Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Putin wycofuje się z sankcji. Rosjanie znów mogą latać tam na wakacje

20
Podziel się:

Zakaz na przewozy czarterowe do Turcji, który wprowadzono 1 grudnia 2015 roku, przestaje obowiązywać od 28 sierpnia. Była to jedną z sankcji wobec Ankary, które Moskwa wprowadziła po zestrzeleniu w listopadzie 2015 roku przez siły powietrzne Turcji rosyjskiego bombowca nad granicą turecko-syryjską.

Putin wycofuje się z sankcji. Rosjanie znów mogą latać tam na wakacje
(Jonathan Cohen/Flickr)

Zakaz na przewozy czarterowe do Turcji, który wprowadzono 1 grudnia 2015 roku, przestaje obowiązywać od 28 sierpnia. Była to jedna z sankcji wobec Ankary, które Moskwa wprowadziła po zestrzeleniu w listopadzie 2015 roku, przez siły powietrzne Turcji, rosyjskiego bombowca nad granicą turecko-syryjską.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie o zniesieniu zakazu lotów czarterowych między swym krajem a Turcją; dokument opublikowano w niedzielę na stronie internetowej rosyjskiego rządu.

Relacje między Moskwą a Ankara zaczęły się poprawiać na początku lipca po wysłaniu przez tureckiego prezydenta listu do prezydenta Rosji w związku listopadowym incydentem. Kreml utrzymuje, że były to przeprosiny, według Ankary natomiast w liście znalazły się wyrazy ubolewania oraz prośba o wybaczenie skierowana do rodziny rosyjskiego pilota, który zginął po zestrzeleniu samolotu.

Po rozmowie telefonicznej, do jakiej doszło z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, rosyjski prezydent Władimir Putin zalecił normalizację stosunków z Turcją, w tym zniesienie sankcji w branży turystycznej i rozpoczęcie normalizacji w sferze gospodarki i handlu. Następnie podpisał dekret anulujący zakaz rejsów samolotów czarterowych do Turcji.

Na spotkaniu z prezydentem Erdoganem w Petersburgu na początku sierpnia Putin zapowiedział stopniowe znoszenie sankcji na import produktów rolnych z Turcji i oświadczył, że przyjazdy rosyjskich turystów do Turcji, wstrzymane po listopadowym incydencie zbrojnym, zostaną wkrótce wznowione.

Jeszcze przed tym spotkaniem wicepremier Turcji Mehmet Simsek powiedział, że Ankara przedstawiła Moskwie raport o tym, jakie kroki podjęła w sferze bezpieczeństwa w celu przywrócenia rejsów czarterowych między Rosją a Turcją.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
oki
8 lat temu
No.. Bo ruscy mogą tylko wypoczywać w strefach wojny - najpierw Kaukaz, gdzie dostawali "dobrowolne" skierowania z zakładów pracy, teraz Turcja, gdzie co dzień wybuchają bomby. Zaraz potem jak wyleci w powietrze pierwszy hotel ruskich, skierowane tam zostaną oddziały Specnazu do "ochrony". I tak kolejny kraj ulegnie wojnie hybrydowej
turysta
8 lat temu
No cóż bogaty ,duży kraj ludzie muszą wypoczywać ! Jeszcze kilka lat temu 50% turystów w Egipcie to Rosjanie, tak samo w Turcji i w innych krajach na świecie. Oczywiście propaganda banderowska w Polsce wciska ciemniakom co innego. Natomiast ,że najwięcej turystów mundurowych na świecie pochodzi z USA..
samorządowiec
8 lat temu
zniesienie lotów czarterowych do Turcji odwołał specjalnym rozporządzeniem Premier Rosji a nie Prezydent Rosji. W Rosji oprócz Prezydenta jest także Premier. To tak dla przypomnienia, a piszecie tylko ciągle o Prezydencje Rosji a o Premierze prawie nic. To tak jakby w wp był tylko naczelny a nie było cenzury
KLON 12
8 lat temu
Pismaku nawiedzony przeciez my tez czytamy co nie co To turasom rura zmiekla Gdzie to sie uczylo.LUDZIE TEZ MYSLA.Ja wiem ze wam dzien bez osrania Rosji i Putina jest dniem straconym
Ka-Rol
8 lat temu
Rosjanie CAŁY CZAS latali tam na wakacje, natomiast zabronione były rejsy czarterowe! To był sygnał, że w razie zaostrzenia sytuacji Rosja nie będzie organizować masowych przewozów z Turcji (= lecicie na własne ryzyko).