gdy rok wcześniej - ponad milion zł. W budżecie na bieżący rok pierwotnie na zimowe utrzymanie dróg przeznaczono 2,5 mln zł; w styczniu kwotę tę obniżono do 1,9 mln zł.

_ Budżet na utrzymanie dróg przez cały rok w Łodzi to 45,5 mln zł. A przed nami przecież jeszcze tegoroczny zimowy listopad i grudzień _ - powiedział rzecznik prezydenta Łodzi Marcin Masłowski. W ub. roku kwota ta wynosiła 55 mln zł. Ze względu na łagodniejszą ubiegłoroczna zimę wydano 45 mln zł, zaoszczędzone 10 mln zł trafiły do wspólnego budżetu.

Są jednak i takie miasta, gdzie mimo łagodnej zimy nie będzie oszczędności w budżecie samorządów. Tak będzie np. w stolicy Podkarpacia - Rzeszowie. Jak powiedział PAP dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Piotr Magdoń, powodem są opady marznącego deszczu, częste w styczniu i lutym. _ Zima rzeczywiście nie była obfita, jeśli chodzi o śnieg, ale posypywanie dróg solą, aby na jezdni nie było lodu, jest droższe niż +zwykłe+ odśnieżanie. Dlatego nie mamy oszczędności z powodu łagodnej zimy _ - wyjaśnił. Samorząd Rzeszowa przeznaczył na zimowe utrzymanie dróg ok. 5 mln zł, jest to mniej niż w latach poprzednich, kiedy suma ta wynosiła ok. 6 mln zł.

bEsjfVgg

W woj. lubuskim dzięki łagodnej i praktycznie bezśnieżnej zimie samorząd Gorzowa Wlkp. zaoszczędził ok. 2,5 mln zł. Pieniędzy nie będzie mógł jednak przeznaczyć na realizację innych zadań, gdyż plan wydatków na ten cel był zaniżony na podobną kwotę. _ Tym samym środki te zostaną wykorzystane na pokrycie tego niedoboru _ - poinformowała PAP Ewa Sadowska-Cieślak z Urzędu Miasta w Gorzowie Wlkp.

Czytaj więcej w Money.pl
Na naprawę dróg potrzebują 6 mld euro Cała sieć dróg liczy w Hiszpanii 165 tys. km. Autostrady stanowią niespełna jedną dziesiątą ich długości; pozostałe są w dużo gorszym stanie i to na nich najczęściej dochodzi do śmiertelnych wypadków.
Mniej remontów i inwestycji drogowych Wydatki na drogi obcięto o 150 mln złotych. _ Zrobiliśmy to, aby móc sfinansować tegoroczne zwiększenie świadczenia dla opiekunów dla osób niepełnosprawnych _ - wyjaśnił premier.
Dobre prognozy dla funduszy inwestycyjnych Co dziesiąty Polak oszczędności lokuje w funduszach inwestycyjnych. Ten rok może przynieść jednak duże zmiany.
bEsjfVgy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)