Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Rozbudowa Elektrowni Ostrołęka niepewna, ale oficjele już zorganizowali inaugurację budowy

38
Podziel się:

Wbito pierwszą łopatę pod budowę ostatniego w Polsce bloku węglowego. Biorąc pod uwagę, że nie ma ani pieniędzy, ani nawet zgody na inwestycję, wydarzenie można traktować jak zwieńczenie przez PiS kampanii wyborczej w okręgu ostrołęckim.

Krzysztof Tchórzewski symbolicznie wbił znak geodezyjny w miejscu, w którym ma stanąć blok energetyczny
Krzysztof Tchórzewski symbolicznie wbił znak geodezyjny w miejscu, w którym ma stanąć blok energetyczny (Mateusz Grochocki)

We wtorek 16 października nastąpiło uroczyste wbicie znaku geodezyjnego w miejscu, w którym ma powstać blok Elektrowni Ostrołęka. Jego budowa ruszyła symbolicznie, ale w uroczystości wziął udział minister energii Krzysztof Tchórzewski, jak również przedstawiciele inwestorów, spółki celowej i generalnego wykonawcy. Uroczystość nie bez powodu odbierana jest jako finisz kampanii przedwyborczej – zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Tchórzewski jest szefem siedlecko-ostrołęckiego PiS.

Nie ma pewności, kiedy (i czy w ogóle) rozpocznie się budowa bloku. Inwestycja nie ma finansowania (mniej niż połowę kosztów wyłożą TFI Energia i koncerny Energa i Enea, ale nadal brakuje 3 mld zł), nie wydano też polecenia rozpoczęcia prac – NTP. Polecenie takie wymaga przegłosowania przez wspólników Elektrowni Ostrołęka uchwały w sprawie wyrażenia zgody na jego wydanie oraz zgody rad nadzorczych Energi i Enei – oraz przedstawienia finansowania.

Jeśli banki nie wyraża zgody na finansowanie projektu (jak dotąd żaden nie wyraził takiej woli), to ciężar ten spadnie na Energę i Eneę. Operatorem docelowym będzie ten pierwszy koncern, a dostawcą węgla będzie Polska Grupa Górnicza.

- Ostrołęka C jako jeden z istotnych elementów stabilności systemu energetycznego będzie miała pozytywny wpływ na bilansowanie zapotrzebowania na energię. Jest ważna dla zapewnienia dostaw prądu odbiorcom w północno-wschodniej Polsce – powiedziała Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa Energi.

Zobacz także: Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Jak przypomina "DGP", w związku z budową elektrowni agencja Euro Rating obniżyła w lipcu rating kredytowy Energi do BBB- i zaleciła rezygnację z projektu, gdyż godzi on w interes i bezpieczeństwo spółki.

Cytowana przez dziennik Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot nazywa dążenie do budowy bloku energetycznego "przedwyborczą zabawą za publiczne pieniądze wbrew logice i rachunkowi ekonomicznemu".

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
Dawid
4 lata temu
Ta budowa nie ma sensu, będą nam truć miasto i nic więcej! Błagam cały kraj, żeby pomogli nam w anulowaniu tej pseudo-inwestycji na Kurpiach!
Rasma
4 lata temu
To nic że za kilka lat Polacy będą mieć problem z energią. Ważne że będą mieli pomniki i kościoły. Będziecie się mogli pomodlić. Po ciemku.
Michal
4 lata temu
Ci budują. Tamci sprzedawali. Taka różnica.
MADEJ
4 lata temu
Wbil znak geodezyjny....Podobnie na Mierzei Wiślanej.Nie ma zgód,pozwoleń,finansowania ale nic to.To jest MIŚ,i nikt nie będzie pytał....
aj
4 lata temu
klamcy i oszuści taka jest "dobra zmiana"
...
Następna strona