Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Kuby. USA zrobiły krok we właściwym kierunku, ale...

0
Podziel się:

Choć wyjazdy turystyczne na Kubę są nadal nielegalne, to pracownicy organizacji humanitarnych, naukowcy czy dziennikarze nie muszą się już ubiegać o pozwolenia na wyjazd.

Sankcje wobec Kuby. USA zrobiły krok we właściwym kierunku, ale...
(PAP/ EPA)

*_ USA, łagodząc sankcje wobec Kuby, zrobiły krok we właściwym kierunku _, ale pozostała jeszcze do przejścia _ długa droga _ do zakończenia amerykańskiej blokady - komentuje prasa hawańska. *
Dziś weszły w życie przepisy łagodzące amerykańskie sankcje gospodarcze i handlowe wobec Hawany.

Złagodzenie trwającej ponad pół wieku amerykańskiej izolacji Kuby zapowiedział kilka tygodni temu Barack Obama. Dziś weszły w życie przepisy wykonawcze w tej sprawie.

Upraszczają one zasady podróżowania na Kubę. I choć wyjazdy turystyczne są nadal nielegalne, to pracownicy organizacji humanitarnych, naukowcy czy dziennikarze nie muszą się już ubiegać o pozwolenia na wyjazd.

Niedługo amerykańskie linie lotnicze będą mogły uruchomić rejsowe połączenia z Hawaną, legalne staną się transakcje bankowe. Wracając z Kuby Amerykanie będą mogli przywieźć cygara i rum o wartości do 100 dolarów. Otwierają się też możliwości eksportu amerykańskich towarów. Firmy z USA będą mogły sprzedawać rynek kubański narzędzia i produkty dla sektora prywatnego.

Prezydent Barack Obama liczy, że łagodząc embargo nie tylko pomoże amerykańskim eksporterom, ale również przyspieszy zmiany polityczne na Kubie ponieważ polityka izolacji okazała się nieskuteczna.

Największe dzienniki, _ Granma _ i _ Juventud Rebelde _, podkreślają fakt wyeliminowania przez Stany Zjednoczone restrykcji w różnych dziedzinach, jak na przykład ograniczeń w podróżach amerykańskich obywateli na Kubę. Jednocześnie odnotowują, że _ nie zgodzono się na całkowite zniesienie obowiązującego formalnie Amerykanów zakazu podróży na Kubę, co wymaga aprobaty Kongresu _.

Jedno z ograniczeń, na które zwracają uwagę media hawańskie, to utrzymanie obowiązującego Amerykanów zakazu odbywania podróży na Kubę drogą morską. Tymczasem będą mogli swobodnie podróżować drogą lotniczą, a towarzystwa lotnicze nie muszą już każdorazowo występować o zgodę na lot na Kubę.

Pozostaje w mocy zakaz eksportu kubańskich towarów do Stanów Zjednoczonych i amerykańskich na Kubę. Jeśli chodzi o te ostatnie, zakaz dotyczy zwłaszcza produktów zaawansowanych technologicznie.

Kubańskie media informują, że USA pozwolą obecnie na przykład na importowanie maszyn rolniczych przez prywatnych kubańskich producentów rolnych, którzy _ będą mogli to czynić za pośrednictwem kubańskich przedsiębiorstw _. Jednocześnie wskazują jako jedno z zasadniczych ograniczeń pozostających w mocy zakaz kubańskiego eksportu do USA z wyjątkiem ograniczonych do 400 dolarów zakupów, jakie mogą robić na Kubie amerykańscy turyści.

Amerykańskie banki będą mogły teraz otwierać rachunki w bankach kubańskich w celu przeprowadzenia określonych transakcji. _ Granma _ komentuje, że _ niestety bez wzajemności _.

Dotąd statki krajów trzecich przewożące na Kubę nawet takie ładunki, jak żywność, leki, sprzęt medyczny bądź ładunki związane z pomocą w przypadku klęsk żywiołowych, na 180 dni traciły prawo zawijania do portów USA. Ten rodzaj sankcji - odnotowują media kubańskie - zostaje zniesiony.

Jak podkreślają _ Granma _ i _ Juventud Rebelde _, _ pozostały jednak w mocy zasadnicze aspekty polityki blokady _: zakaz używania dolara USA w międzynarodowych transakcjach finansowych Kuby i zakupu na rynkach trzecich maszyn i urządzeń zawierających więcej niż 10 proc technologii amerykańskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsze efekty politycznej odwilży na Kubie Trzech dysydentów uwolniły nieoczekiwanie władze Kuby - poinformowała tamtejsza Komisja Praw Człowieka i Porozumienia Narodowego (CCDHRN).
Amerykanie uwolnili pięciu więźniów. Przełom? Trzech Jemeńczyków i dwóch Tunezyjczyków zostało przewiezionych samolotem wojskowym do Kazachstanu.
Amerykanie o zniesieniu embarga na Kubie Obecnie 41 proc. Amerykanów uważa, że należy znieść embargo - wynika z sondażu Reutera i ośrodka Ipsos.
Castro spotkał z rosyjskim wicepremierem Obaj podkreślili "znakomity" stan stosunków między obu krajami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)