Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Protest lekarzy - rezydentów. Radziwiłł: "wszyscy pracownicy powinni zarabiać więcej"

Protest lekarzy - rezydentów. Radziwiłł: "wszyscy pracownicy powinni zarabiać więcej"

- Pieniądze na zdrowie idą przede wszystkim na pacjentów mówi minister zdrowia Fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER
- Pieniądze na zdrowie idą przede wszystkim na pacjentów mówi minister zdrowia

Niespełna 20 lekarzy - rezydentów prowadzi głodówkę. Domagają się m.in. podniesienia swoich wynagrodzeń. - W tym roku przyjęliśmy ustawę o kroczącym wzroście wynagrodzeń i zapewniam, że podwyżkami obejmiemy również rezydentów - powiedział w środę minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

- Wszyscy pracownicy służby zdrowia powinni zarabiać więcej. Ustawa o kroczącym wzroście wynagrodzeń, która od lipca tego roku zaczęła działać, kończy się w 2021 roku - powiedział w wywiadzie dla Onet.pl Radziwiłł. Dodał, że suma wydatków na realizację ustawy to ok. 17 mld zł.

Pytany o to, co lekarze rezydenci usłyszą na spotkaniu z premier Beatą Szydło, które odbędzie się o godz. 13 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", minister zdrowia odpowiedział: - Oferta finansowa na dzisiaj, jeżeli to zsumować, w praktyce dla ponad połowy rezydentów, którzy będą rozpoczynać specjalizacje w tych dniach, to jest ponad 1,2 tys. zł miesięcznie dodatku. (...) W zależności od tego, jaką specjalizację przyjmą, to jest nawet do 5 tys. zł.

Tak pracują polscy lekarze. Podają sobie kroplówki, żeby wytrzymać dyżur

 

 

Radziwiłł przypomniał, że w budżecie pojawiła się nadwyżka w wysokości 5 mld zł, z czego - jak podkreślił - 3 mld przypadło zdrowiu m.in. na inwestycje, zakup sprzętu i wyposażenia dla szpitali.

- Pieniądze na zdrowie idą przede wszystkim na pacjentów. Nie można ich wydać tak po prostu na podwyżki i nic więcej - zaznaczył minister.

Ok. 20 lekarzy rezydentów prowadziło głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Po dziewięciu dobach protestu zawiesili go do czasu spotkania z premier Beatą Szydło. Spotkanie z premier ma się odbyć o godz. 13. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

 

Rezydenci domagają się m.in. wzrostu finansowania ochrony zdrowia, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń. Podkreślają, że ich głównym postulatem jest wzrost finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

Paweł Dembowski

pap, zdrowie, mz, kraj
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Marek
2017-11-09 14:17
Kilka dni temu byłem w jednej z przyszpitalnych przychodni w Bydgoszczy u urologa. Na wizytę czekałem prawie 7 miesięcy. Odbyła się w wyznaczonym miejscu i porze. Odczuwam ból lewego jądra. Lekarz nie zbadał mnie w ogóle. Nic. Zalecił branie leków przeciwbólowych. Wszystko w temacie: nie doinwestowana służba zdrowia, ubodzy lekarze.
mmm
2017-10-12 19:01
mnie zycie pieniadze uratowaly wiec ja inaczej podchodze do kasy,bezwzglednie pieniadze,jezeli bym pieniedzy nie miala ,pewnie juz bym nie zyla,jak moja siostra w wieku 32lat,ale niestety mam silne oparcie w mezu finansowe juz bym nie zyla gwrantuje
cvq
2017-10-12 13:27
Gdy poprosiłem lekarza o badanie diagnostyczne ,usłyszałem że nie potrzeby ,a poza tym ona nie bedzie dawać ze swojej puli ,bo musi zarabiać. To tyle panie ministrze w temacie pieniędzy na pacjentów.
Pokaż wszystkie komentarze (41)