Notowania

wiadomości
26.02.2015 07:00

Rosja: Rząd zwiększa dotacje na filmy, zwłaszcza patriotyczne

Moskwa zwiększa finansowanie swojej kinematografii. Priorytet położono na filmy historyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DMITRY ASTAKHOV/EAST NEWS)

Rosyjski kryzys gospodarczy kina się nie ima. Moskwa właśnie zwiększyła dotację na produkcję filmową. Za dodatkowe pieniądze powstawać mają filmy m.in. o zaanektowanym Krymie.

Rosyjski rząd ogłosił w środę zwiększenie, mimo kryzysu, subwencji na kinematografię, z czego lwia część zostanie przeznaczona na filmy o tematyce patriotycznej, w tym dotyczące drugiej wojny światowej i historii Krymu.

_ Wybieramy tematy, które zasługują na większą uwagę _ - powiedział na konferencji prasowej w Moskwie minister kultury Władimir Medinski. _ Logiczne jest więc, że Krym jest elementem tej tematyki _ - dodał.

Podkreślił, że w sytuacji, gdy państwo szuka obecnie możliwości zmniejszenia wydatków budżetowych z powodu kryzysu, subwencje dla kina _ będą większe niż w roku poprzednim _.

Fundusz Kinematografii, który rozdziela państwowe dotacje, przeznaczy na ten cel w bieżącym roku blisko 4,2 mld rubli (58 mln euro), podczas gdy Ministerstwo Kultury odblokuje bezpośrednio 2,1 mld rubli (29 mln euro).

Połowa z 22 filmów długometrażowych, które będą dotowane z kasy państwowej, będzie poświęcona wydarzeniom z drugiej wojny światowej; dwa filmy będą opowiadały o Półwyspie Krymskim.

Zaanektowanie przed rokiem przez Rosję należącego do Ukrainy Krymu zostało entuzjastycznie przyjęte w Federacji Rosyjskiej, na świecie zaś wywołało powszechne oburzenie. W następstwie aneksji Krymu Zachód nałożył na Rosję sankcje ekonomiczne, które przyczyniły się do jej kryzysu gospodarczego.

Czytaj więcej w Money.pl
To prawdziwa twarz Rosji i intencje Putina Zachód utracił nadzieje na konstruktywną współpracę z Rosją.
Zamówili kaftan bezpieczeństwa dla Putina Mieszkańcy miasta Kirowohrad w centralnej części Ukrainy przygotowali prezent dla prezydenta Rosji Władimira Putina.
"Rosja nie będzie brać udziału w intrygach" Putin oznajmił też, że Rosja nie będzie uczestniczyć w jakichkolwiek geopolitycznych rozgrywkach.
"Celem Putina jest sukces propagandowy" Wysyłając konwój z pomocą humanitarną na Ukrainę prezydent Rosji gra - pisze niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz