Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rencistów tylko nieco ponad milion. Będzie jeszcze mniej?

0
Podziel się:

W latach 90. przyznawano w Polsce nawet trzy raz więcej rent niż w innych europejskich krajach.

Rencistów tylko nieco ponad milion. Będzie jeszcze mniej?
(Piotr Kamionka/REPORTER)

W zeszłym roku na rencie przyznawanej z powodu niezdolności do pracy było blisko 1, 01 miliona osób, a w ciągu najbliższych tygodni objętych świadczeniami nie będzie nawet milion Polaków.

O spadku liczby rencistów poniżej miliona pisze dziś _ Wyborcza _zwracając uwagę na fakt, że to efekt rozprawiania się z niechlubnym _ dziedzictwem transformacji gospodarczej _.

Jeszcze w 1998 roku Bank Światowy nazwał Polskę _ _ chorym człowiekiem Europy _. Nic dziwnego. Na renty dla aż _2,7 mln osób państwo wydawało aż 4 proc. PKB. Dla porównania we Włoszech wskaźnik wynosił 0,99 proc., w Hiszpanii 1,34 proc., zaś w Czechach - 1,68 proc.

Jak tłumaczy Jeremi Mordasewicz, członek rady nadzorczej ZUS, w latach 90. przyznawano w Polsce nawet trzy raz więcej rent niż w innych europejskich krajach. Wszystko dlatego, że po transformacji zaczęły upadać wielkie państwowe przedsiębiorstwa, a pozbawieni pracy ludzie, szukając środków do życia, trafiali do lekarzy, którzy wypisywali im dożywotnie świadczenia.

_ -_ Gwałtowny wzrost liczby rencistów wyhamowały zmiany w zasadach przyznawania rent i orzekania stopnia niepełnosprawności _ - _mówił w 2013 roku Money.pl Jacek Dziekan, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przypominając wydarzenia z 1997 roku. _ - _ Wyodrębniono wtedy dwa niezależne systemy orzekania. ZUS przyznaje teraz renty na podstawie niezależnych, powiatowych zespołów lekarskich, które orzekają o niepełnosprawności _. _ Zaostrzono też kryteria, w przyznawaniu świadczeń _. _

Rzeczywiście, po 1998 roku liczba rencistów zaczęła szybko spadać. W 2013 roku renty z tytułu niezdolności do pracy pobrało już tylko około 1,07 mln osób, w 2014 1,01 mln, zaś już niedługo objętych świadczeniem ma być mniej niż milion osób.

Money.pl na podstawie danych ZUS, 2014 rok podany za _ Wyborczą _

- _ Ten spadek w pewnym momencie może się zatrzymać _ - prognozuje Jeremi Mordasewicz w rozmowie z Money.pl. - _ Kiedy ludzie tracą pracę, zaczynają wywierać silniejszą presję na lekarzy, którzy orzekają o stanie zdrowia. Chociaż teraz kontrola jest silniejsza niż przed 20 laty, to nie zdziwiłbym się, gdyby pojawił się rok, gdy liczba rencistów wzrośnie . _ Będzie to jednak chwilowy skok - _zapewnia . _

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)