Notowania

zagraniczne inwestycje
19.10.2015 08:32

Rynek nieruchomości. Zagraniczni inwestorzy przypuścili desant na nieruchomości w Rosji

Skala zagranicznych inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych w Rosji jest obecnie największa od siedmiu lat - wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield.

Podziel się
Dodaj komentarz
(chany crystal/CC/Flickr)

Od 1 stycznia do 30 września 2015 r. zagraniczni inwestorzy wpompowali w rosyjski rynek nieruchomości komercyjnych 848 mln USD. Kwota ta stanowi 42 proc. wszystkich inwestycji poczynionych w tym sektorze w analizowanym okresie. Jest to najwyższy odsetek od 2008 r. (wówczas wyniósł on 77 proc.) - wynika z danych zgromadzonych przez firmę Cushman & Wakefield, świadczącą usługi doradcze na rynku nieruchomości handlowych, biurowych i przemysłowo-magazynowych.

Zdaniem ekspertów, na wzmożoną aktywność zagranicznych inwestorów wpływa słabość rosyjskiej waluty. Od początku 2014 r. rubel stracił do dolara ok. 40 proc.

Jednocześnie ten sam czynnik powstrzymuje przed angażowaniem się w inwestycje rosyjskie przedsiębiorstwa. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. rosyjscy inwestorzy wydali na nieruchomości komercyjne w swoim kraju 1,2 mld USD, czyli o 1,8 mld USD mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Spadek aktywności rodzimych inwestorów zaniżył skalę wszystkich inwestycji w rosyjskim sektorze nieruchomości komercyjnych w okresie styczeń-wrzesień 2015: ich liczba spadła o 44 proc. w ujęciu rok do roku.

Tagi: zagraniczne inwestycje, inwestycje w rosji, rynek nieruchomości w rosji, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz