Notowania

rosja
19.12.2014 16:05

Rosyjskie banki zaczynają odczuwać skutki dewaluacji rubla

Dewaluacja rubla zaczynają odczuwać rosyjskie banki, co znajduje wyraz w skoku oprocentowania międzybankowej stopy kredytu - zauważa ośrodek Capital Economics.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dewaluacja rubla zaczynają odczuwać rosyjskie banki, co znajduje wyraz w skoku oprocentowania międzybankowej stopy kredytu - zauważa ośrodek w piątek ośrodek Capital Economics.

Jej oprocentowanie zwyżkowało w czwartek do 27 proc., o 10 pkt proc. powyżej stopy procentowej, po której banki uzupełniają płynność pożyczając od Banku Centralnego Rosji (CBR) oraz 11. proc. na początku tygodnia w przededniu ostatnich dużych wahań kursowych rosyjskiej waluty.

_ - Może to być oznaką, że rosyjski rynek kredytu międzybankowego zaczyna zamierać, co w przeszłości było zwiastunem trudności banków. Choć z jednodniowego skoku nie można wysnuwać daleko idących wniosków, ale stopa kredytu międzybankowego będzie dla inwestorów najważniejszym wskaźnikiem w najbliższych dniach _ - napisali analitycy w komentarzu z piątku.

_ - Od pewnego czasu sygnalizowaliśmy, że rosyjski sektor bankowy jest bardzo podatny na załamanie kursu rubla i przeniesienie się walutowych perturbacji na sektor bankowości, co sytuację kryzysową może uczynić znacznie bardziej wybuchową () Międzybankowe stopy procentowe są najważniejszą zapowiedzią stresu sektora _ - tłumaczą.

Wśród możliwych powodów Capital Economics wskazuje na to, że spadek cen aktywów wskutek dewaluacji rubla zmniejszył wartość zabezpieczenia oferowanego w zamian za kredyt. Innym wytłumaczeniem może być to, że banki są ostrożne, ponieważ trudniej im wycenić ryzyko partnera, któremu udzielają kredytu.

CE zauważa, iż Centralny Bank Rosji w ostatnich dniach podjął kroki mające na celu zapobieżenie załamaniu sektora.

_ CBR wprowadził m. in. nowe zasady księgowania, podniósł bankom bufory kapitałowe w walutach obcych, podwyższył górny próg oprocentowania depozytów oszczędnościowych i podjął przygotowania do dokapitalizowania banków. Nie zmienia to faktu, że zwyżka oprocentowania międzybankowego kredytu zwykle jest zwiastunem kredytowego krachu, choć trudno przewidzieć, jak dotkliwy się okaże _ - zaznacza CE.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska zbyt droga dla Rosjan. Oto skutek Rosjanie nie rezygnują z przyjazdów do Polski, ale niski kurs rubla sprawia, że wydają u nas coraz mniej.
Rosjanie toną w długach. Wszystko przez... Tak tytułuje informację o sytuacji kredytowej w Rosji jeden z popularnych portali Rambler.ru.
Kłopoty rosyjskiego rubla. Padł kolejny rekord Bank Rosji stara się interweniować i powstrzymywać spadek notowań waluty, ale analitycy rynku walutowego są sceptyczni co do szans powodzenia tych operacji - pisze Reuters.
Rubel wciąż traci na wartości. To rekord O godz. 14.40 czasu moskiewskiego (12.40 w Polsce) za 1 USD płacono 40,35 RUB, tj. o 0,27 rubla więcej, niż na zamknięciu poprzedniego dnia.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz