Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wiceszef MON twierdzi, że ws. samolotów dla VIP-ów nie faworyzowano nikogo

Wiceszef MON twierdzi, że ws. samolotów dla VIP-ów nie faworyzowano nikogo

Fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER/EAST NEWS

Nie było faworyzowania żadnego producenta podczas negocjacji na samoloty dla VIP-ów - zapewnił w poniedziałek wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Kownacki był pytany w poniedziałek podczas konferencji prasowej o postępowanie ws. wyboru samolotów dla VIP-ów.

Wiceminister zwrócił uwagę, że wymagania ws. wyboru producenta były konsultowane m.in. kancelarią premiera, kancelarią prezydenta, kancelarią sejmu i senatu. - Można powiedzieć, że de facto Inspektorat Uzbrojenia pełnił taką rolę odtwórczą. Zbierał wymagania, które oczekują poszczególne kancelarie, i na podstawie tych wymagań tworzy i prowadzi postępowanie - dodał.

 

 

- Te wymagania były w pełni transparentne. Każde posiedzenie komisji jest dostępne. Firma Airbus brała udział w tym postępowaniu. Nawet na wniosek firmy był przedłużany termin składania wstępnych ofert. Nam zależało na największej konkurencyjności. Firma Airbus nie złożyła oferty w tym postępowaniu. To jest jej suwerenna decyzja - powiedział wiceminister.

 

 

Jego zdaniem, formułowanie zarzutów ws. postępowania jest "ogromną niegodziwością". Przypomniał, że podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej będzie podnoszona kwestia postępowania na samoloty dla VIP-ów. - Zależy nam na tym, aby pokazać, jak sprawnie, jak dobrze to postępowanie zostało przeprowadzone i jak ciężką pracę w to włożyliśmy - zaznaczył Kownacki.

Na 23 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył termin rozpatrzenia skarg na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, która uznała, że negocjując umowę na samoloty dla VIP-ów tylko z Boeingiem, Inspektorat Uzbrojenia MON naruszył przepisy o uczciwej konkurencji. Skargi złożyły Inspektorat oraz jedna z firm, które odwołały się do Krajowej Izby Odwoławczej - The Jet Business International Corp.

Platforma Obywatelska będzie domagać się unieważnienia przetargu MON na samoloty dla VIP-ów i rozliczenia osób odpowiedzialnych w tej sprawie - oświadczył w ubiegłym tygodniu wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem jest to "jedna z największych afer ostatnich lat w Europie i na świecie".

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
szeregowy
2017-10-26 19:14
I taka pierdoła była ministrem obrony wetuj do usranej śmierci.
galwan
2017-10-26 19:09
A czy już minister Kownacki opanował sztukę posługiwania się widelcem?
Marcin
2017-10-26 18:45
Mówi co mu każą bo inaczej Antek na jego miejsce wyznaczył by jakiegoś niedouczonego ale posłusznego .... młodzieńca .
Pokaż wszystkie komentarze (11)