Notowania

kraj
11.10.2017 07:18

Nowe samoloty dla VIP-ów. Piłsudski przyleci w listopadzie

W przyszłym miesiącu do Polski trafi nowy, przeznaczony dla najważniejszych osób w państwie boeing 737-800 w biało-czerwonym malowaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)

Jak mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawna" wiceminister obrony Bartosz Kownacki, umowa z LOT-em na transport najważniejszych osób w państwie zostanie przedłużona tylko do połowy 2018 r. Wtedy do służby wejdzie 737-800 z Piłsudskim na stateczniku.

Od tego momentu wszystkie zadania związane z transportem VIP-ów przejmą siły powietrzne i stacjonująca na Okęciu 1 Baza Lotnictwa Transportowego.

"DGP" informuje w środę, że równolegle prowadzone są rozmowy między MON, LOT i Boeingiem ws. budowy na Okęciu centrum szkoleniowego - zarówno dla wojskowych, jak i cywilnych pilotów.

Poniatowski zamiast Tupolewa. MON zakupił nowe samoloty dla VIP-ów

- Budowa w Warszawie takiego centrum ma dwa cele. Chodzi o to, aby Polska była w pełni samowystarczalna, jeśli chodzi o transport najważniejszych osób, również w kwestii szkolenia pilotów. Po drugie: mogliby z niego korzystać cywile. Zarówno LOT-u, jak i innych linii komercyjnych. w ten sposób inwestycja zarabiałaby sama na siebie - mówi rozmówca gazety.

W kraju są już dwa biało-czerwone gulfstreamy, za których sterami zasiadają wojskowi piloci. Pierwszy z zakupionych samolotów Gulfstream G550 przybył do Polski 21 czerwca i otrzymał imię księcia Józefa Poniatowskiego. Drugi, przeznaczony do transportu najważniejszych osób w państwie, pod koniec lipca wylądował w Bydgoszczy. Otrzymał imię generała Kazimierza Pułaskiego.

Umowę o dostawie dwóch 16-miejscowych transatlantyckich samolotów dla VIP-ów resort podpisał w listopadzie ub. roku z amerykańską firmą Gulfstream, należącą do koncernu General Dynamics.

Wartość kontraktu to ok. 440,5 mln zł netto, a z podatkiem ponad 538 mln zł. Oprócz samolotów umowa przewiduje dostarczenie pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji.

W marcu została też zawarta umowa na dostawę trzech specjalnie samolotów Boeing 737 dla VIP-ów, dwóch nowych - w tym Piłsudskiego, który wkrótce wyląduje w Polsce - i jednego używanego. Wartość kontraktu to 523 mln dolarów - 2,066 mld zł netto, a z podatkiem ponad 2,5 mld zł. To luksusowe wersje 737-800 z miejscami dla 30 osób, który bez międzylądowania pokonuje trasę Warszawa - Nowy Jork.

Tagi: kraj, lotnictwo, wojsko, uzbrojenie, pap, przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2017

patriotaZakup Boeingów to pogwałcenie zasad zakupu ze środków publicznych. Ewidentny przekręt. Ciekawe tylko czy Macierewicz dzięki niemu zasilił sobie jakieś … Czytaj całość

11-10-2017

PYTAJĄCY PATRIOTA i realistaCzy to są samoloty kupione z wolnej ręki przy lobbingu Wacka ,który uciekł do USA ?

11-10-2017

podatnikZenonF.nie bardzo rozumiem kogo te samoloty mają wozić skoro większość spraw można teraz załatwiać na telefon i przez internet to trzeba wydać aż kilka … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)