Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

9,1 mld zł na modernizację służb. Będą podwyżki

8
Podziel się:

Sejm jednogłośnie uchwalił w czwartek program modernizacji służb mundurowych - według którego do końca 2020 r., do Policji, Straży Granicznej, PSP i BOR trafi 9,1 mld zł. Program zakłada także wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

9,1 mld zł na modernizację służb. Będą podwyżki
(Jacek Bereźnicki)

Za uchwaleniem ustawy ustanawiającej program modernizacji służb głosowało 428 posłów, nikt nie był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

W ramach programu najwięcej środków, prawie 6 mld zł, trafi do Policji. Część z nich zostanie przeznaczona na budowę nowych oraz przebudowę istniejących komisariatów, komend powiatowych i miejskich, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic. W policji plan zakupów obejmuje m.in. nowoczesne pistolety z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi).

Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Straż Graniczna - rozbudowa i zakupy za 1,2 mld zł

Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, która planuje budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. W ramach programu ma zostać kupionych kilkaset pojazdów, w tym głównie samochody patrolowe i terenowe, mikrobusy, ambulanse medyczne oraz motocykle i skutery śnieżne.

SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego, turbinowego z nowoczesnym systemem obserwacji średniego zasięgu oraz morskie jednostki interwencyjno-pościgowe. Do pograniczników mają trafić także nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe.

Auta dla straży pożarnej

Do PSP trafi ponad 1,7 mld zł. Środki te zaplanowano przede wszystkim na inwestycje budowlane, w tym rozbudowę budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego będą obejmować zakup ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

[BOR](https://portal.abczdrowie.pl/bor-wlasciwosci-i-objawy-niedoboru) kupi m.in. auta reprezentacyjne

Program dla BOR (ponad 200 mln zł) przewiduje m.in. nowe inwestycje budowlane oraz zakup samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz innych pojazdów. BOR chce także kupić nowoczesne uzbrojenie, sprzęt specjalny, sprzęt informatyczny i łączności. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju.

"W obliczu narastającego zagrożenia ochranianych przez BOR najważniejszych osób oraz obiektów wymagane jest sprawne i skuteczne działanie tej formacji nie tylko w razie powstawania zagrożeń, ale i poprzez aktywne ich rozpoznanie i przeciwdziałanie" - wskazano w uzasadnieniu.

Nowe przepisy ustanawiające program mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

prawo
bezpieczeństwo
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
koryciarz
5 lata temu
Strzyc 34 mln niewolików obstawić sie 100 tys uzbrojonych ochroniarzy pilnujacych naszych przywilejów przy korycie , odpowiednio przy tym ustalić system wyborczy i...... high live
53jaro
5 lata temu
Jak szykują podwyżki dla policji to rządzący spodziewają się manifestacji na wiosnę.Takie przypomnienie PRL-u.
Nki
5 lata temu
Widać kupują służby, z tym ze za 20 lat zwnou będą obnizac emerytury za czas demokracji pisu
JD
5 lata temu
Kogo PiS chce teraz oszukać? Skąd weźmie pieniądze? Polska pod rządami tej partii ma gigantyczne zadłużenie. Kto to będzie spłacać Polacy w podwyżkach?
Monitor
5 lata temu
Pewnie wiele wydatków ma uzasadnienie ale w znacznej mierze jest tu widoczne korzystanie z okazji,że obecna władza ma sentyment do służb.