Notowania

rosyjska ropa
08.12.2016 17:51

Prywatyzacja Rosnieftu. "To triumf Putina"

Nabycie 19,5 proc. akcji Rosnieftu przez konsorcjum katarskiego funduszu państwowego i grupy Glencore to dowód na to, że zagraniczne firmy przestały się obawiać sankcji nałożonych na Rosję. To triumf Władimira Putina - komentują w czwartek media. Kreml zaś nie kryje dumy ze swojej transakcji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zrealizowanie tej prywatyzacji, która opiewa na 10,5 mld euro, pomimo sankcji nałożonych na Rosję i na Rosnieft po aneksji Krymu, to znak, że inwestorzy uznali zakup rosyjskich aktywów za zbyt atrakcyjny, by martwić się konsekwencjami zachodnich restrykcji - pisze "Financial Times" dzień po podpisaniu po podpisaniu porozumienia w sprawie Rosnieftu.

- Po raz kolejny zobaczyliśmy, że rosyjskie aktywa są bardzo interesujące dla inwestorów w Rosji i poza jej granicami - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Jak komentuje Reuters, transakcja ta dowodzi, że po wyborze na prezydenta USA Donalda Trumpa, który zapowiada odwilż w stosunkach z Moskwą, inwestorzy inaczej oceniają ryzyko związane z robieniem interesów z Rosją pomimo nałożonych przez Zachód restrykcji.

Deficyt pod kontrolą

Suma, jaka wpłynie do rosyjskiego budżetu dzięki tej prywatyzacji - a zarazem największej transakcji w sektorze energetycznym w tym roku - pozwoli Moskwie na dłuższą metę opanować deficyt budżetowy, wywołany spadkiem dochodów ze sprzedaży ropy, która w ostatnich latach osiągała rekordowo niskie ceny - wyjaśnia AFP.

Do Rosji napłynie tym samym taka ilość waluty, że Putin polecił opracowanie stosownych kroków wspólnie z bankiem centralnym i Ministerstwem Finansów, by transakcja nie spowodowała wahań na rynku walutowym.

Nabycie akcji Rosnieftu stało się w ostatnich tygodniach znacznie bardziej łakomym kąskiem, ponieważ OPEC porozumiał się z innymi krajami produkującymi ropę w sprawie ograniczenia wydobycia, co podbiło ceny surowca.

Uczestnicy konsorcjum mają w nim udział po 50 proc. - każdy z nich otrzyma 9,75 proc. akcji. Glencore i katarski fundusz będą razem trzecim co do wielkości udziałowcem Rosnieftu. Państwo zachowa pakiet kontrolny - udział państwowego Rosnieftiegazu obniży się z obecnych 69,5 proc. do 50 proc. plus trzy akcje. 19,75 proc. akcji Rosnieftu należy do koncernu BP.

Kto to sfinansował

Zakup udziałów Rosnieftu został w dużej mierze sfinansowany przez włoski bank Intesa Sanpaolo. Glencore wyłożył ze swych środków około 300 mln euro, reszta transakcji jest finansowana przez Katar oraz pożyczki bankowe - podaje Reuters, powołując się na źródła znające szczegóły porozumienia.

Agencja przypomina, że zarówno włoski rząd, jak i tamtejsze firmy oraz banki utrzymują od dawna bardzo bliskie relacje z Rosją, choć więzi rozluźniły się nieco, odkąd premierem przestał być Silvio Berlusconi, który uważał się za przyjaciela Putina.

Rosnieft wspólnie z uczestnikami konsorcjum powoła spółkę joint venture w sektorze wydobycia ropy zarówno w Rosji, jak i na świecie. Ekspert firmy konsultingowej Wood Mackenzie, Michael Moynihan, powiedział w rozmowie z "Financial Times", że dzięki porozumieniu z Glencore i korzystaniu z jego możliwości handlowych Rosnieft "poszerzy swoją ekspansję na światowych rynkach naftowych".

Dzień po ogłoszeniu podpisanie umowy notowania akcji Rosnieftu skoczyły w górę, rano w czwartek zyskały ponad 5 proc.

Wyznaczony przez rząd Rosji termin prywatyzacji 19,5 proc. akcji Rosnieftu minął 5 grudnia, jednak o transakcji poinformowano w środę, 7 grudnia.

opracował Tomasz Sąsiada

Tagi: rosyjska ropa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-12-2016

InternetHahaha, firma rosyjska kupila rosyjską firmę. Nikt sie na to nie nabierze. Żaden poważny inwestor nie ulokuje swoich pieniędzy w rosji. Na nic sukcesy … Czytaj całość

09-12-2016

PolakkkPatrząc po wpisach, jest tu jakiś ruski trol, który ciągle komentuje i poodbija łapki przy kometach pozytywnych. Doskonale to widać po sposobie … Czytaj całość

09-12-2016

InteligenciuchZłodziej sprzedał ukradzioną firmę. Rosja to organizacja przestępcza a nie państwo.

Rozwiń komentarze (69)