Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dodatkowe pieniądze na sprzęt, profilaktykę, diagnostykę i terapię. Rząd przyjął specustawę

Dodatkowe pieniądze na sprzęt, profilaktykę, diagnostykę i terapię. Rząd przyjął specustawę

Rząd planuje dodatkowe wsparcie służby zdrowia kwotą 1-1,5 mld zł Fot. PAP/Paweł Supernak
Rząd planuje dodatkowe wsparcie służby zdrowia kwotą 1-1,5 mld zł

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma zapewnić lepszą jakość i dostępność do świadczeń zdrowotnych. Poza nią, dzięki "komfortowej sytuacji budżetu", na służbę zdrowia mają znaleźć się jeszcze dodatkowe pieniądze.

Projekt przyjętej we wtorek ustawy (zwanej specustawą) o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej przewiduje zwiększenie nakładów na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną. Pieniądze na inwestycje mają być zapewnione jeszcze w 2017 r.

- Przyjęte rozwiązania umożliwią ministrowi zdrowia przekazywanie dotacji na sprzęt i aparaturę medyczną nie tylko podmiotom leczniczym przez niego utworzonym lub nadzorowanym, ale także innym, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej najbardziej istotnych dla zdrowia publicznego, np. ośrodkom onkologicznym - wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Dodatkowe finanse mają służyć unowocześnieniu możliwości diagnostycznych i terapeutycznych wybranych dziedzin medycyny - pediatrii i chirurgii dziecięcej oraz onkologii.

Zobacz też: Sieć szpitali. Wielka reforma zdrowia rządu PiS


Planowane zakupy - jak podkreśla resort zdrowia - stawiają na nową jakość, czyli sprzęt do diagnostyki i małoinwazyjnego leczenia, taki jak: laparoskopy, torakoskopy, histeroskopy, gastroskopy, kolonoskopy, a w przypadku dzieci - także nowoczesny bezinwazyjny sprzęt diagnostyczny, jak np. nowoczesne rozbudowane ultrasonografy.

Ponadto przewiduje się zakup m.in. wyposażenia dla powstających Centrów Leczenia Raka Piersi: "wyposażenie lub doposażenie ośrodków laseroterapii u dzieci celem leczenia wrodzonych anomalii naczyniowych, które są najczęstszą wadą wrodzoną".

Proponuje się także wzrost wydatków na wyposażenie w sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii III poziomu referencyjnego.

Projekt przewiduje realizację nowego zadania, jakim jest wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach prowadzonych przez samorządy. Chodzi o zapewnienie wszystkim uczniom dostępu do gabinetu profilaktyki zdrowotnej prowadzonego przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania albo higienistkę szkolną. Dotacje na ten cel przekazywać będzie samorządom wojewoda.

Zgodnie z projektem ustawy, finansowany będzie zakup tzw. dentobusów, w których zapewniana będzie dzieciom opieka stomatologiczna. Jest to szczególnie ważne w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu stomatologicznego w szkole, ani w najbliższej okolicy.

Ponadto zwiększone zostały limity maksymalnych wydatków na lata 2017 i 2018 związanych z zakupem szczepionek do przeprowadzenia obowiązkowych szczepień ochronnych. Konieczność zwiększenia limitów w 2017 r. związana jest m.in. z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia, które wprowadziło obowiązek szczepienia przeciwko pneumokokom wszystkich dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 r.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala mówiła w poniedziałek, że w tzw. specustawie zaplanowano 281 mln zł. Poinformowała, że poza specustawą - prawdopodobnie w tym tygodniu - Ministerstwo Zdrowia dostanie ok. 300 mln zł. Przekazała także, że w MZ trwają prace, "żeby postarać się zapłacić bieżące nadwykonania wszystkich szpitali z tego roku, żeby placówki weszły w sieć szpitali z pustym kontem".

Wicepremier Mateusz Morawiecki przekazał w poniedziałek, że porozumiał się z ministrem zdrowia, "co dodatkowo mogłoby być finansowane, korzystając z komfortowej sytuacji budżetu".

- Łączny koszt dla sektora finansów publicznych będzie to kwota na pewno przewyższająca 1 mld zł, może nawet oscylująca wokół 1,5 mld zł. Rozkładamy te ostateczne uzgodnienia na dalszą część roku - powiedział Morawiecki.

zdrowie, polityka, dzieci, mz, kraj
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
rezz
2018-01-20 20:49
Gadka-szmatka, obietnice, kiełbasa... Gdzie konkrety?? Nie uwierzę, póki nie zobaczę ich skuteczności!
Piotr
2018-01-18 02:47
Czego to się robi żeby nie dowalić Owsiakowi. A swoją drogą ciekawi mnie gdzie Rząd "znajduje" pieniądze.
marny
2017-12-28 03:50
a teraz będą w niebogłosy krzyczeć jak to rząd wspaniale dosprzętowił szpitale z tym ,że ten sprzęt dotrze jak kupi go owsiak to cicho sza.zresztą trudne to do pojęcia,że polacy wydaja na zdrowie 100 mld zł,ą sprzęt kupuje orkiestra światecznej pomocy która zbiera kilkadziesiąt milionów zł.cud jakiś czy co.
Pokaż wszystkie komentarze (12)