Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dodatkowe pieniądze na sprzęt, profilaktykę, diagnostykę i terapię. Rząd przyjął specustawę

Dodatkowe pieniądze na sprzęt, profilaktykę, diagnostykę i terapię. Rząd przyjął specustawę

Rząd planuje dodatkowe wsparcie służby zdrowia kwotą 1-1,5 mld zł Fot. PAP/Paweł Supernak
Rząd planuje dodatkowe wsparcie służby zdrowia kwotą 1-1,5 mld zł

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma zapewnić lepszą jakość i dostępność do świadczeń zdrowotnych. Poza nią, dzięki "komfortowej sytuacji budżetu", na służbę zdrowia mają znaleźć się jeszcze dodatkowe pieniądze.

Projekt przyjętej we wtorek ustawy (zwanej specustawą) o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przewiduje zwiększenie nakładów na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Pieniądze na inwestycje mają być zapewnione jeszcze w 2017 r.

- Przyjęte rozwiązania umożliwią ministrowi zdrowia przekazywanie dotacji na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego, np. ośrodkom onkologicznym - wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Dodatkowe finanse mają służyć unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny - pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii.

Zobacz też: Sieć szpitali. Wielka reforma zdrowia rządu PiS


Planowane zakupy - jak podkreśla resort zdrowia - stawiają na nową jakość, czyli sprzęt do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia, taki jak: laparoskopy, torakoskopy, histeroskopy, gastroskopy, kolonoskopy, a w przypadku dzieci - także nowoczesny bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny, jak np. nowoczesne rozbudowane ultrasonografy.

Ponadto przewiduje się zakup m.in. wyposażenia dla powstających Centrów Leczenia Raka Piersi: "wyposażenie lub doposażenie ośrodków laseroterapii u dzieci celem leczenia wrodzonych anomalii naczyniowych, które są najczęstszą wadą wrodzoną".

Proponuje się także wzrost wydatków na wyposażenie w sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego.

Projekt przewiduje realizację nowego zadania, jakim jest wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach prowadzonych przez samorządy. Chodzi o zapewnienie wszystkim uczniom dostępu do gabinetu profilaktyki zdrowotnej prowadzonego przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną. Dotacje na ten cel przekazywać będzie samorządom wojewoda.

Zgodnie z projektem ustawy, finansowany będzie zakup tzw. dentobusów, w których zapewniana będzie dzieciom opieka stomatologiczna. Jest to szczególnie ważne w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu stomatologicznego w szkole, ani w najbliższej okolicy.

Ponadto zwiększone zostały limity maksymalnych wydatków na lata 2017 i 2018 związanych z zakupem szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych. Konieczność zwiększenia limitów w 2017 r. związana jest m.in. z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia, które wprowadziło obowiązek szczepienia przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala mówiła w poniedziałek, że w tzw. specustawie zaplanowano 281 mln zł. Poinformowała, że poza specustawą - prawdopodobnie w tym tygodniu - Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł. Przekazała także, że w MZ trwają prace, "żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem".

Wicepremier Mateusz Morawiecki przekazał w poniedziałek, że porozumiał się z ministrem zdrowia, "co dodatkowo mogłoby być finansowane, korzystając z komfortowej sytuacji budżetu".

- Łączny koszt dla sektora finansów publicznych będzie to kwota na pewno przewyższająca 1 mld zł, może nawet oscylująca wokół 1,5 mld zł. Rozkładamy te ostateczne uzgodnienia na dalszą część roku - powiedział Morawiecki.

zdrowie, polityka, dzieci, mz, kraj
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
kel
2017-09-13 13:22
Dno nie minister, malo kto mial tyle wpadek z niewiedzy, niz ten pan !
RS
2017-09-13 13:19
a czy autor tekstu czytał projekt tej ustawy? Ciekawa lektura, która nie ma nic wspólnego z komunikatami prasowymi MZ
James
2017-09-13 12:17
Radziwił do dymisji ten pan chce zrobić z techników farmaceutycznych pomoce apteczne. Jak pan może tak niszczyć tak cenna grupę zawodową. Wstyd.
Pokaż wszystkie komentarze (9)