Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Senat poparł ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę

13
Podziel się

Senat poparł w czwartek ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie i w ramach samozatrudnienia. Zgodnie z nią wynagrodzenie wyniesie 12 zł za godzinę, a po waloryzacji w 2017 r. - ok. 13 zł. Izba zaproponowała dwie porządkujące poprawki.

Senat poparł ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę
(East News)
bErfHvqZ

Za ustawą wraz z dwiema poprawkami głosowało 95 senatorów, nikt nie był przeciwko, ani nie wstrzymał się od głosu.

Wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed mówił w środę w Senacie, że ustawa jest jednym z ważniejszych punktów programu Prawa i Sprawiedliwości.

- To jest ustawa, która w jakiś sposób będzie regulować kwestię związaną z patologiami, z którymi mamy do czynienia dzisiaj i w ostatnich latach, gdzie stosowano stawki godzinowe przy umowach zlecenia na poziomie kilku złotych - powiedział Szwed.

bErfHvrb

Mówił, że były też umowy, w których stawka godzinowa wynosiła 25 groszy.

Podkreślił, że projekt nowych przepisów uzyskał akceptację partnerów społecznych - zarówno strony pracowników, jak i pracodawców na Radzie Dialogu Społecznego.

W ustawie zapisano, że stawka wyniesie 12 zł za godzinę, ale kwota waloryzowana będzie co roku w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie. Ponieważ w 2017 r. będzie obowiązywała nowa kwota wynagrodzenia minimalnego (zgodnie z propozycją rządu - 2 tys. zł brutto), również godzinowa stawka minimalna zostanie automatycznie zwaloryzowana.

bErfHvrh

W kolejnych latach kwota będzie podwyższana w konsultacji z Radą Dialogu Społecznego w ramach negocjacji dotyczących wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etat i stawki godzinowej.

Zgodnie z ustawą dodatek za pracę w porze nocnej nie będzie wliczany do wynagrodzenia.

Stawka godzinowa ma obejmować nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane, m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - wg stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Wynagrodzenie wynikające z zastosowania minimalnej stawki godzinowej ma być wypłacane w formie pieniężnej, co najmniej raz w miesiącu. Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę mają dotyczyć m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek.

bErfHvri

Minimalna stawka nie będzie dotyczyła też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu. Zdaniem twórców ustawy w praktyce oznacza to, że nowe przepisy będą dotyczyć m.in. pracowników firm ochroniarskich i sprzątających, którzy mają szczególnie niskie stawki wynagrodzeń.

Państwowa Inspekcja Pracy - zgodnie z ustawą - uzyskuje prawo do kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy oraz legalności zatrudnienia bez uprzedzenia przedsiębiorców i o każdej porze dnia i nocy. W godzinach pracy kontrolowanego podmiotu bez uprzedzenia mogliby prowadzić kontrolę wypłacania minimalnego wynagrodzenia za zlecenia lub świadczenie usług. PIP ma kontrolować, czy podmiot kontrolowany wypłacił minimalną stawkę godzinową, będzie też mogła wydać polecenie wypłaty wynagrodzenia w wymaganej wysokości.

Przewidziano także sankcje za naruszenie przepisów o zapewnieniu minimalnej stawki godzinowej. Przedsiębiorca, osoba działająca w jego imieniu albo osoba działająca w imieniu innej jednostki organizacyjnej, która wypłaca należne wygrodzenie za każdą godzinę pracy w wysokości niższej od obowiązującej minimalnej stawki godzinowej - będzie podlegać karze grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

bErfHvrj

W ustawie wykreślono też zmniejszenie kwoty minimalnego wynagrodzenia do 80 proc. dla młodych pracowników.

Ustawa i stawka godzinowa mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r., ale część przepisów wcześniej - w dniu ogłoszenia ustawy i 1 września 2016 r.

Teraz ustawa trafi ponownie do Sejmu.

bErfHvrC
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
jasam
5 lata temu
Absurd! Zamiast podciągnąć umowy śmieciowe po kodeks pracy jak w innych krajach wymyślają łamaniec prawny z umowami-zleceniem gdzie pracodawca może wyznaczać miejsce pracy zleceniobiorcy. Do tej pory sądy uznawały taką sytuację za normalny stosunek pracy i nakazywał zmianę formy umowy, teraz pracownicy na śmieciówkach będą mieć w plecy
rejka
5 lata temu
ciekawe kiedy kiwną palcem w sprawie umów o dzieło.tu mają pole do popisu...
fret
5 lata temu
to powinno byc zrobione w 2000r w tej dzikiej polsce
bErfHvrD
123
5 lata temu
Załóż sobie działalność gospodarczą. Będziesz miał urlopu ile i kiedy chcesz, na godzinę ile tylko będziesz chciał. Najlepiej się daje z nie swojego!
Romana
5 lata temu
to dalej żałosne bo gdyby to bylo 12 na reke- no to jako tako. Co to za pracownik skoro nie ma praw -gorzej jak murz..........ani urlopu,ani chorobowego ani .............i .............oraz ................Co to za praca ???niewolnictwo dalej trwa