Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja i OPEC ograniczą wydobycie ropy?

7
Podziel się:

Minister energetyki Rosji powiedział, że Rosja i OPEC dyskutują o "konkretnych liczbach" i poszczególnych scenariuszach ograniczenia wydobycia ropy, nie tylko przez państwa członkowskie kartelu i Rosję.

Rosja i OPEC ograniczą wydobycie ropy?
(Barta IV/CC BY 2.0/Flickr)
bEDTywet

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak, który w Wiedniu bierze udział w spotkaniu "Dialog energetyczny OPEC - Rosja", powiedział w poniedziałek, że Moskwa rozwija współpracę z kartelem i może poprzeć zamrożenie wydobycia ropy, by ustabilizować rynek.

Nowak dodał w rozmowie z dziennikarzami, że Rosja i OPEC dyskutują o "konkretnych liczbach" i poszczególnych scenariuszach ograniczenia wydobycia ropy, nie tylko przez państwa członkowskie kartelu i Rosję. - Omawiana jest cała produkcja surowca oraz jego podaż i popyt, aby sformułować trafne prognozy - wyjaśnił.

Według rosyjskiego ministra przedmiotem rozmów w Wiedniu są też różne metody uspokojenia rynków naftowych oraz możliwe "mechanizmy porozumienia między Rosją a OPEC".

bEDTywev

Minister wyraził też nadzieję, że w przyszłości wzrośnie popyt na gaz i ropę oraz przypomniał, że "OPEC zawsze podejmował kroki mające na celu zrównoważenie rynku ropy".

W niedzielę Nowak spotkał się w Rijadzie z ministrem energetyki Arabii Saudyjskiej Chalidem ibn Abd al-Aziz al-Falihem, który oznajmił, że okres niskich cen ropy i bessy na rynkach naftowych dobiega końca.

Al-Falih pochwalił też "dobre relacje" między jego krajem a Rosją i poinformował, że doszło do "zbliżenia stanowisk" Moskwy i Rijadu w kwestiach dotyczących ropy.

10 października, biorąc udział w zorganizowanym w Stambule Światowym Kongresie Energetycznym prezydent Władimir Putin oznajmił, że Rosja gotowa jest porozumieć się z OPEC w sprawie zamrożenia lub ograniczenia wydobycia ropy, by ustabilizować rynki.

bEDTyweB

Rijad to faktyczny, choć nieformalny przywódca OPEC. Arabia Saudyjska i Rosja zaspokajają wspólnie 21 proc. globalnego popytu na ropę.

Państwa OPEC, Rosja oraz inni producenci ropy, których budżety ucierpiały na skutek utrzymujących się od dawna niskich cen surowca, spotkały się we wrześniu w Algierii na nieformalnym szczycie, zorganizowanym przy okazji Międzynarodowego Forum Energetycznego (IEF), w nadziei na wypracowanie wspólnego stanowiska, mającego ustabilizować rynki naftowe przed oficjalnym szczytem OPEC planowanym na listopad w Wiedniu.

bEDTyweW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
gagag
5 lata temu
wystarczy wyeliminować "pośrednika" finansowego w handlu ropa jakim sa żydowskie dolarowe banki i sprawa cen paliwa sie ustabilizuje
AK
5 lata temu
Arabia Saudyjska słuchając amerykanów ws. ropy strzeliła sobie w stopę. Zaczęły się kłopoty finansowe i rodzina Saudów się obudziła. Jak zwykle chodzenie na pasku amerykanów kończy się źle. Pamiętj o tym Polsko i "Ukraino"
Typ
5 lata temu
Przecież to zmowa - niezgodna z prawem. Klub milionerów nie podlega prawu?
bEDTyweX
Góral
5 lata temu
No cóż - dbają o swoją gospodarkę.
W górę PKB !
5 lata temu
My ceny ropy uwolniliśmy:))) Ktoś indywidualny odczuł tanią lub droższą?