Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Juncker: jestem przeciwny sankcjom wobec Polski

Juncker: jestem przeciwny sankcjom wobec Polski

Fot. REUTERS/Francois Lenoir

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył w poniedziałek w wywiadzie dla gazety "Bild", że jest przeciwny sankcjom finansowym przeciwko Polsce i Węgrom dopóki dialog z tymi krajami nie został zakończony.

- Uważam, że byłoby błędem nakładanie na Polskę i Węgry sankcji finansowych, dopóki ścieżka dialogu nie została zamknięta - powiedział Juncker "Bildowi".

Jak zaznaczył, "leży mu na sercu" to, by podziały między Wschodem, Zachodem i Środkiem Europy nie uległy dalszemu pogłębieniu.

Juncker przypomniał, że w swoim niedawnym przemówieniu o sytuacji UE "wyraźnie zaznaczył", że "szacunek dla norm prawnych musi być stałą europejską cnotą".

- Rozmawiamy o tym po sportowemu, zarówno z Polską, jak i z Węgrami. Jak na razie, bez widocznych postępów - zauważył.

Zobacz także: Timmermans: KE daje Polsce miesiąc na zmiany i rozwiązanie problemów

Pytany o kryzys uchodźczy, Juncker powiedział, że "historia przyzna rację Angeli Merkel". Jak dodał, niemiecka kanclerz nie podjęła decyzji (o otwarciu granicy) "w wieży z kości słoniowej". - Konsultowała to z wieloma (osobami), które teraz się chowają - zaznaczył. - Co by się stało, gdyby pozwolono uchodźcom na dalsze koczowanie w brudzie na dworcu w Budapeszcie? - zapytał Juncker.

- Niemcy postąpiły słusznie. Humanitarna postawa przynosi Niemcom zaszczyt - podkreślił szef KE.

W nocy z 4 na 5 września 2015 roku Merkel podjęła decyzję o przyjęciu kilku tysięcy uchodźców, którzy po długim koczowaniu na dworcu w Budapeszcie ruszyli na piechotę w kierunku Austrii i Niemiec. Swoją decyzję konsultowała z Wiedniem i Budapesztem.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
olo_58
2017-10-04 11:36
maligna intelektualna?, Merkel "się otworzyła" to niech przyjmuje! po co nam to? a zwolennicy przyjmowania "emigrantów" niech mają odwagę cywilną i złożą imienne deklaracje dot. liczby przyjętych pod opiekę osób itd.....a co do przestrzegania prawa to proponuję zalegalizować marihuanę, dostęp do broni palnej.... i niech cała UE przestrzega tego prawa!....nara
tja
2017-10-03 23:04
jaka humanitarna postawa ? tylko 1 na 10 to uchodzca z syrii , cala reszta to ekonomiczni emigranci z Maroka, Tunezji, Egiptu, Turcji, Pakistanu itp Dlaczego nie przyjmujemy chinczkow, hinusowow, brazylijczykow, meksykanow itp..albo wszystkie kraje otwieraja granice albo nikt
Berni
2017-10-03 16:56
NALAĆ MU BO CIERPI !
Pokaż wszystkie komentarze (72)