Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Limor Schweitzer o robotach: co zrobimy, gdy wszyscy stracimy pracę w ciągu najbliższych 10 lat?

184
Podziel się:

- Dość oczywiste wydaje się zautomatyzowanie prac fizycznych - stwierdza w czasie kongresu Impact'17 w Krakowie Limor Schweitzer, szef firmy RoboSavvy, która zajmuje się konstruowaniem zaawansowanych robotów. - Tego typu zajęcia, zawody znikną.

Limor Schweitzer o robotach: co zrobimy, gdy wszyscy stracimy pracę w ciągu najbliższych 10 lat?
(Impact'17)

- Roboty są już prawie wszędzie. Może jeszcze ich nie widzimy w supermarketach, ale niewiele do tego brakuje - mówił Schweitzer. Tłumaczył, że wiele firm, np. Amazon, opiera niemal cały swój biznes na automatyzacji.

- Automatyzacja to nie tylko robotyka - zaznaczył. - Zazwyczaj myślimy o robotach w kategoriach filmów science-fiction, ale oszałamiająca jest liczba sprzedawanych rocznie procesorów. Obecnie jest ich w użyciu około 100 miliardów procesorów. Co one robią? Automatyzują nasze życie - wyjaśnił.

Szef RoboSavvy mówił, że robotyzacja nie polega tylko na stosowaniu maszyn, które się poruszają. - Automatyzacja jest już wszędzie wokół nas, zastępuje miejsca pracy - przekonywał.

Schweitzer ostrzegał, że prowadzone w tej dziedzinie badania są zgodne, a połowa wykonywanych przez nas w pracy zadań może zostać zautomatyzowana nawet przy użyciu dzisiejszej technologii.

- Dość oczywiste wydaje się zautomatyzowanie prac fizycznych, ale mniej oczywiste wydaje się to w przypadku wprowadzania czy przetwarzania danych - wyjaśnił. - Tego typu zajęcia, zawody znikną - dodał.

Schweitzer przekonywał, że niemiecka strategia Przemysł 4.0, zakładająca zniwelowanie przewagi Chin w postaci taniej siły roboczej niekoniecznie musi okazać się sukcesem. Twórcy tej strategii założyli, że automatyzacja procesów produkcyjnych spowoduje, że koszty pracy przestaną mieć tak duże znaczenie, jak teraz.

- W odwecie, Chiny uruchomiły program "Made in China 2015”, który zakłada robotyzację chińskiego przemysłu - wyjaśnił i dodał, że do chińskich fabryk wprowadzono już 100 tys. robotów. - Jedna firma zwolniła 10 tys. pracowników i zastąpiła ich 550 robotami i otrzymała za to nagrodę od rządu - zauważył.

- Kluczowe pytanie brzmi: co zrobimy, gdy wszyscy stracimy pracę w ciągu najbliższych 10 lat? - pytał szef RoboSavvy.

Zbliżone podejście do kwestii automatyzacji zaprezentował w czasie kongresu Impact'17 Mateusz Morawiecki. Wicepremier zwracał uwagę, że Przemysł 4.0 "to nie perpetuum mobile, a fala niosąca zarówno szanse, jak i zagrożenia".

Zobacz także: Co wicepremier mówił nam w Krakowie o robotach?

- Ekonomia i społeczeństwo są, owszem, na jednej monecie. Jednak znajdują się po jej dwóch, przeciwnych stronach. Im szybciej zdamy sobie sprawę z tego, że społeczeństwo będzie wyglądało zupełnie inaczej po rewolucji przemysłowej tym lepiej - mówił w czasie wygłoszonego po angielsku przemówienia.

- Musimy wypracować platformę do tej zmiany, mając świadomość, że wobec rozwoju technologii, robotyki z rynku pracy zniknie wiele zawodów - stwierdził Mateusz Morawiecki.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
Miki
6 lat temu
Bzdura porownujac prace teraz gdzie wszedzie sa komputery ktore mialy zastapic ludzi a prace 40 lat temu na kwitach i papierach zdecydowanie wiecej jest zatrudnionych do obslugi tych komputerów 40 lat temu zeby wydac towar do produkcji potzebny byl 1 czlowiek a teraz 4 taki jest obieg procesu.....
stefan
6 lat temu
Fajnie mieć robota w firmie, nie ma przerw na papierosa i 15 minutowych pogawędek do tego nie zerka i nie odpisuje na smsy ukochanej osoby a to kolejne 5-10 min/h. Nie zakłada związków zawodowych nie choruje ma stałą wydajność nie oszukuje i nie kradnie w firmie! Co na to związkowcy?
gorszy sort
6 lat temu
Ja tam mam pracę i jakoś się nie martwię tym, że jakiś robot mógłby mnie zastąpić. Jak ktoś ma siano zamiast mózgu to ma się czego bać.
Andrzej W
6 lat temu
Zatem trzeba bojkotować firmy które używają robotów - proste. Te firmy są wrogami społeczeństw
abc
6 lat temu
Celowe niszczenie "mięsa armatniego" przez bogate "elity".......Rozwój techniki, robotyzacja i automatyzacja powinna doprowadzić nie do bezrobocia tylko to tego, ze człowiek będzie pracował miesięcznie 30 godzin i zarabiał 10 razy więcej. To jest właściwa droga rozwoju, a nie to co zamierzają zrobić ci co rządzą światem.
...
Następna strona