Notowania

energetyka
29.08.2016 12:26

Restrukturyzacja polskiego górnictwa. Steinhoff o zaangażowaniu Enei

Zaangażowanie Enei w Katowicki Holding Węglowy przyniesie pozytywne efekty, jeśli operację tę poprzedzi rzetelna i skuteczna restrukturyzacja spółki - uważa były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Enea)

- Nie można zamiatać problemów pod dywan. Trwale nierentowne moce produkcyjne muszą zostać zlikwidowane. W przeciwnym razie zapłacą za to konsumenci energii - powiedział Steinhoff.

- Nie podzielam też obaw związkowców, którzy sygnalizują, że udział Enei w projekcie naprawczym KHW ograniczy inwestycje i wydobycie w lubelskiej kopalni. Nie wyobrażam sobie, aby zarząd Enei podejmował decyzje nieuzasadnione biznesowo, a rząd, mimo zapewnień, że Bogdanka pozostanie samodzielnym bytem, angażował ją w ratowanie innej kopalni - dodał wicepremier.

W jego ocenie Enea odnotowała bardzo solidne wyniki za I półrocze 2016 roku. To sygnał, że spółka jest w dobrej kondycji i zbudowała silną pozycję.

- Duży sukces odniósł segment wytwarzania, cieszy także wzrost w obszarze dystrybucji oraz wysoka EBITDA i zysk netto. Wypracowanie takich wyników w niesprzyjającej sytuacji rynkowej to duży sukces. Jednym z ważniejszych wydarzeń drugiego kwartału tego roku była integracja Lubelskiego Węgla Bogdanka z Grupą Enea. Akwizycja Bogdanki była dobrą decyzją biznesową i pozytywnym przykładem, pokazującym, że łączenie górnictwa z elektroenergetyką może odbywać się na warunkach rynkowych - podsumował Steinhoff.

W ub. tygodniu Ministerstwo Energii podało, że Enea zainwestuje 350 mln w ramach swojego zaangażowania w restrukturyzację Katowickiego Holdingu Węglowego, natomiast Węglokoks wyłoży 150 mln zł. Łączna kwota inwestycji w KHW to 700 mln zł, a trzecim inwestorem będzie Towarzystwo Finansowe Silesia (TF Silesia).

W I poł. 2016 r. Enea miała 442,79 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 416,22 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 5 599,43 mln zł w porównaniu z 4 612,25 mln zł rok wcześniej.

W obrębie grupy kapitałowej Enea funkcjonują trzy wiodące podmioty, tj. Enea (obrót energią elektryczną), Enea Operator (dystrybucja energii elektrycznej) oraz Enea Wytwarzanie (wytwarzanie energii elektrycznej). Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-08-2016

luki356mozę może jak zwolnią 50% załogi z POWIERZCHNI to górnictwo ma szansa zarabiać !!!!! banda biurokracji większa niz w MOPS-ie lub urzędzie

29-08-2016

WkurzonyCiekawe kiedy podrożeje prąd by była kasa na tych górnikow

31-08-2016

ChlapSprowadzajcie dalej więcej węgla z zagranicy a własny składujcie to będzie lepsze gospodarowanie.

Rozwiń komentarze (3)