Notowania

rosja
10.02.2015 20:15

Sankcje wobec Rosji. Moskwa przyznaje się do problemów finansowych

Moskwa przyznaje się do problemów finansowych podczas szczytu G20 w Stambule.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kremlin.ru / Wikipedia (CC BY 3.0))

W Rosji konieczna jest kolejna redukcja wydatków budżetowych w roku 2015, o 600 mld rubli - powiedział we wtorek rosyjski minister finansów Anton Siłuanow podczas finansowego szczytu G20 w Stambule.

Siłuanow wyjaśnił dziennikarzom, że chodzi o kolejne oszczędności budżetowe, które trzeba będzie wprowadzić niezależnie od przewidywanego cięcia wydatków rzędu 10 proc. budżetu, które nie obejmą jednak sektora obronnego, obsługi długu Rosji oraz ubezpieczenia społecznego.

_ - To 10-procentowe cięcie nie jest wystarczające, będziemy więc musieli w tym tygodniu rozważyć liczne inne środki (oszczędnościowe) i przedstawić je, aby można było skorygować budżet _ - dodał minister.

Zobacz, jak kształtował się kurs rubla w ciągu roku

Powiedział też, że jego resort zarekomenduje zrezygnowanie z indeksowania płac w sektorze publicznym oraz redukcję środków na ubezpieczenia społeczne, aby ograniczyć wydatki budżetowe.

Pod koniec stycznia rosyjskie ministerstwo rozwoju gospodarczego skorygowało swoją prognozę makroekonomiczną na 2015 rok - w nowej przewiduje, że produkt krajowy brutto (PKB) Rosji w tym roku spadnie o 3 proc., a inflacja wzrośnie do 12 proc.

Money.pl Źródło:Bank Centralny Rosji, Rosstat

W poprzedniej prognozie, ogłoszonej na początku grudnia 2014 roku, resort rozwoju gospodarczego przewidywał, że PKB w 2015 roku zmaleje tylko o 0,8 proc., a inflacja osiągnie 7,5 proc.

Nową prognozę makroekonomiczną oparto na założeniu, że średnia cena ropy naftowej Urals w bieżącym roku wyniesie 50 dolarów za baryłkę.

Zobacz, jak zmieniała się cena ropy w ciągu tego roku

W grudniu resort przewidywał, że wyniesie ona 80 USD. Wpływy z eksportu ropy i gazu stanowią ponad połowę przychodów budżetu Rosji.

Tagi: rosja, szczyt g20, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz