Notowania

energetyka
17.10.2018 07:47

Rozbudowa Elektrowni Ostrołęka niepewna, ale oficjele już zorganizowali inaugurację budowy

Wbito pierwszą łopatę pod budowę ostatniego w Polsce bloku węglowego. Biorąc pod uwagę, że nie ma ani pieniędzy, ani nawet zgody na inwestycję, wydarzenie można traktować jak zwieńczenie przez PiS kampanii wyborczej w okręgu ostrołęckim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mateusz Grochocki)
Krzysztof Tchórzewski symbolicznie wbił znak geodezyjny w miejscu, w którym ma stanąć blok energetyczny

We wtorek 16 października nastąpiło uroczyste wbicie znaku geodezyjnego w miejscu, w którym ma powstać blok Elektrowni Ostrołęka. Jego budowa ruszyła symbolicznie, ale w uroczystości wziął udział minister energii Krzysztof Tchórzewski, jak również przedstawiciele inwestorów, spółki celowej i generalnego wykonawcy. Uroczystość nie bez powodu odbierana jest jako finisz kampanii przedwyborczej – zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Tchórzewski jest szefem siedlecko-ostrołęckiego PiS.

Nie ma pewności, kiedy (i czy w ogóle) rozpocznie się budowa bloku. Inwestycja nie ma finansowania (mniej niż połowę kosztów wyłożą TFI Energia i koncerny Energa i Enea, ale nadal brakuje 3 mld zł), nie wydano też polecenia rozpoczęcia prac – NTP. Polecenie takie wymaga przegłosowania przez wspólników Elektrowni Ostrołęka uchwały w sprawie wyrażenia zgody na jego wydanie oraz zgody rad nadzorczych Energi i Enei – oraz przedstawienia finansowania.

Jeśli banki nie wyraża zgody na finansowanie projektu (jak dotąd żaden nie wyraził takiej woli), to ciężar ten spadnie na Energę i Eneę. Operatorem docelowym będzie ten pierwszy koncern, a dostawcą węgla będzie Polska Grupa Górnicza.

- Ostrołęka C jako jeden z istotnych elementów stabilności systemu energetycznego będzie miała pozytywny wpływ na bilansowanie zapotrzebowania na energię. Jest ważna dla zapewnienia dostaw prądu odbiorcom w północno-wschodniej Polsce – powiedziała Alicja Barbara Klimiuk, p.o. prezesa Energi.

Energetyka obywatelska. Przyszłość energetyki to każdy z nas

Jak przypomina "DGP", w związku z budową elektrowni agencja Euro Rating obniżyła w lipcu rating kredytowy Energi do BBB- i zaleciła rezygnację z projektu, gdyż godzi on w interes i bezpieczeństwo spółki.

Cytowana przez dziennik Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot nazywa dążenie do budowy bloku energetycznego "przedwyborczą zabawą za publiczne pieniądze wbrew logice i rachunkowi ekonomicznemu".

Tagi: energetyka, krzysztof tchórzewski, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2018

obywatelPrezes wbija palik na Mierzei Wiślanej a Tchórzewski grzebie łopatą choć nie mają pozwolenia. Bareja w czystej postaci. Ha,Ha

17-10-2018

maxZamiast budować nowoczesne fabryki prądu inwestują w rozwiązania staroświeckie oparte na węglu. Może wskrzeszą jeszcze smrodzące syrenki jako trzon … Czytaj całość

17-10-2018

nemoPISmatołek nie widzi jak galopują ceny prądu wytwarzanego z węgla ? Należy odchodzić od węgla i dotowania kopalń .

Rozwiń komentarze (38)