Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu nauki

0
Podziel się:

Ustawa jest kluczowym elementem zmian jakościowych w systemie nauki, które mają służyć poprawie jakości badań naukowych i lepszemu wykorzystywaniu środków na naukę z budżetu państwa.

Sejm uchwalił ustawę o finansowaniu nauki
(Universität Salzburg (PR)/CC BY 2.0/flickr)

Sejm przegłosował wczoraj większość senackich poprawek do ustawy o finansowaniu nauki. Ustawa jest kluczowym elementem zmian jakościowych w systemie nauki, które mają służyć poprawie jakości badań naukowych i lepszemu wykorzystywaniu środków na naukę z budżetu państwa.

Jak mówi wiceminister nauki prof. Marek Ratajczak, ustawa definiuje pojęcie _ młodego naukowca _ i oddziela je od _ osoby na początkowym etapie kariery naukowej _. Wiceminister wyjaśnia, że te pojęcia tylko pozornie znaczą to samo. _ Osobą na początkowym etapie kariery naukowej może być ktoś, kto kilkadziesiąt lat pracował w zupełnie innym obszarze aktywności gospodarczej i postanowił zmienić swój zawód _ - mówi prof. Marek Ratajczak. Jak dodaje, definicja _ młodego naukowca _ została skonstruowana pod wpływem uwag środowiska osób młodych.

Zgodnie z zapisami ustawy czas, w jakim _ młody naukowiec _ może ubiegać się o środki finansowe będzie przedłużony o np. czas urlopu macierzyńskiego, na którym ten naukowiec przebywał.

W ustawie po raz pierwszy jednoznacznie zapisano, że pewne środki przeznaczone na funkcjonowanie jednostek naukowych mogą być również wykorzystywane na stwarzanie lepszych warunków pracy osobom niepełnosprawnym. _ Nauka jest takim obszarem, gdzie duży procent osób niepełnosprawnych mógłby jak najszybciej podejmować aktywność zawodową _ - mówi prof. Marek Ratajczak.

W ustawie w sposób jednoznaczny uregulowano także pojęcie Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej. Obejmuje ona m.in. kluczowe przedsięwzięcia, które mają być preferowane w ramach konkursów na wykorzystanie środków unijnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Odnawialne źródła energii. Będzie wsparcie Rządowa propozycja wprowadza nowe zasady wspierania energii wytwarzanej z takich źródeł.
Ważą się losy budżetu. Wiele niespodzianek Resort finansów założył, że polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 3,4 proc., a ceny pójdą w górę. Wpływy do budżetu mają wzrosnąć aż o...
Prezydencki projekt w Sejmie. Dotyczy... W uzasadnieniu projektu podkreślono konieczność ochrony gruntów rolnych i leśnych przed niekontrolowaną zmianą ich przeznaczenia.
Finansowanie nauki. Istotne zmiany dla młodych Jakie zmiany wprowadza znowelizowana przez Sejm ustawa o finansowaniu nauki?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)