Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drukarnie
26.05.2015 08:07

Rynek drukarski w Polsce. Drukarze pobili rekord

Polskie drukarnie nie tylko zaopatrują nasze księgarnie, ale też wielu krajów Europy Zachodniej. Rynek dynamicznie rośnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(German Poo-Caamano/CC BY 2.0/Flickr)

Polskie drukarnie rosną w siłę. I to eksportową. Drukowanie książek, gazet czy opakowań to branża warta aż 13 mld zł rocznie - donosi "Puls Biznesu".

Według piątej edycji raportu "Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce", przygotowanego przez KPMG i Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, ubiegłoroczna wartość produkcji sprzedanej branży wyniosła 13,2 mld zł i była o 6 proc. większa niż rok wcześniej. Daje to nam ósme miejsce w Europie.

Polskie drukarnie jako jedne z nielicznych w Unii Europejskiej stale zwiększają sprzedaż. W tym roku, według prognoz KPMG, sprzedaż branży wzrośnie o 4,5 proc., do 13,8 mld zł, a w przyszłym wyraźnie przekroczy 14 mld zł. Duży udział będą w tym miały rynki eksportowe, na które trafia już 45 proc. produkcji polskiej branży.

Na rynki zagraniczne - głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i krajów skandynawskich - trafiają głównie drukowane u nas książki, gazety i obrazki, a także papierowe i kartonowe opakowania. Bardzo szybko (w tempie 40 proc. rocznie) rośnie eksport polskich etykiet.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/m353058.jpg ) ] ( http://finanse.wp.pl/kat,1033691,title,Ustawa-o-ksiazce-Branza-liczy-ze-zmieni-rynek-ksiegarski,wid,17544593,wiadomosc.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec taniej książki? Chcą jednej ceny Polacy nie czytają, księgarnie bankrutują, cały rynek jest zagrożony - tak twierdzą inicjatorzy kampanii „Ocal książki”.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m342125.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/psl-zlozyl-projekt-o-jednolitej-cenie-ksiazki,7,0,1756167.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PSL chce książek w jednolitej cenie Zakłada on, że wydawca czy importer mieliby obowiązek ustalenia, przed wprowadzeniem książki do obrotu, jej ceny obowiązującej przy sprzedaży.
Tagi: drukarnie, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz