Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Restrukturyzacja górnictwa. Unia zgadza się na pomoc Polski na zamykanie kopalń

4
Podziel się:

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że zatwierdziła polskie plany dotyczące udzielenia 7,95 mld zł wsparcia na złagodzenie społecznych i środowiskowych skutków likwidacji niekonkurencyjnych kopalń węgla do 2018 roku.

Restrukturyzacja górnictwa. Unia zgadza się na pomoc Polski na zamykanie kopalń
(pixabay/ CC0 Public Domain)

W ocenie Komisji plany te są zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

"Komisja stwierdziła, że wsparcie to nie zakłóci nadmiernie konkurencji" - poinformowano w komunikacie.

Jak wyjaśnia KE, unijne zasady dotyczące pomocy państwa, zwłaszcza decyzja Rady UE z 2010 r., "zezwalają państwom członkowskim na udzielanie wsparcia mającego ułatwiać proces zamykania niekonkurencyjnych kopalń węgla, aby złagodzić jego skutki społeczne i środowiskowe".

Komisja wskazuje, że według polskich planów 7,58 mld zł ma trafić na wsparcie dla pracowników, którzy stracili lub stracą prace wskutek zamykania kopalń. Ze środków tych finansowane będą w szczególności ich odprawy, renty wyrównawcze i świadczenia socjalne. Środki te będą też przeznaczone na zabezpieczenie szybów górniczych oraz likwidację infrastruktury kopalń, naprawę szkód w środowisku spowodowanych pracą kopalń i rekultywację terenów po zakończeniu procesu zamknięcia.

Pozostała część pomocy w wys. 0,37 mld zł przeznaczona zostanie na pokrycie strat produkcyjnych do pełnego wyłączenia kopalń z eksploatacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
cdn
6 lat temu
Przecież oszustka bata sz. jak strajkowała z górnikami to zapewniała, że żadnej kopalni nie zamkną.
Karol
6 lat temu
Polski węgiel jest Niemiecki ,dlatego musimy zamykać.Jak już wszystko pozamykamy,Niemcy zaanektują Śląsk przez referendum i kopalnie ruszą jako źródło ekologicznego pozyskiwania naturalnej energii.
Jaro666
6 lat temu
Czyli zamykamy... A gdzie strajki?
raczkiem, rac...
6 lat temu
Węgiel blokuje s*raczk*ę i chem*itr*ialsy więc wrogiem naszym jest.