Notowania

Sankcje wobec Rosji. W UE jest konsensus w tej sprawie

Państwa Unii Europejskiej zgadzają się, że sankcje wobec Rosji za dokonaną w 2014 roku aneksję Krymu powinny być przedłużone - oświadczył w czwartek w Kijowie minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius.

Podziel się
Dodaj komentarz
(www.kremlin.ru/wikimedia (CC BY 3.0))

Szef litewskiej dyplomacji od środy przebywa na Ukrainie z dwudniową wizytą wraz z szefową MSZ Szwecji Margot Wallstroem.

- Omawialiśmy tę kwestię wielokrotnie i mamy pełny konsensus w sprawie przedłużenia sankcji w dotychczasowej formie, czyli sankcji gospodarczych i indywidualnych, dotyczących Krymu - powiedział Linkeviczius na wspólnej konferencji prasowej z Wallstroem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem.

Wallstroem zaznaczyła, że zarówno Szwecja, jak i Litwa opowiadają się za wzmocnieniem sankcji wobec Rosji w związku z tym, że Moskwa nie przestrzega porozumień mińskich w sprawie konfliktu w Donbasie. - Sądzę, że uzyskanie zgody wszystkich członków UE na nasilenie tych sankcji jest w krótkookresowej perspektywie mało realistyczne, ale Litwa i Szwecja są gotowe, by to zrobić, jesteśmy za - zapewniła.

Szefowa szwedzkiego MSZ zaapelowała jednocześnie do Ukrainy o kontynuowanie reform. Mówiła m.in. o konieczności poprawienia ustaw antykorupcyjnych i ratyfikacji konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

Mówiąc o ustawodawstwie antykorupcyjnym, Wallstroem zwróciła uwagę na konieczność anulowania krytykowanego przez Zachód i organizacje pozarządowe obowiązku składania elektronicznych deklaracji majątkowych przez aktywistów ruchów antykorupcyjnych.

W marcu parlament Ukrainy wniósł poprawki do ustawy o elektronicznych deklaracjach majątkowych, nakładając obowiązek ich składania na prezesów i członków zarządów organizacji, które walczą z korupcją, członków rad społecznych przy instytucjach państwowych oraz kandydatów na stanowiska wybieralne. Z obowiązku elektronicznego deklarowania mienia zwolnieni zostali w tym samym czasie wojskowi od stopnia szeregowego do młodszych stopni oficerskich.

Z Kijowa Jarosław Junko

Tagi: sankcje wobec rosji, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2017

qwertyI to jest ten moment gdy Polska powinna powiedzieć a "takiego wała, my się nie zgadzamy 2x karać za to samo" i w ten sposób poprawić stosunki … Czytaj całość

15-06-2017

WąsaczA ta Sadurska to robiła w chórze u Rydzyka?

16-06-2017

TadeuszSą to wszystko papierowe sankcje , a tak naprawdę to właśnie Unia europejska dotuje Rosję kupując od niej gaz i jeszcze dodatkowo pozwalając budować … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)