Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emilewicz: jesteśmy "ogromnie zainteresowani" rozwojem sektora kosmicznego

2
Podziel się

Zdaniem Emilewicz jednym z możliwych sposobów na wykorzystanie danych kosmicznych może być rolnictwo.

Emilewicz: jesteśmy "ogromnie zainteresowani" rozwojem sektora kosmicznego
(Krzysztof Olszewski/money.pl)
bErFvEet

Jesteśmy "ogromnie zainteresowani" rozwojem sektora kosmicznego - powiedziała w poniedziałek podczas Forum Satelitarnego 2017 wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że zgodnie z szacunkami KE ok. 7-8 proc. PKB jest wytwarzane przy pomocy aplikacji satelitarnych.

Forum Satelitarne 2017, które odbywa się w poniedziałek w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT w Warszawie, to największa w tym roku konferencja poświęcona technikom satelitarnym i wykorzystaniu danych satelitarnych. Jej głównym celem jest analiza potencjału rynku downstream oraz zainicjowanie rozmów biznesowych pomiędzy administracją, dużymi spółkami i innowacyjnymi firmami z tej branży.

Obecna na Forum wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę, że Komisja Europejska szacuje, że ok. 7-8 proc. PKB europejskiego jest wytwarzane przy pomocy aplikacji satelitarnych. - Gdyby dzisiaj nastąpiła jakaś dramatyczna, kosmiczna awaria, mielibyśmy bardzo poważne problemy - powiedziała.

bErFvEev

Podkreśliła, że technologia kosmiczna "to rzeczywiście ogromny obszar", który obejmuje także "praktyczne, codzienne działania, takie, które są bliskie naszemu sercu".

Zdaniem Emilewicz jednym z możliwych sposobów na wykorzystanie danych kosmicznych może być rolnictwo. Wyjaśniła, że "jeśli będziemy potrafili wykorzystywać aplikacje po to, aby sprzedając rolnikom nawozy mówić im kiedy, ile i czego mają na pole wrzucić, to będzie rzecz, która poprawi efektywność i w tym wydawałoby się zupełnie niekosmicznym obszarze.

- Nie trzeba zatem budować marsjańskiej wioski, aby z danych kosmicznych korzystać - podsumowała wiceminister.

Podkreśliła, że rząd jest "ogromnie zainteresowany" rozwojem sektora kosmicznego i przypomniała, że "kosmos stał się jednym z projektów flagowych wpisanych w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

bErFvEeB

Jak przypomniał prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Szaniawski, ARP w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju blisko rok temu zajęła się wspieraniem sektora technologii kosmicznych.

- Podeszliśmy do tego w ten sposób, że jako ARP, spółka akcyjna, chcemy być waszym partnerem biznesowym. Szukamy takich rozwiązań, takich działań, takich narzędzi, które my jako ARP możemy udostępnić po to, żeby wasze spółki się rozwijały, żeby polski sektor kosmiczny rósł - powiedział Szaniawski, zwracając się do zebranych na forum firm i ich przedstawicieli.

Dodał, że forum ma umożliwić firmom zaprezentowanie się przed spółkami Skarbu Państwa, czy jednostkami administracji publicznej, które mogą być zainteresowane kupnem ich usług i rozwiązań. - Chcemy także pokazać, że kosmiczne innowacje nie są wcale tak abstrakcyjne, jak powszechnie się uważa, a wiele z nich znajduje zastosowanie w życiu codziennym. Nasze doświadczenie pokazuje, że otwartość na współpracę przynosi ogromne korzyści - wskazał wiceprezes agencji.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa działająca od 1991. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji.

bErFvEeC

ARP sprawuje także nadzór nad dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN.

Zobacz także: Zobacz także:
bErFvEeW
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
jp2
3 lata temu
co za komunały ona opowiada
WERT
4 lata temu
a moze sie zainteresujecie rozwojem sektora SLUZBY ZDROWIA ( 70 MLD PLN/ROK )- ON JUZ JEST ALE SIE DZIEKI DZIAŁANIOM MINISTRA RADZIWILLA ZWIJA- TO CHYBA WIELOKROTNIE WIECEJ WART SEKTOR NIZ KOSMICZNE MITY ????