Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sejm obniża podatki i od razu podnosi inne

Sejm obniża podatki i od razu podnosi inne

Niemal wszyscy posłowie poparli zmiany Fot. Jakub Kamiński
Niemal wszyscy posłowie poparli zmiany
Idą znaczące zmiany w podatkach. Posłowie przyjęli ustawę, która z jednej strony obniża niektórym PIT, a z drugiej nakłada nowe obciążenia na osoby zarabiające dzięki nieruchomościom.

Najgłośniejszą ze zmian, którą niesie ze sobą przyjęta głosami 410 posłów nowela, jest zwolnienie wygranych na automatach z podatku PIT. To o tyle interesujące, że w Polsce niemal nie ma obecnie legalnych automatów (poza kasynami - red.). Monopol na ich prowadzenie otrzymał bowiem Totalizator Sportowy, który wciąż nie potrafi określić kiedy otworzy salony. Sejm z podatku dochodowego zwolnił także wygrane w grach karcianych i kościach.

Posłowie zgodzili się także na zwiększenie grona osób uznanych za "twórców", czyli uprawnionych do korzystania z 50-procentowego kosztu uzyskania przychodu. Od przyszłego roku z preferencji podatkowych skorzystają m.in. wykładowcy akademiccy, twórcy gier komputerowych czy tłumacze. Sejm odrzucił poprawkę Kukiz'15, która uznawała za twórców także grafików komputerowych. Resort finansów twierdzi, że te osoby są już objęte przepisami.

Zobacz też, jak zadziałała ustawa hazardowa:


Każda obniżka podatków, czyli zmniejszenie dochodów budżetu państwa, musi zostać w jakiś sposób sfinansowana. W wypadku opisanych przepisów wybrano ciekawy sposób. Przy okazji ich uchwalania rozszerzono katalog nieruchomości wartych ponad 10 mln zł, od których właściciel musi odprowadzać podatek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki, hazard, koszty uzyskania przychodu
pit
Czytaj także
Polecane galerie
Babs
2018-05-11 14:15
A ty karze? Tynk to dzieło o niepowtarzalnym kształcie i wykonaniu.
Dron
2018-05-11 12:13
Zwalnia się z podatku hazardzistów, a obciąża podatkiem przedsiębiorców!!! Fajnie!!!
Sarmata
2018-05-11 10:22
Każda obniżka podatków, czyli zmniejszenie dochodów budżetu państwa, musi zostać w jakiś sposób sfinansowana.
A może by tak obniżyć koszty koszty funkcjonowania państwa. Na co na 460 p.. osłów, 100. osobowy Senat, Prezydent z armią ministrów, finansowanie partii i KK. Rozdawnictwo i marnotrawstwo pieniędzy podatników. Jaki budżet to wytrzyma?
Pokaż wszystkie komentarze (11)