Notowania

rosyjskie embargo
04.11.2014 10:44

Rosyjskie embargo. Sadownicy protestują

Prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski powiedział, że sytuacja jest tragiczna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Kilkuset osób domaga się pomocy ze strony państwa dla producentów owoców, którzy ponieśli straty w wyniku rosyjskiego embarga. Jak mówił podczas protestu prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski, sytuacja sadowników jest tragiczna. Nie mają oni możliwości sprzedaży nadwyżki jabłek, które wcześniej eksportowane były do Rosji.

Maliszewski poinformował, że sadownicy postulują, by rząd _ zdjął z rynku _ ok. 500 tys. ton jabłek przeznaczając je na przerób w biogazowniach lub w przemyśle spirytusowym. Chcą, by państwo wypłaciło sadownikom rekompensaty pokrywające co najmniej połowę kosztów produkcji owoców.

Wskazano, że koszt wyprodukowania kilograma jabłek szacowany jest na ok. 0,8-1,05 zł tymczasem przemysł przetwórczy skupuje jabłka po 10-15 gr za kilogram, a odbiorcy jabłek konsumpcyjnych wysokiej jakości płacą 40 gr za kilogram.

Około godz. 10.30 sadownicy protestowali pod kancelarią premiera, gdzie zamierzają złożyć petycję do premier Ewy Kopacz w sprawie pomocy dla sadowników. Potem planują przejście pod ministerstwa finansów oraz rolnictwa, a także pod przedstawicielstwo Komisji Europejskiej. Protestujący niosą flagi i transparenty, część jest ubrana w kamizelki z napisem _ frajer _.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeden z członków RPP studzi oczekiwania _ - Myślę, że już dosyć daleko poszliśmy w kierunku obniżania stóp procentowych _ - mówił Jan Winiecki z RPP.
Pobicie szefa KNF. Zatrzymano trzy osoby Prokuratura twierdzi, że pobicie Wojciecha Kwaśnika zleciły osoby zamieszane w wyłudzanie kredytów ze SKOK Wołomin.
Kolejne bankructwa w Polsce. Oto powód To 4 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Problemy mieli zwłaszcza producenci zaopatrujący budownictwo.
Tagi: rosyjskie embargo, protesty sadowników, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz