Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Resort finansów inwigiluje związkowców ze skarbówki

7
Podziel się

Gdy pracownik Krajowej Administracji Skarbowej próbuje wejść na stronę internetową związku zawodowego skarbówki, wyświetla się komunikat z prośbą o zgodę na monitorowanie. Eksperci wskazują, że to może łamać prawo do prowadzenia działalności związkowej.

Kierownictwo MF nie wie, dlaczego monitoringiem objęto stronę skarbowcy.pl.
Kierownictwo MF nie wie, dlaczego monitoringiem objęto stronę skarbowcy.pl. (Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEhgXJhN

Jak pisze "Rzeczpospolita", monitorowanie stron internetowych w niektórych urzędach Krajowej Administracji Skarbowej jest prowadzone od dwóch tygodni. Decyzję w tej sprawie pod koniec sierpnia podjął Departament Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Ministerstwa Finansów.

Choć zgodnie z tym zarządzeniem monitoring ma dotyczyć stron potencjalnie niebezpiecznych, z treściami dla dorosłych czy z programami do pobierania plików, nie wiadomo, dlaczego monitoringiem objęto także stronę skarbowcy.pl.

Związkowcy z Krajowej Sekcji Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" wysłali do Ministerstwa Finansów pismo z prośbą o wyjaśnienia. Zastanawiają się także nad podjęciem kroków prawnych w tej sprawie.

bEhgXJhP

- Rozważamy złożenie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na utrudnianiu prowadzenia działalności związkowej - mówi gazecie Tomasz Ludwiński, szef "Solidarności" w skarbówce.

Z kolei poproszony przez gazetę o opinię prawnik wskazuje, że pracownicy skarbówki mogą potencjalnie wystąpić z żądaniem zadośćuczynienia.

Co na to resort Teresy Czerwińskiej? Zapytany przez "Rzeczpospolitą" o inwigilację związkowców, wiceminister Paweł Cybulski deklaruje, że sam jest przeciwnikiem takiego "wybiórczego monitoringu" i jest "po stronie związków zawodowych". Zapowiada też, że sprawa będzie wyjaśniana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhgXJiq
KOMENTARZE
(7)
Piotr
3 lata temu
Polskie państwo przypomina mi węża który złapał się za ogon i zaczyna zjadać.
Eolea
3 lata temu
I słusznie! Przesadzają! Bardzo, bardzo delikatnie mówiąc.
Sputnick
3 lata temu
I ta cała checa w dobre smartfonow. Jaki to ma sens.
bEhgXJir
Kolo z Pikolo
3 lata temu
Skoro jest prośba to znaczy, że pracownik jest świadom i może odmówić ! Teraz jak wchodziłem na tą głupawą stronę też miałem takie zapytanie i zaznaczyłem NIE ! Proste jak drut !
Przedsiębiorc...
3 lata temu
[QUOTE] zgodnie z tym zarządzeniem monitoring ma dotyczyć stron potencjalnie niebezpiecznych, z treściami dla dorosłych [/QUOTE] To, że działalność związków zawodowych jest niebezpieczna dla każdego pracodawcy, to akurat oczywiste wobec ewidentnego konfliktu interesów. Jeżeli ktoś potrafi sensownie uargumentować tezę przeciwną, to chylę czoła i z przyjemnością się z takim wywodem zapoznam.