Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Lekarze mają dostać, czego chcą. "Tylko troszeczkę wolniej"

8
Podziel się:

- Chcemy praktycznie tego samego, tylko rząd musi być nie tylko pełen życzeń, ale również odpowiedzialny i rozważny w swoich działaniach - powiedział w TVP Info szef resortu zdrowia.

Zdaniem Radziwiłła protest lekarzy rezydentów nie jest do końca apolityczny.
Zdaniem Radziwiłła protest lekarzy rezydentów nie jest do końca apolityczny. (PAP/Jakub Kamiński)

W czwartek Komitet Stały Rady Ministrów ma przyjąć projekt ustawy dotyczącej finansowania służby zdrowia. Taką deklarację złożył w środę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Jak dodał, projekt ten "niemalże literalnie realizuje to, czego lekarze rezydenci oczekują, tylko troszeczkę wolniej" .

- Chcemy praktycznie tego samego, tylko rząd musi być nie tylko pełen życzeń, ale również odpowiedzialny i rozważny w swoich działaniach - powiedział w TVP Info szef resortu zdrowia. Zaznaczył, że różnica dotyczy tempa zmian, które rząd planuje wprowadzić.

- W jednej sprawie, która dotyczy dziesiątków miliardów jest jakaś rozbieżność dotycząca tempa i to powoduje, że jest grupa lekarzy, którzy głodują. Możemy zasiąść do dalszej wspólnej pracy i zastanawiać się jak to zrobić najlepiej; i do tego jest ciągle zaproszenie na stole - podkreślił.

Radziwiłł powiedział, że w czwartek Komitet Stały Rady Ministrów przyjmie projekt ustawy dot. finansowania służby zdrowia, który "niemalże literalnie realizuje to, czego lekarze rezydenci oczekują, tylko troszeczkę wolniej". Jak wcześniej informowano, przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy gwarantuje stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB.

Zobacz także: Wideo: posłanka PO: rezydenci mogą wyjechać. Posłanka PiS: niech jadą

W środę rano marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że projekt ustawy zostanie rozpatrzony na posiedzeniu rządu we wtorek.

Wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński powiedział w środę, że wzrost nakładów na zdrowie jest konieczny, a dodatkowe środki mogłyby pochodzić np. z akcyzy na alkohol, opodatkowania "śmieciowego" jedzenia czy podniesienia składki zdrowotnej o 1 proc. po stronie pracodawców.

Biliński podkreślił, że rezydenci - jeśli chodzi o swoje oczekiwania - zrobili w trakcie rozmów kroki wstecz. - Nasza ostatnia propozycja płacowa to nie dwie średnie krajowe, ale 1,05 średniej krajowej od kwietnia" - wskazał. "Chcemy iść jak najbardziej kompromisowo. Chcemy zobaczyć, że jest realna wola zmian. Chcemy małych kroków. Na razie jesteśmy zbywani - ocenił.

Minister Radziwiłł powiedział, że resort będzie jeszcze analizował "możliwe scenariusze przyspieszenia" wzrostu nakładów na ochronę zdrowia.

Minister zdrowia podkreślił, że rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń dla rezydentów zakłada dodatkowe podwyżki. - Właśnie w tych dniach będę wydawał rozporządzenie w spawie wynagrodzeń dla lekarzy rezydentów i z tego rozporządzenia, z jego wersji, która na dzisiaj jest gotowa, to będą podwyżki w granicach od 400 do 500 zł dla każdego rezydenta. W niektórych specjalnościach dostaną 1200 zł dodatkowo - zapowiedział Radziwiłł.

W sierpniu weszła w życie ustawa regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych, w efekcie której wynagrodzenia lekarzy w najbliższych latach będą wzrastać. MZ przygotowało też projekt rozporządzenia, zgodnie z którym w deficytowych dziedzinach medycyny rezydenci otrzymają tzw. dodatek motywacyjny, w wysokości 1200 zł brutto.

Zdaniem Radziwiłła protest lekarzy rezydentów nie jest do końca apolityczny. - Ja nie mówię, że on jest wywołany z pobudek politycznych, ale niestety, ci, którzy go kontynuują, którzy go eskalują, zapowiadają rozszerzenie, muszą mieć świadomość, że to odbywa się w przestrzeni politycznej ze wszystkimi tego konsekwencjami - podkreślił.

Lekarze rezydenci protestują od 2 października; część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie. W sobotę ich przedstawiciele złożyli w kancelarii premiera pismo, w którym przedstawili swoje postulaty. W poniedziałek przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych zapowiedzieli rozszerzenie protestu rezydentów na inne zawody medyczne.

Rezydenci domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Minister Radziwiłł informował, że rok 2017 jest rekordowy pod względem nakładów na ochronę zdrowia - powyżej 80 mld zł; natomiast odsetek PKB na ochronę zdrowia przekroczy 4,7 proc. i będzie najwyższy w historii Polski.

kraj
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
see
6 lat temu
czyli teraz nic ,a kiedyś figę bez maku,no i lecz się rodaku,paranoja i niemoc.
tola
6 lat temu
Dlatego powinniśmy się szczepić ! Gdyby radziwił się szczepił nie gadałby dzisiaj takich bzdur !
/?/
6 lat temu
Do roboty stażyści . Jak nauczycie się praktyki lekarskiej w odpowiednim stopniu to wtedy myślcie o większych dochodach.
W życiu trzeb...
6 lat temu
Książę ,punkt widzenia zmienia Ci się od miejsca siedzenia?
Mariusz
6 lat temu
Troszkę wolniej czyli w szóstek albo na Świętego Nigdy.