Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Resort finansów inwigiluje związkowców ze skarbówki

Resort finansów inwigiluje związkowców ze skarbówki

Kierownictwo MF nie wie, dlaczego monitoringiem objęto stronę skarbowcy.pl. Fot. Stanislaw Kowalczuk/East News
Kierownictwo MF nie wie, dlaczego monitoringiem objęto stronę skarbowcy.pl.

Gdy pracownik Krajowej Administracji Skarbowej próbuje wejść na stronę internetową związku zawodowego skarbówki, wyświetla się komunikat z prośbą o zgodę na monitorowanie. Eksperci wskazują, że to może łamać prawo do prowadzenia działalności związkowej.

Jak pisze "Rzeczpospolita", monitorowanie stron internetowych w niektórych urzędach Krajowej Administracji Skarbowej jest prowadzone od dwóch tygodni. Decyzję w tej sprawie pod koniec sierpnia podjął Departament Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Ministerstwa Finansów.

Choć zgodnie z tym zarządzeniem monitoring ma dotyczyć stron potencjalnie niebezpiecznych, z treściami dla dorosłych czy z programami do pobierania plików, nie wiadomo, dlaczego monitoringiem objęto także stronę skarbowcy.pl.

Związkowcy z Krajowej Sekcji Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" wysłali do Ministerstwa Finansów pismo z prośbą o wyjaśnienia. Zastanawiają się także nad podjęciem kroków prawnych w tej sprawie.

- Rozważamy złożenie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na utrudnianiu prowadzenia działalności związkowej - mówi gazecie Tomasz Ludwiński, szef "Solidarności" w skarbówce.

Z kolei poproszony przez gazetę o opinię prawnik wskazuje, że pracownicy skarbówki mogą potencjalnie wystąpić z żądaniem zadośćuczynienia.

Co na to resort Teresy Czerwińskiej? Zapytany przez "Rzeczpospolitą" o inwigilację związkowców, wiceminister Paweł Cybulski deklaruje, że sam jest przeciwnikiem takiego "wybiórczego monitoringu" i jest "po stronie związków zawodowych". Zapowiada też, że sprawa będzie wyjaśniana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Piotr
2018-09-16 10:01
Polskie państwo przypomina mi węża który złapał się za ogon i zaczyna zjadać.
Eolea
2018-09-15 23:33
I słusznie! Przesadzają! Bardzo, bardzo delikatnie mówiąc.
Sputnick
2018-09-15 08:38
I ta cała checa w dobre smartfonow. Jaki to ma sens.
Pokaż wszystkie komentarze (7)