Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Reparacje wojenne od Niemiec. Biuro Analiz Sejmowych sprawdzi, czy Polska może zażądać odszkodowań

Reparacje wojenne od Niemiec. Biuro Analiz Sejmowych sprawdzi, czy Polska może zażądać odszkodowań

25.05.2017, Warszawa. Arkadiusz Mularczyk podczas 42. posiedzenia Sejmu VIII kadencji. Fot. Maciej Luczniewski/REPORTER
25.05.2017, Warszawa. Arkadiusz Mularczyk podczas 42. posiedzenia Sejmu VIII kadencji.

Biuro Analiz Sejmowych ma przygotować informację dotyczącą możliwości domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec - poinformował w środę poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Analiza ma być gotowa do 11 sierpnia.

"Czy w świetle prawa międzynarodowego Rzeczpospolita Polska może domagać się roszczeń odszkodowawczych od Niemiec za straty materialne i osobowe spowodowane agresją niemiecką podczas II wojny światowej?" - takie pytanie Biuru Analiz Sejmowych zadał Arkadiusz Mularczyk.

W przypadku pozytywnej odpowiedzi, poseł PiS oczekuje od BAS "wskazania trybu i formy dochodzenia roszczeń".

Polityk zapytał też w piśmie do BAS, czy inne kraje, które "zostały dotknięte agresją Niemiec podczas II wojny światowej, dochodziły od tego kraju roszczeń odszkodowawczych za poniesione straty materialne i osobowe".

- Chcę zebrać wszystkie informacje na ten temat i zastanowić się nad dalszymi krokami w tym temacie. Chcę, aby wszystko było przygotowane profesjonalnie - tłumaczył w rozmowie z PAP Mularczyk. I dodał, że BAS przygotowanie opinii zlecił ekspertom zewnętrznym.

- Chcę dokonać analizy regulacji, które dotyczą tej sprawy oraz zebrać wszystkie opinie, które dotychczas były robione na temat ewentualnych reparacji wojennych - dodał.

Jak tłumaczył, co do kwestii ubiegania się przez nasz kraj o odszkodowania były różne interpretacje z uwagi na to, że kiedyś Polska teoretycznie zrzekła się reparacji. - Wówczas nie była jednak państwem suwerennym, a dodatkowo zrzekła się wobec nieistniejącego już NRD. Pytanie więc, jaka jest wartość tych regulacji, szczególnie, że jak podkreślają niektórzy z ekspertów, zrzeczenie się odszkodowania nie zostało zarejestrowane w ONZ - zaznaczył.

Wideo: Ryszard Czarnecki o Francji i Niemcach: oni wiedzą, że źle zrobili

 

 

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy prezes PiS Jarosław Kaczyński zwracał uwagę, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

- Straty w ludziach, w elitach, są właściwie nie do odrobienia, to trzeba 5, czy 7 pokoleń, żeby to nadrobić - jakikolwiek odszkodowanie? Nie - podkreślił prezes PiS. - Polska się nigdy nie zrzekła tych odszkodowań. Ci, którzy tak sądzą, są w błędzie - dodał.

W podobnym tonie wypowiadał się we wtorek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

- Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD. W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone, tylko mające charakter pewnego aktu publicystyczno-politycznego - mówił Macierewicz w TVP Info.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Greo
2017-08-08 13:25
Może to już za wiele lat upłynęło, ale Polsce należały sie i należą odszkodowania "jak psu buda". Jak nie dadzą, to chociaz niech swiat sie dowie ile Niemcy sa dłużne Polsce za wojne. Trudno żeby Polska byla na poziomie zachodu, jak powstawala z popiołów za jakies marne grosze
Antyfaszysta
2017-08-04 07:40
Polacy, nie dajcie sie omotac demonom nowych konfliktow w Europie,gdyby nie II Wojna Swiatowa takie miasta jak Wroclaw,Szczecin,Gdansk,Zielona Gora , Gliwice, nie wspomne o calych najpiekniejszych polskich regionach, Mazury, Dolny Slask ,Pomorze Zachodnie. NIGDY NIE bylyby POLSKIE !!! . Dlatego Rosjanie doradzili Polakom rezygnacje z odszkodowan i siedzenie cicho.
Małgorzata
2017-08-03 18:49
No. Niemcy zapłacą. Wreszcie mamy rząd, który godnie reprezentuje interesy Polski i Polaków.
Pokaż wszystkie komentarze (300)