Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim

0
Podziel się:

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wprowadzono przepis, który umożliwi nadawcy radiowemu lub telewizyjnemu samodzielne udzielanie licencji na reemisję kablową swoich programów - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim
(Andrzej Hulmika/WP)

Jak podało CIR, skorzystanie z tego prawa nie będzie obligatoryjne. W praktyce oznacza to, że nadawca dysponujący prawami do reemisji kablowej oraz operator telewizji kablowej będą mogli zawrzeć umowę licencyjną na reemisję bez pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi.

Nowe rozwiązanie oznacza wdrożenie do polskiego prawa art. 10 dyrektywy 93/83/EWG w sprawie koordynacji niektórych zasad dotyczących prawa autorskiego oraz praw pokrewnych stosowanych w odniesieniu do przekazu satelitarnego oraz retransmisji drogą kablową. Dyrektywa nie była wdrożona przez 12 lat i została zaskarżona przez operatorów kablowych do Komisji Europejskiej. KE grozi Polsce wszczęciem postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości - podało CIR.

Znowelizowana ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)