Notowania

petru
29.09.2015 09:56

Ryszard Petru: "kopalnie powinny być już dawno sprywatyzowane"

Jak uważa polityk, państwo polskie jako właściciel kopalni, nigdy nie zapewni im rentowności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

- Już dwa lata temu polskie kopalnie powinny zostać sprywatyzowane - to opinia lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, który odniósł się do zapowiedzianej wczoraj przez górnicze związki zawodowe gotowości strajkowej. Ma ona obowiązywać od 1 października.

Jak uważa polityk, państwo polskie jako właściciel kopalni, nigdy nie zapewni im rentowności.

Zdaniem lidera Nowoczesnej, Kopalnia Węglowa nie otrzyma prawdopodobnie akceptacji Unii Europejskiej. Nie będzie więc można dofinansować jej z budżetu państwa.

- Przyjdzie moment, gdy polskie kopalnie państwowe będą zamykane, bo Komisja Europejska nie wyrazi zgody na kolejne finansowanie środków publicznych - powiedział Ryszard Petru. - Z przerażeniem widzę, że PiS idzie jeszcze dalej, uważając, że kopalnie węgla powinny być wyłącznie państwowe - dodał polityk.

Bezpośrednim powodem ogłoszenia gotowości strajkowej jest opóźnienie w tworzeniu Nowej Kompanii Węglowej. Jej powstanie przewiduje rządowy plan naprawczy dla górnictwa, którego wejście w życie jest konieczne z powodu coraz większych problemów finansowych tej spółki.

Mimo mechanizmów świadczących o rynkowym charakterze inwestycji w Kompanii, Komisja Europejska zasygnalizowała wysokie ryzyko wszczęcia postępowania przeciwko Polsce z powodu stosowania niedozwolonej pomocy publicznej w tym zakresie.

Zobacz także:Problemy polskiego górnictwa zmuszają firmy do podboju zagranicznych rynków

Tagi: petru, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz