Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. W UE jest konsensus w tej sprawie

6
Podziel się:

Państwa Unii Europejskiej zgadzają się, że sankcje wobec Rosji za dokonaną w 2014 roku aneksję Krymu powinny być przedłużone - oświadczył w czwartek w Kijowie minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius.

Sankcje wobec Rosji. W UE jest konsensus w tej sprawie
(www.kremlin.ru/wikimedia (CC BY 3.0))
bELiHthN

Szef litewskiej dyplomacji od środy przebywa na Ukrainie z dwudniową wizytą wraz z szefową MSZ Szwecji Margot Wallstroem.

- Omawialiśmy tę kwestię wielokrotnie i mamy pełny konsensus w sprawie przedłużenia sankcji w dotychczasowej formie, czyli sankcji gospodarczych i indywidualnych, dotyczących Krymu - powiedział Linkeviczius na wspólnej konferencji prasowej z Wallstroem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem.

Wallstroem zaznaczyła, że zarówno Szwecja, jak i Litwa opowiadają się za wzmocnieniem sankcji wobec Rosji w związku z tym, że Moskwa nie przestrzega porozumień mińskich w sprawie konfliktu w Donbasie. - Sądzę, że uzyskanie zgody wszystkich członków UE na nasilenie tych sankcji jest w krótkookresowej perspektywie mało realistyczne, ale Litwa i Szwecja są gotowe, by to zrobić, jesteśmy za - zapewniła.

bELiHthP

Szefowa szwedzkiego MSZ zaapelowała jednocześnie do Ukrainy o kontynuowanie reform. Mówiła m.in. o konieczności poprawienia ustaw antykorupcyjnych i ratyfikacji konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

Mówiąc o ustawodawstwie antykorupcyjnym, Wallstroem zwróciła uwagę na konieczność anulowania krytykowanego przez Zachód i organizacje pozarządowe obowiązku składania elektronicznych deklaracji majątkowych przez aktywistów ruchów antykorupcyjnych.

W marcu parlament Ukrainy wniósł poprawki do ustawy o elektronicznych deklaracjach majątkowych, nakładając obowiązek ich składania na prezesów i członków zarządów organizacji, które walczą z korupcją, członków rad społecznych przy instytucjach państwowych oraz kandydatów na stanowiska wybieralne. Z obowiązku elektronicznego deklarowania mienia zwolnieni zostali w tym samym czasie wojskowi od stopnia szeregowego do młodszych stopni oficerskich.

Z Kijowa Jarosław Junko

bELiHtiq
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Tadeusz
4 lata temu
Unia zgadza się na sankcje ale jednocześnie kupuje gaz od rosji i tu już nie ma sankcji. Jacy wielcy negocjatorzy są rosjanie a jakie cienkie są w UE - chyba że jak zwykle chodzi o kasę pod stołem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tadeusz
4 lata temu
Są to wszystko papierowe sankcje , a tak naprawdę to właśnie Unia europejska dotuje Rosję kupując od niej gaz i jeszcze dodatkowo pozwalając budować drugą nitkę gazociągu.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To jest dopiero mydlenie oczu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ewa
4 lata temu
Wielka Rosja, miliardy wydawane na agenturę, a rzeź lata nie mogą pozyskać nawet jednego kraju, UE żeby zablokować sankcje
bELiHtir
mart556
4 lata temu
Na sankcjach Anglicy, Niemcy, Szwajcarzy a traci np. Polska, Rosja, Węgry. Nie dość że PIS nas wykańcza to jeszcze brak handlu z Rosją to za dużo na nasza gospodarkę.
Wąsacz
4 lata temu
A ta Sadurska to robiła w chórze u Rydzyka?