Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowe samoloty dla VIP-ów. Piłsudski przyleci w listopadzie

Nowe samoloty dla VIP-ów. Piłsudski przyleci w listopadzie

Fot. Rafal Oleksiewicz/REPORTER

W przyszłym miesiącu do Polski trafi nowy, przeznaczony dla najważniejszych osób w państwie boeing 737-800 w biało-czerwonym malowaniu.

Jak mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawna" wiceminister obrony Bartosz Kownacki, umowa z LOT-em na transport najważniejszych osób w państwie zostanie przedłużona tylko do połowy 2018 r. Wtedy do służby wejdzie 737-800 z Piłsudskim na stateczniku.

Od tego momentu wszystkie zadania związane z transportem VIP-ów przejmą siły powietrzne i stacjonująca na Okęciu 1 Baza Lotnictwa Transportowego.

"DGP" informuje w środę, że równolegle prowadzone są rozmowy między MON, LOT i Boeingiem ws. budowy na Okęciu centrum szkoleniowego - zarówno dla wojskowych, jak i cywilnych pilotów.

Poniatowski zamiast Tupolewa. MON zakupił nowe samoloty dla VIP-ów

- Budowa w Warszawie takiego centrum ma dwa cele. Chodzi o to, aby Polska była w pełni samowystarczalna, jeśli chodzi o transport najważniejszych osób, również w kwestii szkolenia pilotów. Po drugie: mogliby z niego korzystać cywile. Zarówno LOT-u, jak i innych linii komercyjnych. w ten sposób inwestycja zarabiałaby sama na siebie - mówi rozmówca gazety.

W kraju są już dwa biało-czerwone gulfstreamy, za których sterami zasiadają wojskowi piloci. Pierwszy z zakupionych samolotów Gulfstream G550 przybył do Polski 21 czerwca i otrzymał imię księcia Józefa Poniatowskiego. Drugi, przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie, pod koniec lipca wylądował w Bydgoszczy. Otrzymał imię generała Kazimierza Pułaskiego.

Umowę o dostawie dwóch 16-miejscowych transatlantyckich samolotów dla VIP-ów resort podpisał w listopadzie ub. roku z amerykańską firmą Gulfstream, należącą do koncernu General Dynamics.

Wartość kontraktu to ok. 440,5 mln zł netto, a z podatkiem ponad 538 mln zł. Oprócz samolotów umowa przewiduje dostarczenie pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji.

W marcu została też zawarta umowa na dostawę trzech specjalnie samolotów Boeing 737 dla VIP-ów, dwóch nowych - w tym Piłsudskiego, który wkrótce wyląduje w Polsce - i jednego używanego. Wartość kontraktu to 523 mln dolarów - 2,066 mld zł netto, a z podatkiem ponad 2,5 mld zł. To luksusowe wersje 737-800 z miejscami dla 30 osób, który bez międzylądowania pokonuje trasę Warszawa - Nowy Jork.

pap, lotnictwo, wojsko, uzbrojenie, kraj, przegląd prasy
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
salwaa
2017-10-12 16:13
Wszystko dla Vipów, a nie moga latać z ludzmi, tylko muszą mieć samolot i następne wyrzucenie kasy. Boją się swoich wyborców ?????
uchudzca
2017-10-12 05:32
wlasnie pokonuje dystans warszawa noy jork non stop witamy rzad polski na uchodztwie
pełowcy i wsioki
2017-10-12 04:15
Wg. ciemnoty stać nas na złodziejstwo 50 miliardów rocznie a nie stać na samoloty za 2 miliardy.
Pokaż wszystkie komentarze (46)