Notowania

Resort finansów inwigiluje związkowców ze skarbówki

Gdy pracownik Krajowej Administracji Skarbowej próbuje wejść na stronę internetową związku zawodowego skarbówki, wyświetla się komunikat z prośbą o zgodę na monitorowanie. Eksperci wskazują, że to może łamać prawo do prowadzenia działalności związkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
Kierownictwo MF nie wie, dlaczego monitoringiem objęto stronę skarbowcy.pl.

Jak pisze "Rzeczpospolita", monitorowanie stron internetowych w niektórych urzędach Krajowej Administracji Skarbowej jest prowadzone od dwóch tygodni. Decyzję w tej sprawie pod koniec sierpnia podjął Departament Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Ministerstwa Finansów.

Choć zgodnie z tym zarządzeniem monitoring ma dotyczyć stron potencjalnie niebezpiecznych, z treściami dla dorosłych czy z programami do pobierania plików, nie wiadomo, dlaczego monitoringiem objęto także stronę skarbowcy.pl.

Związkowcy z Krajowej Sekcji Pracowników Skarbowych NSZZ "Solidarność" wysłali do Ministerstwa Finansów pismo z prośbą o wyjaśnienia. Zastanawiają się także nad podjęciem kroków prawnych w tej sprawie.

- Rozważamy złożenie do prokuratury zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na utrudnianiu prowadzenia działalności związkowej - mówi gazecie Tomasz Ludwiński, szef "Solidarności" w skarbówce.

Z kolei poproszony przez gazetę o opinię prawnik wskazuje, że pracownicy skarbówki mogą potencjalnie wystąpić z żądaniem zadośćuczynienia.

Co na to resort Teresy Czerwińskiej? Zapytany przez "Rzeczpospolitą" o inwigilację związkowców, wiceminister Paweł Cybulski deklaruje, że sam jest przeciwnikiem takiego "wybiórczego monitoringu" i jest "po stronie związków zawodowych". Zapowiada też, że sprawa będzie wyjaśniana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: związki zawodowe, ministerstwo finansów, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-09-2018

RolNastępni do protestów o podwyżki? Prowadzę działalność i mam jyz dość, wszystko wisi na włosku, i emigracja, Niemcy lub Norwegia, i tu i tu mam dobry … Czytaj całość

14-09-2018

thjjkPracodawca ma prawo prowadzić w pracy monitoring aktywności pracowników w necie. Pod warunkiem, że ich o tym poinformuje - zgoda nie jest wymagana! Ma … Czytaj całość

14-09-2018

Przedsiębiorca-pracodawca-płatnik-podatnik[QUOTE] zgodnie z tym zarządzeniem monitoring ma dotyczyć stron potencjalnie niebezpiecznych, z treściami dla dorosłych [/QUOTE] To, że działalność … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (7)