Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rodzice mogą stracić 500 zł na dziecko. Może je zabrać komornik przez martwe przepisy

1
Podziel się:

Planujesz skorzystać z rządowego programu "Rodzina 500+", ale masz długi? Podczas składania wniosku lepiej zdecyduj, by pieniądze trafiały do ciebie w postaci gotówki. Krajowa Rada Komornicza zwraca uwagę na lukę w przepisach, przez którą dłużnicy mogą stracić świadczenie.

Rodzice mogą stracić 500 zł na dziecko. Może je zabrać komornik przez martwe przepisy
(Halfpoint)

Od 1 kwietnia rusza rządowy program "Rodzina 500+" - sztandarowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości. Partia szła z demograficznym programem dla rodziców po zwycięstwo w ubiegłorocznych wyborach. Przepisy są już gotowe, teraz do wprowadzenia programu przygotowują się samorządy.

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - czyli właśnie przepisy wprowadzające program "Rodzina 500+" - zakłada, że rodzice otrzymają pieniądze na wydatki na dziecko. Tylko i wyłącznie. Dlatego resort Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej zastrzegł, że fundusze nie mogą być przeznaczone np. na spłatę długów rodziców. Wraz z ustawą zmieniają się inne przepisy, które gwarantują, że pieniądze z "500+" nie podlegają komorniczej egzekucji. A przynajmniej taki był zamysł ustawodawcy i 31 artykułu ustawy. Może się jednak okazać, że będą to martwe przepisy.

O problemie w rozmowie z money mówił Robert Damski, Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie. - Od dłuższego czasu uprzedzam i apeluję: zajmowanie przez komorników na rachunkach bankowych tych środków będzie się zdarzało i nie będzie w tym żadnej, podkreślam - żadnej winy komorników. Nie wystarczy zapisać, że te środki są wolne od zajęcia. Trzeba jeszcze zobowiązać banki do ich faktycznej ochrony -tłumaczył komornik.

Kilka dni później zareagować postanowiła Krajowa Rada Komornicza. "Rzeczpospolita" dotarła do listu Rady, który trafił na biurko premier Beaty Szydło 16 marca. Komornicy ostrzegają, że zapisy w ustawie nie wystarczą - zadłużeni rodzice stracą pieniądze dzieci. I to w majestacie prawa.

KRK zwraca uwagę, że w przepisach są luki - pieniądze z "500+" wcale nie są bezpieczne i komornik może je nieświadomie zająć. Nie zrobi tego specjalnie - po prostu nie będzie wiedział, że to właśnie te środki. Jak to możliwe?

W momencie, w którym pieniądze trafiają na konto dłużnika, komornik nie jest w stanie sprawdzić, czy to środki z "500+", wypłata, czy po prostu inne oszczędności. Jak zwraca uwagę Krajowa Rada Komornicza - "takie pieniądze tracą swoją tożsamość". "Rzeczpospolita" tłumaczy, że bank - potrącając pieniądze - nie będzie miał świadomości, że to środki z rządowego programu. Dziennik przypomina, że wynika to z dotychczasowego orzecznictwa sądów, między innymi Sądu Apelacyjnego z Katowic.

Komornik - nawet gdyby chciał - to nie ma sposobu, by dowiedzieć się jakie jest źródło pieniędzy i na co rodzina planowała je wydać. I dlatego KRK postanowiła zaapelować o zmianę przepisów. Dłużnicy - do momentu rozwiązania problemu - mają tylko jedno wyjście z sytuacji. "Rzeczpospolita" sugeruje, by zamiast przelewu na konto bankowe, wybrać osobiste odbieranie gotówki.

Zobacz także: * *500+ to nie koniec. Wiceminister zapowiada kolejny wielki program

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
bozenka
2 lata temu
czy osoba piszaca art.zastanowila sie o czym pisze,chyba nie,rzady niejakiej Szydlo poszly dawno w sina dal,a my mamy niejakiego PMM,tylko tyle i az tyle w temacie.!!!