Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Duże rodziny zwolnione z opłaty skarbowej

0
Podziel się:

W Sejmie przegłosowano zmiany w prawie, które dotknął ponad pół miliona Polaków.

Sejm: Duże rodziny zwolnione z opłaty skarbowej
(Fotolia)

Akty stanu cywilnego wydawane w sprawach Karty Dużej Rodziny będą zwolnione z opłaty skarbowej - przewiduje nowelizacja ustawy o opłacie skarbowej, którą uchwalił Sejm. Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu.

W głosowaniu wzięło udział 436 posłów i wszyscy opowiedzieli się za przyjęciem ustawy. Ilu Polaków dotyczy Karta? O kartę wystąpiło już ponad 718 tys. osób. Odebrało ją prawie 590 tys. - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Projekt nowelizacji ustawy o opłacie skarbowej złożyła w Sejmie grupa posłów PO. Autorzy projektu podkreślili, że 1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa o Karcie Dużej Rodziny, która wprowadziła zwolnienie od opłaty skarbowej odpisów skróconych aktów stanu cywilnego.

Problem w tym, że 1 marca 2015 r. wejdzie w życie Prawo o aktach stanu cywilnego, które również wprowadza zwolnienia za wydawanie odpisów skróconych aktów stanu cywilnego, nie uwzględnia jednak - jak uchwalona wcześniej od ustawy o Karcie Dużej Rodziny - odpisów skróconych wydawanych w sprawach Karty Dużej Rodzony.

Poselski projekt ma więc wyeliminować sytuację, w której po wejściu w życie Prawa o aktach stanu cywilnego, tj. po dniu 1 marca 2015 r., przestanie obowiązywać zwolnienie od pobierania opłaty skarbowej (w kwocie 22 zł) za wydawanie odpisów skróconych aktów stanu cywilnego w sprawach Karty Dużej Rodziny.

Czym dokładnie jest Karta Dużej Rodziny?

Karta przysługuje rodzinom z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat.

Dzieci legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, po osiągnięciu odpowiednio 18. lub 25. roku życia otrzymują Kartę na okres ważności orzeczenia.

Źródło: www.rodzina.gov.pl

Karta oferuje system zniżek oraz dodatkowych uprawnień. Jej posiadacze mogą korzystać z katalogu oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju.

Dzięki Karcie osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek na przejazdy kolejowe - rodzice lub małżonkowie rodziców 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżek w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców oraz darmowych wstępów do parków narodowych.

Zniżki mogą oferować nie tylko instytucje publiczne, ale również przedsiębiorcy prywatni. Przystępując do programu zyskują prawo do posługiwania się znakiem _ Tu honorujemy Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny _. Wykaz zniżek dostępnych w ramach Karty Dużej Rodziny jest dostępny tutaj.

Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)