Notowania

Wewnętrzny audyt ws. reprywatyzacji w stolicy. Wyniki są "druzgocące"

Wyniki wewnętrznego audytu ws. reprywatyzacji są dla ratusza i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz druzgocące. Pokazują szereg nieprawidłowości i chaos, jaki był w czasie jej rządów w BGN - powiedział we wtorek członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Sebastian Kaleta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pawel Wisniewski/ EastNews)
Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała w paździenriku, że audyt wykrył "nieprawidłowości", Sebastian Kaleta określa to dosadniej

Chodzi o audyt wewnętrzny, z którego wnioski Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy przedstawili w październiku na konferencji w stołecznym ratuszu. Prezydent stolicy przyznała wtedy, że audyt potwierdza, iż były nieprawidłowości przy reprywatyzacji. Miasto winą za nie obarczyło urzędników dawnego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Audyt obejmuje lata 1990 - 2016. Dotyczy 175 adresów. W 60 proc. badanych spraw ratusz "zidentyfikował ryzyka, także nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wydawane decyzje".

Jaki: prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna nam dziękować

Prezydent stolicy i jej urzędnicy w październiku odpierali zarzuty o brak należytego nadzoru i kontroli nad urzędnikami BGN-u. Gronkiewicz-Waltz powiedziała wtedy, że urzędnicy BGN nie zgłaszali do niej wątpliwości ws. reprywatyzacji.

- Przychodzili z materiałami na zespół koordynujący, w których nie wyrażali jakichś szczególnych wątpliwości - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Ratusz sam nie wie, ile spraw prowadzi

Z całością audytu zapoznał się Sebastian Kaleta, członek Komisji weryfikacyjnej. Ocenił, że jego wyniki są dla ratusza i prezydent Warszawy "druzgocące".

- W audycie znajduje się m.in opis kilkudziesięciu spotkań zespołu koordynującego z udziałem Hanny Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji. Okazało się, że prezydent Warszawy była wielokrotnie informowana o wątpliwościach dot. reprywatyzacji, m.in. ws. gimnazjum przy ul. Twardej. Zatem nie może ona dziś tłumaczyć się, że nic o tych sprawach nie wiedziała - podkreślił Kaleta.

- Ponadto dowiedzieliśmy się, że był wielki bałagan w Biurze Gospodarki Nieruchomościami. Nie było zestawienia spraw, dopóki o takie nie zwróciła się "Gazeta Wyborcza", a kiedy je stworzono, nie było ono kompletne. Nikt nie potrafił wskazać oryginalnych danych źródłowych - zaznaczył.

- Dodatkowo audytorzy wprost przyznali, że z powodu braku prowadzenia spisu spraw nie jest możliwe ustalenie spraw prowadzonych w toku, czy ich statusu. Krótko mówiąc, sami urzędnicy w ratuszu nie wiedzą dziś, ile prowadzą postępowań dotyczących reprywatyzacji - wyliczał Kaleta.

Gronkiewicz-Waltz nie panowała nad podwładnymi?

Jak dodał, wyniki audytu jasno wskazują, że Hanna Gronkiewicz-Waltz przez całe swoje rządy w stolicy nie panowała nad tym, co się dzieje w zarządzanym przez nią ratuszu.

Kaleta zaznaczył, że niekorzystnych dla ratusza wniosków z audytu jest o wiele więcej. Nie wykluczył, że komisja w niedługim czasie odniesie się do sprawy publicznie.

Według informacji ratusza z października, w wyniku audytu stwierdzono m.in. niedostateczne działania kierownictwa Biura Gospodarki Nieruchomości (b. zastępca BGN Jakub R. jest podejrzany ws. reprywatyzacji, przebywa w areszcie) w zakresie m.in. rzetelnej weryfikacji zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonych sprawach.

Wymieniono przy tym m.in.: niedostateczne działania BGN w zakresie pozyskiwania aktualnych zaświadczeń z ksiąg wieczystych przed wydawaniem ostatecznych decyzji, niestosowanie wewnętrznych procedur przyjętych w procesie reprywatyzacyjnym, niewzywanie do uzupełniania materiałów, niezawieszanie postępowań np. w sytuacji śmierci stron. Jak dodał, BGN nie informowało też prezydenta ani zastępców prezydenta Warszawy o wszystkich istotnych wątpliwościach występujących w sprawach, które mogły mieć wpływ na ich rozstrzygnięcia.

Tagi: afera reprywatyzacyjna, stolica, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2017

LukasHanna Gronkiewicz Waltz dokładnie pokazała jakie jest PO. Tylko kombinacje i afery, nikt mądry na PO nie zagłosuje.

08-11-2017

KazWszystkie nieprawidłowo zreprywatyzowane kamienice, tereny powinny być odebrane co do jednego a przestępcom powinno zabrać cały majątek . Puścić boso. … Czytaj całość

08-11-2017

JARUŚ500PANIE KALETA BRONICIE SWOICH NIEUDACZNIKÓW KTÓRZY TEZ MACZALI ŁAPY PRZY REPREWATYZCJI MIN.NAJWIEKSZY NIEUDACZNIK TO ŚP.LECH KACZYŃSKI.

Rozwiń komentarze (144)