Notowania

Samorządy proszą o 2 tys. fotoradarów. Przybędzie ich tylko 358

Na polskich drogach wkrótce pojawi się 358 nowych fotoradarów. Koszt – ponad 160 mln zł. To zdecydowanie kropla w morzu potrzeb, mówią eksperci. A że te są ogromne, świadczy ogromna liczba wypadków śmiertelnych na naszych drogach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP)
Zdjęcia ze starych fotoradarów często są niewyraźne i nie nadaja się do przypisanie kierowcy winy

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego podpisał we wtorek umowę z Centrum Unijnych Projektów Transportowych na modernizację i rozbudowę sieci fotoradarów. Jej wartość opiewa na 162 mln zł, z czego 137,7 mln (85 proc.) to dofinansowanie ze środków unijnych – informuje "Rzeczpospolita".

W rezultacie na polskich drogach pojawi się 358 nowych urządzeń rejestrujących, w tym 111 w nowych lokalizacjach.

Ich instalacja prawdopodobnie zakończy się w III kwartale 2020 r.

Nowe urządzenia pozwolą na robienie zdjęć lepszej jakości. Obecnie wiele trzeba odrzucać ze względu na ich niewystarczająca jakość.

Rynek mieszkaniowy czeka spowolnienie

GITD spodziewa się, że cały program modernizacji i rozbudowy zostanie zakończony do 2023 r.

"Rz" dodaje, że zakup jest kroplą w morzu potrzeb. Samorządy przesłały do GITD ponad 2 tys. wniosków o instalację urządzeń rejestrujących.

Instytut Transportu Samochodowego jest zdania, że fotoradarów jest zdecydowanie za mało.

Już kilka lat temu we Francji funkcjonowało 2200 fotoradarów stacjonarnych i 800 mobilnych, we Włoszech 5900, a nawet w małej Belgii było ich 1150, mówi w rozmowie z gazetą Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W wypadkach drogowych w naszym kraju ginie rocznie niemal 3 tys. osób, a dziesięć razy tyle odnosi ciężkie obrażenia ciała. W miejscach objętych automatycznym nadzorem prędkości liczba wypadków zmalała o ponad 1/4 , a liczba ofiar śmiertelnych o połowę, wynika z analiz Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi, fotoradary, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2018

MaciejAle że niby co? Fotoradary wpłyną na bezpieczeństwo ruchu drogowego? Takie są mądre? Powiedzmy sobie wprost - chodzi o ściągnięcie pieniędzy od … Czytaj całość

18-12-2018

to się lrczyMnie się bardziej podobał kiedyś plakat w szpitalu gdzie wyliczono 100k śmiertelnych ofiar nie mycia rąk.

18-12-2018

WrcCiekawe czy UE wie, że współfinansuje proceder niezgodny z obowiązującymi przepisami? W świetle obowiązującego wyroku trybunału konstytucyjnego ITD … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)