Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polsko-rosyjską granicę przekracza więcej Rosjan. Przyjeżdżają na zakupy

Już od wielu lat wiodącymi asortymentami są odzież, art. spożywcze, AGD i wyposażenie wnętrz. Natomiast jeśli chodzi o zakupy spoza Polski to przede wszystkim dominuje markowa odzież. Znacznie mniej ale też kupowana jest elektronika.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LECH GAWUC/REPORTER)

Coraz więcej Rosjan przyjeżdża do Polski i krajów UE na zakupy. Obecnie Rosjan przekraczających polsko-rosyjską granicę jest więcej niż podczas obowiązywania przepisów o Małym Ruchu Granicznym (MRG). Ułatwienia MRG z obwodem kaliningradzkim zawieszono ponad rok temu.

Jak podała rzeczniczka warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz, w 2017 roku od stycznia do lipca polsko-rosyjską granicę (z obwodem kaliningradzkim) ogółem przekroczyło 2 mln 377 tys. 242 podróżnych; wśród nich 1 mln 328 tys. 14 osób stanowili Rosjanie.

Natomiast w tym samym okresie ub. roku, gdy obowiązywały jeszcze przepisy o Małym Ruchu Granicznym, granicę z obwodem kaliningradzkim przekroczyły 2 mln 878 tys. 203 osoby, w tym 1 mln 267 tys. 323 to Rosjanie.

Przepisy MRG z Ukrainą i obwodem kaliningradzkim umożliwiające w trybie uproszczonym przekraczanie granicy na podstawie zezwolenia MRG Polska zawiesiła 4 lipca ub. roku w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Mały Ruch Graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, natomiast nie przywrócono MRG z obwodem kaliningradzkim. Podróżni, przekraczając granicę, muszą mieć ważną wizę.

Mimo to zwiększyła się liczba Rosjan przekraczających polsko-rosyjską granicę.

Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie ocenia, że okres wakacyjny tradycyjnie sprzyja robieniu większych zakupów przez Rosjan nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych państwach Europy.

- Już od wielu lat wiodącymi asortymentami są odzież, art. spożywcze, AGD i wyposażenie wnętrz. Natomiast jeśli chodzi o zakupy spoza Polski to przede wszystkim dominuje markowa odzież. Znacznie mniej, ale też kupowana jest elektronika. Tu z kolei Rosjanie wiozą towary drogie, przede wszystkim smartfony wiodących producentów tzw. flagowce. W dalszej kolejności to konsole do gier, okulary wirtualnej rzeczywistości, laptopy, notebooki, komputery i ich części oraz akcesoria i telewizory. Oczywiście jest to sprzęt z górnej półki cenowej - dodał.

Rosjanie kupują także towary luksusowe. Jest to najczęściej biżuteria z kamieniami szlachetnymi o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych i odzież (buty, torebki, kurtki) wykonana ze skór egzotycznych zwierząt. Podróżni mają na to zawsze odpowiednie dokumenty uprawniające do przewozu, tzw. świadectwo CITES.

Najczęściej jednak Rosjanie zaopatrują się w Polsce w artykuły spożywcze. Kupują praktycznie wszystko, w tym także markowe alkohole. - W okresie letnim obserwujemy też wywóz owoców sezonowych takich jak np. truskawki. Sami Rosjanie mówią, że artykuły spożywcze u nas są lepszej jakości i tańsze niż dostępne w obwodzie kaliningradzkim - podkreślił Ryszard Chudy.

Rosjanie przejeżdżają na zakupy równie tłumnie w pierwszej dekadzie stycznia przed Nowym Rokiem i rosyjskim Bożym Narodzeniem. "Wtedy też odnotowujemy rekordową ilość dokumentów TAX FREE. Najczęściej wtedy kupują towary luksusowe i sprzęt narciarski" - podał.

TAX FREE to imienne dokumenty towarzyszące towarom wywożonym poza obszar celny Unii Europejskiej. Podróżny, uzyskując potwierdzenie na granicy przez organy celne wywozu towarów zgodnie z dokumentem TAX FREE, nabywa prawo do zwrotu podatku VAT.

Pod względem liczby dokumentów TAX FREE następnym rekordowym okresem jest pierwsza dekada maja i okres wakacyjny. "Najwięcej w tym roku dokumentów TAX FREE odnotowaliśmy w maju, np. w Grzechotkach na jednej z nocnych służb potwierdzono 682 dokumenty TAX FREE na towary o wartości ponad 950 tys. zł, gdy zazwyczaj jest to około 120 dokumentów" - wskazał Ryszard Chudy.

Zobacz także: Drożyzna w sklepach. Za które owoce zapłacimy więcej?

Tagi: rosjanie w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2017

KasiaOTWORZYĆ mały ruch graniczny.

02-09-2017

MarekRusek to stan umysłu zakazać wjazdu bydłu do EU.

03-09-2017

drakoa podobno w rosji dobrobyt,a do biednej Polski nawet po spożywcze artykuły muszą jezdzić , i to z obwodu gdzie najwięcej rosyjskiego wojska ,coś muszą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (56)