Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraińcy na polskim rynku pracy. "System rodzi wiele patologii"

12
Podziel się:

Plany władz przewidują, że istniejące obecnie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom mają zostać zastąpione zezwoleniami wydawanymi przez urzędy pracy.

Ukraińcy na polskim rynku pracy. "System rodzi wiele patologii"
(Geoff Robinson Photography/REX)

Planowane na początek roku zaostrzenie zasad zatrudniania obcokrajowców, przede wszystkim Ukraińców, powinno pomóc w uporządkowaniu rynku pracy. Uczestnicy konferencji ukraińskich organizacji pozarządowych działających w Polsce, którzy zebrali się w Warszawie na dwudniowe obrady, obawiają się jednak wzrostu szarej strefy.

Plany władz przewidują, że istniejące obecnie oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom mają zostać zastąpione zezwoleniami wydawanymi przez urzędy pracy. Ukraińska konsul Switłana Krysa podkreśla, że istniejący dotąd system rodził wiele patologii. Zdarzało się, że oświadczenia były wydawane przez firmy-krzaki. Ukraińcy przyjeżdżali potem do Polski, nie mając faktycznie pracodawcy.

Zdaniem Jurija Tarana z fundacji Nasz Wybór, która -między innymi- pomaga Ukraińcom mającym kłopoty w czasie pobytu w Polsce, zaostrzenie przepisów będzie uciążliwe dla pracodawców. Część z nich może się zdecydować na nielegalne zatrudnianie cudzoziemców.

Olena Lytwynenko z jednej z agencji pracy powiedziała, że i tak obecnie jest wielu Ukraińców, którzy szukają pracy w szarej strefie, twierdząc, że zarobią wtedy więcej. Później często mają kłopoty z odzyskaniem zarobionych pieniędzy.

Nowe rozwiązania przewidują także zrównanie płac Polaków i obcokrajowców. Prawdopodobnie wejdą one w życie 1 stycznia z półrocznym okresem przejściowym.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
ZK590
6 lat temu
u nas szara strefa działa legalnie i nikomu nie przeszkadza a PIP jest tak potrzebny i skuteczny jak Urzędy Pracy.
ityle
6 lat temu
Sprowadzaniem i zatrudnieniem w Polsce Ukraińców zajmuje się zarabiająca na tym krocie ukraińska mafia.
HANSS
6 lat temu
JESTEM PRZECIWNY WPUSZCZANIU UKRAINCOW DO POLSKI I DAWANIU IM PRACY W POLSCE....NAJPIERW NIECH PRZEPROSZA ZA WOLYN I ZAPLACA ODSZKODOWANIA SPADKOBIERCA POLEGLYCH NA WOLYNIU POLAKOM..DODAJ PLUS JAK SIE ZGADZASZ
Sceptyk
6 lat temu
Związki zawodowe powinny wymagać, aby Ukraińcy otrzymywali te same place co i Polacy. Obciążenia pracodawcy też powinny być takie same dla Polaków i obcokrajowców.
jakotakowie
6 lat temu
Dzięki konkurencji na rynku pracy mogę taniej kupować. Dokładnie z tego samego powodu nie "leczę" auta w autoryzowanym serwisie tylko u dobrego mechanika/rzemieślnika. Nie szukam najdroższych na rynku, a wręcz przeciwnie. Sądzę, że masz podobnie, tylko o tym zapominasz, gdy jesteś pracownikiem i chcesz "najwyższą stawkę" bez ukraińskiej konkurencji. No cóż. Podobnie myślą Anglicy o Polakach. Ale na tym polega konkurencja. Bez świętych krów. Jaka to wolność, gdy musisz mieć "pozwolenie na pracę". Co to k.. wa jest?