Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd bierze się za szarą strefę w rolnictwie. Trzeba będzie płacić składki za pracowników sezonowych

463
Podziel się

Rolnicy będą musieli zawierać specjalne umowy z pracownikami pomagającymi w zbiorach. Dzięki temu zarobić ma NFZ, KRUS i budżet.

Resort rolnictwa szacuje, że w ciągu 10 lat NFZ ze składek uzyska prawie 2 mld zł.
Resort rolnictwa szacuje, że w ciągu 10 lat NFZ ze składek uzyska prawie 2 mld zł. (LUKASZ GRUDNIEWSKI / EAST NEWS)
bEqqMnkl

Rząd bierze się za szarą strefę w rolnictwie, a ściślej mówiąc - w rolniczych pracach sezonowych - pisze "Puls Biznesu". Z opublikowanego przez MRiRW projektu ustawy wynika, że rolnicy będą mieli obowiązek zawierania z pracownikami sezonowymi specjalnych "umów o pomocy przy zbiorach".

Gazeta wskazuje, że nowa umowa określi zasady pracy przy zbiorach owoców i warzyw oraz przy późniejszym ich sortowaniu i przygotowaniu do sprzedaży (mycie, czyszczenie, pakowanie).

MRiRW podkreśla, że rolnicy korzystają z pomocy około 500 tys. pracowników sezonowych rocznie. Większość to przybysze ze Wschodu. Rząd chce, aby byli w Polsce zatrudniani legalnie i żeby byli objęci ochroną, szczególnie w razie wypadków przy pracy i choroby.

bEqqMnkn
Zobacz także: Zobacz też: 170 tys. Polaków pracuje w skandynawskich firmach w kraju

Ma to być możliwe właśnie dzięki podpisywaniu umów z rolnikami, którzy zapłacą składki za pracowników - czytamy.

Gazeta przywołała obliczenia resortu rolnictwa, który szacuje, że w ciągu 10 lat NFZ ze składek uzyska prawie 2 mld zł. KRUS ma w takim okresie zostać zasilona 630 mln zł. Z kolei budżet państwa na podatkach od pomocników przy zbiorach ma zarobić 193 mln zł w 10 lat.

bEqqMnkO
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(463)
zdrowomyslący
3 lata temu
Małe gospodarstwa produkują dużo taniej żywności Jak ich zabraknie żywność zdrożeje kilkakrotnie
John deere
4 lata temu
Można zyc bez górnictwa,hutnictwa,medycyny,budownictwa,włókiennictwa itd.. lecz bez rolnictwa nie pociągniemy długo.. piszecie ze rolnika ma tak wspaniale to dlaczego na wsiach jest coraz więcej opuszczonych gospodarstw i coraz więcej ludzi po prostu rezygnuje, bo już mają dość np dojenia krów 2 razy dziennie bez ani jednego dnia wolnego aż do śmierci. Zaczną przykrecac śrubę rolnikom to wieś jeszcze szybciej się wyludni. Poczytajcie sobie o Aleksander Jahr co jego dzieci zrobiły jak umarł.
Ppp
4 lata temu
Pochodzę ze wsi i wiem jakim ogromnym oszustwem jest Krus (130 zl miesięcznie!!! ) znam bardzo wiele przypadków pracy "krusowcow" na czarno. Dlaczego my w Zusie placimy ponad 1000 miesiecznie??? Szanuje prawdziwych Rolnikow majacych killadziesiat hektarow ale dlaczego mamy doplacac do bezsensownych gospodarstw kilkuhektarowych ? Przeciez w bogatych krajach takich juz nie ma bo sa nierentowne. Brakuje kierowcow, pielegniarek, slusarzy itd. Gdyby zlikwidowac Krus to nie potrzebowalibysmy zadnych imigrantow.
bEqqMnkP
polak mały
4 lata temu
Nareszcie ! Jeszcze za KRUS niech się wezmą to dopiero będą oszczędności !
ola34
4 lata temu
szanuje prawdziwych rolników i wiem że należą im się godne zarobki, ale za pseudo hektarowców powinni się wziąć!!
...
Następna strona