Notowania

rosja
28.08.2016 15:49

Putin wycofuje się z sankcji. Rosjanie znów mogą latać tam na wakacje

Zakaz na przewozy czarterowe do Turcji, który wprowadzono 1 grudnia 2015 roku, przestaje obowiązywać od 28 sierpnia. Była to jedną z sankcji wobec Ankary, które Moskwa wprowadziła po zestrzeleniu w listopadzie 2015 roku przez siły powietrzne Turcji rosyjskiego bombowca nad granicą turecko-syryjską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jonathan Cohen/Flickr)

Zakaz na przewozy czarterowe do Turcji, który wprowadzono 1 grudnia 2015 roku, przestaje obowiązywać od 28 sierpnia. Była to jedna z sankcji wobec Ankary, które Moskwa wprowadziła po zestrzeleniu w listopadzie 2015 roku, przez siły powietrzne Turcji, rosyjskiego bombowca nad granicą turecko-syryjską.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie o zniesieniu zakazu lotów czarterowych między swym krajem a Turcją; dokument opublikowano w niedzielę na stronie internetowej rosyjskiego rządu.

Relacje między Moskwą a Ankara zaczęły się poprawiać na początku lipca po wysłaniu przez tureckiego prezydenta listu do prezydenta Rosji w związku listopadowym incydentem. Kreml utrzymuje, że były to przeprosiny, według Ankary natomiast w liście znalazły się wyrazy ubolewania oraz prośba o wybaczenie skierowana do rodziny rosyjskiego pilota, który zginął po zestrzeleniu samolotu.

Po rozmowie telefonicznej, do jakiej doszło z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, rosyjski prezydent Władimir Putin zalecił normalizację stosunków z Turcją, w tym zniesienie sankcji w branży turystycznej i rozpoczęcie normalizacji w sferze gospodarki i handlu. Następnie podpisał dekret anulujący zakaz rejsów samolotów czarterowych do Turcji.

Na spotkaniu z prezydentem Erdoganem w Petersburgu na początku sierpnia Putin zapowiedział stopniowe znoszenie sankcji na import produktów rolnych z Turcji i oświadczył, że przyjazdy rosyjskich turystów do Turcji, wstrzymane po listopadowym incydencie zbrojnym, zostaną wkrótce wznowione.

Jeszcze przed tym spotkaniem wicepremier Turcji Mehmet Simsek powiedział, że Ankara przedstawiła Moskwie raport o tym, jakie kroki podjęła w sferze bezpieczeństwa w celu przywrócenia rejsów czarterowych między Rosją a Turcją.

Tagi: rosja, turcja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2016

Lech.WJeden wniosek wszystkim kurwom spod znaku sierpa i mlota czerwonomordym czapa!!! TYLKO POLSKA!

28-08-2016

dyziekW normalnym kraju to nie rządy decydują gdzie można jechać na wakacje a gdzie nie ? Jaki stąd wniosek ?

28-08-2016

23erfgWidać Putin wybiera się z "zielonymi ludzikami" do Turcji. Musi tam być wielu Rosjan by Putin mógł ich ....bronić

Rozwiń komentarze (20)