Notowania

Repolonizacja mediów. Jarosław Sellin: "projekt dotyczy właścicieli mediów"

- W żadnym poważnym kraju UE nie pozwolono, by kapitał zagraniczny miał tak wielkie udziały w jakimś segmencie mediów, jak w Polsce - powiedział we wtorek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Podkreślił, że projekt repolonizacji mediów dotyczy właścicieli mediów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, pytany w radiu TOK FM o dekoncentrację kapitału zagranicznego w polskich mediach, przyznał, że taki pomysł jest przygotowywany w jego resorcie. Zaznaczył, że dotyczy on nie dziennikarzy, ale właścicieli mediów.

- W żadnym poważnym kraju Unii Europejskiej takim jak Francja, Włochy, Niemcy czy Wielka Brytania - mimo zasady wolnego przepływu osób, kapitału, która w UE obowiązuje - w żadnym nie pozwolono na to, by kapitał zagraniczny, a zwłaszcza kapitał z jednego konkretnego kraju miał tak wielkie udziały w jakimś segmencie mediów, jak w Polsce - powiedział.

Jarosław Kaczyński zapowiada dekoncentracja mediów. Co może zrobić PiS? Zobacz wideo:

- Mówię o segmencie prasowym oczywiście, gdzie dominuje kapitał jednego konkretnego kraju, czyli Niemiec. Żadne poważne państwo, by sobie na to nie pozwoliło, wręcz przeciwnie - zaznaczył wiceminister.

Dodał, że "chcemy być poważnym krajem UE, poważnie sami siebie traktować". - Powtarzam - skoro z jakichś powodów tak poważne państwa, jak Niemcy czy Francja, nigdy do tego nie dopuściły i trudno sobie wyobrazić, żeby dopuściły, że np. cała prasa niemiecka jest w rękach Francuzów (...), to zachowujmy się też poważnie - podkreślił.

Na pytanie, czy nie lepiej byłoby zająć się ważniejszymi i trudniejszymi sprawami, Sellin powiedział, że jego zdaniem to właśnie jest jeden z poważniejszych problemów w Polsce. - W ustrojach kapitalistycznych z monopolami się walczy i to jest zupełnie normalne. Jeżeli jest nadmiar monopolu w jakimś segmencie biznesu - media to też biznes - to się z tym walczy i trzeba po prostu do dekoncentracji doprowadzić - zaznaczył.

W sierpniu br. Sellin zapowiedział, że projekt ustawy dekoncentracyjnej wyjdzie z resortu kultury prawdopodobnie jesienią i zostanie zaprezentowany też Kancelarii Prezydenta. - Zadbamy o to, aby na etapie, w którym ustawa wyjdzie z rządu, wyjdzie z mojego ministerstwa i pójdzie do Sejmu, żeby pan prezydent szczegóły tej ustawy już znał - mówił wówczas wiceminister.

Tagi: repolonizacja mediów, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2017

wazareponizacja polegać ma na opanowaniu przez PiS prasy lokalnej w celach propagandowych aby ludek wsi małych miast miał wiedzę jak to jedynie słuszna … Czytaj całość

29-08-2017

BonoMasa glupich i kretynskch komentarzy zostala opublkowana ponizej. Wyraznie jest w artykule powyzszym napisane ze zaden europejski kraj bie pozwolil na … Czytaj całość

30-08-2017

Alojz z BrzeszczPrzecież to mało ważne kto wydaje i pisze, ważne kto czyta Ja czytam tylko Polskie gazety Michnika, lisa i paru innych, których uważam za mądrych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (294)