Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Rosji. USA, Kanada i Unia wprowadzają nowe zakazy. Moskwa na to...

0
Podziel się:

Barack Obama podkreślił, że te posunięcia są odpowiedzią na okupację Krymu, regionu Ukrainy.

Sankcje dla Rosji. USA, Kanada i Unia wprowadzają nowe zakazy. Moskwa na to...
(PAP/EPA)
bEIEvuSZ

Jak poinformował Biały Dom, rozporządzenie zakazuje firmom amerykańskim i obywatelom USA dokonywania nowych inwestycji na Krymie oraz eksportowania lub importowania na Krym, lub z Krymu, jakichkolwiek towarów, usług lub technologii.

Aktualizacja 14:26

Firmy i obywatele USA nie będą mogli kupować nieruchomości na Krymie i miejscowych firm lub je finansować. Posiadane w USA aktywa osób, które Departament Skarbu USA zidentyfikuje jako prowadzące działalność na Krymie, zostaną zamrożone. Rozporządzenie wprowadza też zakaz wjazdu do USA osób, których dotyczą nowe ograniczenia.

bEIEvuTb

Obama ponownie wezwał Moskwę do _ zaprzestania wspierania separatystów na wschodzie Ukrainy oraz do realizacji swoich zobowiązań wynikających z porozumień osiągniętych w Mińsku _. Zapowiedział też dalszą ścisłą współpracę z _ naszymi partnerami w Europie i na całym świecie _ w celu prowadzenia jednolitej polityki wobec Ukrainy i posunięć Rosji wobec tego państwa.

W liście skierowanym do Izby Reprezentantów i Senatu USA, Obama podkreślił, że nowe posunięcia są odpowiedzią na _ rosyjską okupację Krymu, regionu Ukrainy _.

W czwartek Obama podpisał uchwaloną przez Kongres ustawę upoważniającą go do zastosowania nowych sankcji wobec Rosji w ślad za podobnym posunięciem UE. Ustawa Kongresu daje prezydentowi możliwość zaostrzenia sankcji wobec przedstawicieli rosyjskich władz oraz firm zbrojeniowych kontrolowanych przez rosyjski rząd, a także upoważnia prezydenta do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostarczenia broni śmiercionośnej.

Obama podkreślił jednak, że nie zamierza obecnie nakładać na Rosję nowych sankcji w ramach tej ustawy, bowiem nie skoordynował ich jeszcze z sankcjami UE. Nie dotyczy to jednak Krymu bowiem w tym przypadku sankcje zostały już uzgodnione z UE.

bEIEvuTh

Tymczasem kanadyjski minister spraw zagranicznych John Baird zapowiedział w piątek, że Kanada wprowadzi nowe sankcje wobec Rosji, w tym dodatkowe restrykcje dotyczące eksportu technologii używanych w przemyśle naftowym i gazowym. Sankcje nałożone z powodu wrogich działań Rosji wobec Ukrainy objęły też wiele osób w obu tych krajach.

Nowe sankcje gospodarcze nałożone przez USA na Krym i przez Kanadę na Rosję utrudniają uregulowanie konfliktu na Ukrainie i _ mają na celu przeszkodzić w procesie politycznym _ w tym kraju - oświadczyło dziś rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

_ Radzimy administracji w Waszyngtonie i Ottawie, aby przemyślała konsekwencje tych działań _ - dodało MSZ Rosji w komunikacie opublikowanym nazajutrz po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone i Kanadę kolejnych sankcji odpowiednio na Krym i na Rosję. Nowe sankcje nie spowodują, że Rosja odda Krym, od kiedy stał się on _ integralną częścią Rosji _ - podkreślono w komunikacie.

Unijne sankcje wchodzą dzisiaj

Decyzja w sprawie zaostrzenia restrykcji została uzgodniona przez kraje członkowskie Wspólnoty. Najnowsze sankcje obejmują zakaz sprzedaży technologii do wydobycia ropy i gazu, zakaz inwestowania na Krymie, oraz prowadzenia działalności przez europejskie firmy turystyczne na półwyspie.

bEIEvuTi

Unijni dyplomaci tłumaczą, że zaostrzone sankcje wobec Krymu będą mieć konsekwencje dla rosyjskich firm, które chciałyby inwestować w rozwój półwyspu, co zapowiadał Władimir Putin. Restrykcje uderzające w przemysł turystyczny spowodują na przykład, że statki będą miały zakaz zawijania do portów.

- _ Te sankcje to potwierdzenie sprzeciwu wobec nielegalnej aneksji Krym. Uważamy, że było to złamanie prawa międzynarodowego przez Rosję _ - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijancicz. Pierwsze sankcje wobec Krymu Unia wprowadziła Kilka miesięcy temu. Obejmowały one wtedy embargo na towary z półwyspu i zakaz inwestowania w sektor energetyczny, a także w projekty infrastrukturalne i telekomunikacyjne.

Krytyczny głos z Niemiec

Minister spraw zagranicznych Niemiec ostrzega przed zaostrzaniem sankcji wobec Moskwy. W wywiadzie dla tygodnika _ Der Spiegel _ Frank-Walter Steinmeier przyznaje, że obawia się konsekwencji destabilizacji Rosji.

bEIEvuTj

Niemiecki minister ostrzegł przed próbą gospodarczego rzucenia Moskwy na kolana. Jak powiedział, osoby, które myślą, że wzmocni to bezpieczeństwo Europy, ogromnie się mylą. Steinmeier podkreślił, że Moskwa już płaci cenę za konflikt na Ukrainie. W Rosji zapanował ostry kryzys gospodarczy i finansowy, który odbije się na polityce wewnętrznej. Szef niemieckiego MSZ jest zdania, nie jest w naszym interesie, aby sytuacja w Rosji wymknęła się spod kontroli, dlatego sprzeciwia się zaostrzaniu sankcji.

Niemieckie media zauważają, że Frabk-Walter Steinmeier prezentuje w tej sprawie inne stanowisko niż kanclerz Niemiec Angela Merkel, która nie widzi podstaw do łagodzenia sankcji. Na ostatnim szczycie w Brukseli Merkel podkreślała, że aby sankcje zostały cofnięte, musiałyby najpierw zniknąć powody, dla których zostały wprowadzone.

Czytaj więcej w Money.pl

bEIEvuTk
bEIEvuTC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)